Bezpieczna podróż w ciąży. Czy w ciąży można latać samolotem?

2019-08-07 14:46

Planujesz podróż w ciąży samolotem do którejś z europejskich stolic, jednak zastanawiasz się czy kobieta w ciąży może latać samolotem? Fora internetowe pełne są takich pytań. Internautki w ciąży wzajemnie ostrzegają się przed lataniem i przytaczają opowieści, jak to pani z widocznym brzuszkiem nie została wpuszczona na pokład. Gazety zaś co jakiś czas donoszą o narodzinach na pokładzie samolotu. W ciąży też możesz zwiedzać świat. Przygotuj się jednak na pewne ograniczenia.

Bezpieczna podróż w ciąży. Czy w ciąży można latać samolotem?
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Kiedy lot samolotem jest najbezpieczniejszy dla kobiety w ciąży?
  2. Przed podróżą samolotem
  3. Do bagażu podręcznego spakujemy
  4. Kobieta w ciąży w samolocie: gdzie usiąść?

Latanie w ciąży spędza ci sen z powiek? Uspokajamy: przyszła mama może podróżować w ciąży samolotem, pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona. Ale z pewnymi ograniczeniami.

Niektórzy lekarze radzą, by raczej nie wsiadać do samolotu w pierwszych trzech miesiącach ciąży – duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogłyby niekorzystnie wpłynąć na kształtujące się organy wewnętrzne dziecka, a nawet wywołać poronienie.

Kiedy lot samolotem jest najbezpieczniejszy dla kobiety w ciąży?

Najbezpieczniejsza dla latania jest połowa drugiego trymestru, czyli okres między 18. a 24. tygodniem, kiedy większość narządów maleństwa jest już wykształcona, a zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania niczym nie grożą. Na pokład nie zostanie natomiast wpuszczona kobieta powyżej 34. tygodnia ciąży (taki zapis znajduje się w regulaminach większości linii lotniczych).

Nie są to fanaberie przewoźników: w tym okresie ciąży długa podróż na siedząco, z podkurczonymi nogami, może powodować kłopoty z krążeniem i zasłabnięcia, a różnice ciśnienia mogą wywołać przedwczesny poród.

  • Niezależnie od trymestru ciąży, nie powinnaś lecieć dłużej niż trzy godziny w jedną stronę (to tyle, co lot z Warszawy do Madrytu).
  • Raczej nie wybieraj się w męczący, kilkunastogodzinny lot na drugą półkulę.
  • Unikaj lotów z przesiadkami.
  • Jeśli czeka cię taka podróż, zaplanuj ją z przerwą na nocleg.
Dobrze wiedzieć

Uwaga: podróż samolotem zawsze odradzana jest kobietom, które spodziewają się bliźniaków lub trojaczków, bo takie ciąże traktowane są jako tzw. ciąże wysokiego ryzyka.

Przed podróżą samolotem

Przeczytaj regulamin linii lotniczych, z których usług zamierzasz skorzystać przy podróży samolotem. Może się bowiem zdarzyć, że wybrany przewoźnik nie wpuszcza na pokład kobiet w ciąży. Zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy możesz latać samolotem. Jeśli masz widoczny brzuszek, weź też od niego zaświadczenie o tym, w którym jesteś tygodniu (książeczka ciąży może nie wystarczyć!).

Większość linii lotniczych wymaga bowiem od kobiet w zaawansowanej ciąży okazania takiego dokumentu, wraz z opinią o braku przeciwwskazań do podróży. Brak takiego zaświadczenia może sprawić, że nie zostaniesz wpuszczona do samolotu, mimo ważnego biletu. Zaświadczenie może być w języku polskim, chyba że będziesz wracać do kraju innymi liniami – wtedy bezpieczniej jest poprosić lekarza o wypisanie go po angielsku.

Uwaga: wszystkie dokumenty musisz okazać już podczas odprawy bagażowej. Spytaj lekarza, co możesz zażyć w razie choroby lokomocyjnej – większość preparatów nie jest dozwolona dla przyszłych mam. Sprawdź, gdzie u celu podróży jest szpital położniczy. Jeśli jedziesz do kraju, którego języka nie znasz, zapisz sobie ważne zwroty, np. „potrzebuję pomocy”, „jestem w ciąży”, „mam skurcze, chyba rodzę”.

Wybierz się do swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia po informacje i dokumenty, które w razie komplikacji za granicą (np. krwawienie czy zagrożenie przedwczesnym porodem) umożliwią ci bezpłatne skorzystanie z usług lokalnej służby zdrowia. Warto też dodatkowo ubezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianej sytuacji – indywidualnie albo za pośrednictwem organizatora wyjazdu.

Do bagażu podręcznego spakujemy

  • wygodne buty albo kapcie, które założysz podczas lotu
  • chłodzący żel do nóg  będzie jak znalazł, gdy zaczną puchnąć ci nogi
  • no-spę, czyli lek rozkurczowy; pomoże, gdy pojawią się skurcze lub plamienie bądź poczujesz ciążenie w dole brzucha czy ból krzyża
  • dokumentację medyczną dotyczącą przebiegu ciąży (książeczkę ciąży, wyniki badań itp.) oraz dokument z informacją o grupie krwi
  • dowód ubezpieczenia zdrowotnego albo numer polisy ubezpieczeniowej
  • jeśli lecisz tanimi liniami, które nie serwują posiłków ani napojów, zapakuj też butelkę niegazowanej wody mineralnej i coś do zjedzenia.

Kobieta w ciąży w samolocie: gdzie usiąść?

  • Usiądź przy przejściu. Podczas lotu kilka razy będziesz korzystać z toalety, a przeciskanie się między fotelami jest męczące.
  • Poproś stewardessę, by pomogła ci odpowiednio wyregulować pasy. Zapnij je tak, by przebiegały pod brzuchem.
  • Często rozprostowuj nogi, by zapobiec kłopotom z krążeniem. Co pewien czas wstań, pospaceruj korytarzem. Siedząc, poruszaj nogami, jakbyś wchodziła po schodach, a stopami rób ruchy okrężne.
  • W samolocie jest bardzo sucho – podczas lotu wilgotność powietrza spada do kilkunastu procent. By zapobiec odwodnieniu, pij dużo niegazowanej wody.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza