Suplementacja w ciąży – czym się kierować przy wyborze, na co zwrócić uwagę?

2018-07-03 15:01 Małgorzata Wójcik
suplementacja w ciazy
Autor: thinkstockphotos.com

Suplementacja w ciąży to idealne uzupełnienie diety przyszłej mamy. Chociaż specjaliści podkreślają ważny wpływ prawidłowego odżywiania na rozwój płodu, to jednak są świadomi, że niektóre substancje ważne dla dziecka można dostarczyć organizmowi kobiety tylko za pośrednictwem suplementacji. Jak je wybierać, żeby stymulowały rozwój maluszka i wzmacniały jego zdrowie?

Suplementacja w ciąży to podstawowy element troski o swoje zdrowie i zdrowie nienarodzonego dziecka. Każda świadoma przyszła mama wie, że określone składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. I chociaż specjaliści podkreślają, że zawsze najważniejsza jest prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta, to jednak nie ukrywają, że wielu ważnych substancji nie da się dostarczyć organizmowi kobiety wyłącznie za pośrednictwem jedzenia. Dlatego tak potrzebne jest stosowanie suplementacji w ciąży, która uzupełni niedobory najpotrzebniejszych składników odżywczych. Preparatów dla kobiet w ciąży jest jednak na rynku bardzo wiele. Jak wybrać ten najlepszy i czym się kierować przy jego wyborze?

Proś lekarza o rekomendację

Wybór suplementu najlepiej skonsultować z ginekologiem, który przygotowuje cię do ciąży lub już ją prowadzi. Tylko lekarz, który zna twój organizm i wyniki badań może dopasować preparat do twoich potrzeb. Dlatego zleci ci suplement zawierający te składniki, których naprawdę ci brakuje lub które są naprawdę potrzebne do rozwoju dziecka (nie ma sensu przyjmować kilkudziesięciu innych witamin, które z powodzenie możesz dostarczać wraz z dietą). Ginekolog będzie też na bieżąco z nowościami na rynku farmaceutycznym i na pewno będzie potrafił wskazać najskuteczniejszy jego zdaniem i najlepszy preparat.  

Jaki preparat wybrać? 

Wybierając preparat na okres ciąży warto sprawdzić, czy zawiera on te substancje oraz czy ich dawki są zgodne z zaleceniami specjalistów. Dobowe normy przyjęte w Polsce to: 400 μg kwasu foliowego, 200 μg jodu, 600 mg DHA, 2000 IU (37–50 μg) witaminy D oraz profilaktyczne 26 mg żelaza. 

Wypróbuj
Omegamed Optima Forte

Autor: Maspex

materiał partnera

Omegamed® Optima FORTE to suplement diety, którego skład został opracowany na podstawie badań naukowych i przy wsparciu najlepszych specjalistów.

Zawiera 5 zalecanych dla kobiety w ciąży składników w odpowiednich dawkach, w tym WYSOKĄ ZAWARTOŚĆ czystego DHA z alg.

  1. DHA z alg (Life’s DHA®): 600 mg w zalecanej dziennej porcji
  2. Złożone źródło folianów ActiFolin®: kwas foliowy (400 µg) + aktywna forma kwasu foliowego najnowszej IV generacji (400 µg)
  3. Witamina D: 2000 j.m.
  4. Jod: 200 µg
  5. Żelazo: 30 mg

Dowiedz się, jaka jest jakość składników

Substancje zawarte w preparatach dla przyszłych mam powinny być jak najlepszej jakości i w formie sprzyjającej wchłanianiu. Trudno to oczywiście sprawdzić samodzielnie, jeśli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny farmakologii, dlatego warto spytać o to lekarza lub poczytać trochę na temat suplementów ciążowych.

Szukaj łatwo przyswajalnych folianów

Kwas foliowy to składnik bardzo ważny dla rozwoju płodu. Powinien być suplementowany w okresie poprzedzającym zapłodnienie, a także w pierwszych miesiącach po nim. Niedobór folianów w organizmie kobiety może być przyczyną wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Badania pokazują, że jego suplementacja zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 70 proc. Niestety, okazuje się, że wiele kobiet nie przyswaja prawidłowo folianów, co oznacza, że nawet jeśli łykają preparaty z kwasem foliowym, to nie działa on na płód. Dlatego warto wybrać preparat, który zawiera tę witaminę w formie aktywnej.

Kupuj tylko w aptekach

Dobry preparat ciążowy powinien być preparatem aptecznym, dostępnym wyłącznie w aptekach. Suplementy, nawet tych znanych firm, kupowane na nieznanych stronach internetowych lub na stoiskach na targu mogą nie spełniać wymogów przechowywania lub mogą być przeterminowane. Taki preparat może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego suplementy ciążowe kupuj tylko ze znanego źródła.

Dobieraj preparat odpowiedni do okresu ciąży

W każdym trymestrze ciąży potrzebne są określone składniki, dlatego dobry preparat powinien odpowiadać na zapotrzebowanie kobiety i jej nienarodzonego dziecka. W okresie poprzedzającym zapłodnienie oraz w pierwszych miesiącach ciąży suplement musi zawierać przede wszystkim kwas foliowy, który jest niezbędny w okresie organogenezy. Nie musi natomiast mieć w składzie żelaza, które jest zalecane na początku ciąży jedynie kobietom  cierpiącym na anemię (substancję tę podaje się ewentualnie w późniejszych etapach ciąży, zwykle w drugim trymestrze, gdy występuje fizjologiczna niedokrwistość). Tymczasem wiele preparatów dla przyszłych mam przeznaczonych do stosowania od pierwszych dni ciąży zawiera ten składnik.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE