Dzieciom z lat 90. kojarzy się z przyjaznym duchem. Rodzice wciąż je uwielbiają

2024-07-03 14:41

To imię męskie nieprzerwanie cieszy się popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego. Jego znaczenie może zachęcić niejedną osobę. Niektórzy kojarzą je z opowieści o Trzech Królach, a inni, słysząc je wyobrażają sobie przyjaznego duszka. Wiesz już, o którym imieniu mowa?

Dzieciom z lat 90. kojarzy się z przyjaznym duchem. Rodzice wciąż je uwielbiają
Autor: fot. Getty Images Dzieciom z lat 90. kojarzy się z przyjaznym duchem. Rodzice wciąż je uwielbiają

Dziś skupimy się na imieniu, które od lat cieszy się ogromną popularnością. Chodzi dokładniej o Kacpra. W 2023 roku otrzymało je a z 2 684 dzieci. Jest to imię, które większości osób bardzo dobrze się kojarzy - czy to z jednym z trzech mędrców, czy z postacią z bajki.

Co prawda Kacprowi daleko do najpopularniejszego imienia 2023 roku. Tu w rankingu królował Nikodem. To imię nadano 6 532 chłopcom.

Kacper jest również drugim imieniem dla 400 chłopców urodzonych w 2023 roku.

Kiedy już wiemy, jaką popularnością cieszyło się imię Kacper w samym 2023 roku, warto również dowiedzieć się, jak to jest ogólnie. Zgodnie z rejestrem PESEL, w Polsce żyje aż 228 002 Kacprów. W tym zestawieniu prym wiedzie natomiast imię Piotr. Aż 689 313 osób się tak nazywa.

Na drugie imię ma tak natomiast 39 605 osób.

Jednak liczby to nie wszystko. Po poznaniu popularności imienia Kacper, pora na garść ciekawostek.

Znaczenie imienia Kacper

Imię Kacper pochodzi od perskiego słowa ganzabara lub od perskiego imienia Gathaspar. Tłumaczyć je można jako: "stróż skarbca", "królewski skarbnik", "wspaniały" lub "dostojny". Imię to ma duże znaczenie w tradycji chrześcijańskiej. Nazywał się tak jeden z trzech króli, którzy złożyli dary Jezusowi w Betlejem. Co również ciekawe, w naszym kraju imię Kacper można również zapisywać jako "Kasper", co jest pisownią z przeszłości.

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Jakich Kacprów możemy znać?

Caspar David Friedrich - malarz

Kasper Bgelund - duński piłkarz

Kacper Kuszewski - polski aktor

Kacper Vaz - japoński męczennik, błogosławiony

Kasper Niesiecki - heraldyk polski, jezuita

To również imię przyjaznego duszka, którego kojarzą chyba wszyscy urodzeni w latach 90.

Imieniny Kacpra

Kacprom możemy składać życzenia imieninowe kilka razy do roku. Wypadają one w takie dni, jak: 6 stycznia, 18 maja, 12 czerwca i 26 września. Najpopularniejszą datą jest jednak 6 stycznia, kiedy to w Polsce obchodzimy święto Trzech Króli.

Imię Kacper łatwo rozpoznamy w niemal wszystkich językach. Po angielsku brzmi ono: Casper lub Jasper, po niemiecku: Kaspar, a po hiszpańsku: Gaspar.

Jaki jest Kacper?

Jak możemy przeczytać w imienniku Mjakmama24.pl, osoby imieniem Kacper, są zazwyczaj bardzo ciepłe i rodzinne. Uwielbiają troszczyć się o najbliższych i przebywać w ich gronie. Chętnie również organizują najróżniejsze imprezy rodzinne, by jak najczęściej zobaczyć się z bliskimi. Mężczyźni imieniem Kacper, są energiczni i lubią aktywnie spędzać czas. Cały czas chcą próbować nowych rzeczy. 

Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Kacper zalicza się: Kacperek, Kacperuś, Kacpercio.

Quiz. Imiona z polskich piosenek

Pytanie 1 z 15
„…, ach …, dziewczyno ratownika”