Najpopularniejsze imiona dla dzieci: rodzice nadają dzieciom imiona z filtrów na Instagramie

2015-12-04 15:49
imię
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wśród najpopularniejszych imion dla dzieci jest coraz więcej tych inspirowanych popkulturą.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci co jakiś czas się zmieniają. Trudno jednak było przypuszczać, że młodzi rodzice tak się zakochają w coraz to nowszych aplikacjach, że zaczną się nimi inspirować w kwestii nadawania swoim pociechom imion. Tak się stało w przypadku serwisu Instagram i Amerykanów.

Moda na imiona dla dzieci cały czas się zmienia. Jeszcze w latach 70. i 80. XX wieku rodzice najchętniej nadawali swoim dzieciom takie imiona jak Anna, Katarzyna, Agnieszka, Michał, Krzysztof, Piotr. Na początku XXI wieku wśród najpopularniejszych imion dla dzieci większość stanowiły te, które jeszcze 20 lat wcześniej uchodziły za przestarzałe: Antosia, Gustaw, Franciszek, Jan. Z drugiej strony, niemałym powodzeniem cieszą się imiona zaczerpnięte z Zachodu. Stąd mamy Dżesiki, Alanów i Samanty. Tymczasem na Zachodzie szykują się kolejne zmiany. Jak donosi portal BabyCenter, najpopularniejszymi imionami dla dzieci w USA były w 2015 roku... nazwy filtrów z aplikacji Instagram.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci: Instagram wyznacza kierunek

Filtry na Instagramie służą do obróbki zdjęć - każdy z nich ma swoją osobną nazwę i w inny sposób zmienia fotografie - jedne filtry ją przyciemnieją, inne czynią jaśniejszą, a jeszcze kolejne dodają im więcej cienia. Trudno jednak było przypuszczać, że funkcja dostępna w jednej z aplikacji stanie się inspiracją dla młodych rodziców do nadawania swoim dzieciom imion.

Portal BabyCenter, skierowany do rodziców najmłodszych dzieci, przeprowadził wśród nich ankietę - mieli odpowiedzieć, jak dali na imię swojej nowo narodzonej pociesze. Ankietę wypełniło ponad 300 tysiący mam i ojców. Na samym szczycie najpopularniejszych imion dla dzieci znajduą się tradycyjne imiona: Sophie i Jackson, jednak w błyskawicznym tempie przybywa rodziców, którzy stwierdzili, że nazwą dziecko tak, jak filtr z Instagrama. Np. imię Lux (które nie jest co prawda nazwą filtru, ale narzędziem do obróbki zdjęć na Instagramie), nadawane chłopcom, zwiększyło swoją popularność, w porównaniu z rokiem 2014, o 75 procent. Imię Ludwig, również będące nazwą filtra, stało się o 42 procent popularniejsze niż w zeszłym roku, choć akurat w tym przypadku trudno do końca stwierdzić, czy jest to zasługą wyłącznie aplikacji Instagram, czy rodzice wybrali je ze względu na tradycję. Kolejne imię - Juno - zaliczyło 30-procentowy wzrost popularności, natomiast Amaro - 26-procentowy.

Przeczytaj również: Jakie imiona dla dziewczynek i dla chłopców były najpopularniejsze w 2014 roku?

Tradycyjne imiona dla dzieci w Polsce coraz bardziej modne - FILM

Najpopularniejsze imiona dla dzieci: coraz więcej inspiracji z popkultury

Instagram nie stanowi jedynego popkulturowego źródła, z którego młodzi rodzice czerpią pomysły na dziecięce imiona. Dużą popularnością cieszy się również "Gra o tron" George'a R.R. Martina - w 2014 roku w Wielkiej Brytanii urodziły się 244 dziewczynki o imieniu Arya, 53 Khaleesi, 9 Daenerys i 17 Tyrionów - wszystkie te imiona pochodzą właśnie od postaci z sagi lodu i ognia. Wśród najpopularniejszych imion dla dzieci swoje miejsce mają również: Elsa z "Krainy Lodu" i słynni sportowcy: Ronaldo i Messi. Natomiast w Polsce w latach 90. stosunkowo dużą popularnością cieszyło się imię południowoamerykańskie - Isaura lub jego spolszczona wersja - Izaura. W sumie nadano je ponad 100 dziewczynkom, na cześć tytułowej bohaterki serialu "Niewolnica Isaura".

Najpopularniejsze imiona dla dzieci: jakie są zasady nadawania imion w Polsce?

W Polsce 1 stycznia 2015 roku wprowadzono znaczące zmiany w kwestii nadawania dzieciom imion. Przede wszystkim, na mocy Ustawy o aktach stanu cywilnego postanowiono, że rodzice mogą nadać dziecku imię będące zdrobnieniem i niewskazujące na płeć. Można więc np. nazwać synka Bartkiem, a nie Bartoszem czy Bartłomiejem, a córeczkę Megan - mimo że imię nie kończy się na "a", jak tradycyjnie wszystkie imiona żeńskie w Polsce. Ta bardzo duża zmiana ma na celu ułatwienie wyboru parom, w których któryś z rodziców jest obcokrajowcem. Bez zmian pozostaje fakt, że dziecku nie można nadać więcej niż dwóch imion, imię nie może też być nieprzyzwoite ani ośmieszające.

W 2014 roku najpopularniejszymi imionami dla dzieci w Polsce były: Lena i Jakub.

Dołącz również do dyskusji o imieniu dla dziecka na forum Mjakmama24.pl!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE