To imię męskie znaczy "Hiacynt". Idziemy o zakład, że znasz je doskonale

2024-07-03 13:38

Są imiona, które doskonale znamy - noszą je nasi bliscy, koledzy ze szkoły, osoby znane z telewizji. Ale gdy słyszymy znaczenie imion, nie zawsze wiemy, o które dokładnie chodzi. To imię dla chłopca nie jest dziś chętnie wybierane przez rodziców, niewielu też wie, jaka jest jego historia.

To imię męskie znaczy Hiacynt. Idziemy o zakład, że znasz je doskonale
Autor: Getty Images To imię męskie znaczy "Hiacynt". Idziemy o zakład, że znasz je doskonale

Imię Jacek - bo to ono jest naszym dzisiejszym bohaterem - jest tym, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Nawet jeśli w rodzinie nie masz nikogo, kto je nosi, być kojarzysz je z kolegą ze szkoły lub jedną ze znanych osób.

A Jacków nie brakuje, to np.: Jacek Kuroń, Jacek Kaczmarski, Jacek Fedorowicz, Jacek Cygan, Jacek Saryusz-Wolski, Jacek Wszoła, Jacek Malczewski, Jacek Żakowski, Jacek Dukaj, Jacek Braciak, Jacek Kawalec.

Chociaż imię jest doskonale znane, nie jest obecnie zbyt chętnie wybierane przez rodziców, którzy szukają imienia dla swojego syna. W 2023 roku imię Jacek otrzymało 102 chłopców. Wyżej w zestawieniu znalazł się np. Władysław (104), Arkadiusz (108) czy Ludwik (128). 354 urodzonych w ubiegłym roku chłopców dostało na drugie imię Jacek.

Zgodnie z rejestrem PESEL, w Polsce żyje 231 162 mężczyzn o imieniu Jacek. W pobliżu znalazły się takie imiona jak Józef (204 623), Kacper (228 002), Jerzy (236 958) oraz Dawid (238 566). 125 673 mężczyzn ma na drugie imię Jacek.

A co z Jacentym (w końcu to ta forma była w Polsce pierwsza)? W 2023 nie nazwano tak żadnego chłopca, dwóch dostało tak na drugie imię. W naszym kraju żyje 1 351 Jacentych, 1 274 Polaków ma tak na drugie imię.

Skoro wiemy już, że Jacenty nie jest jedynie jednym ze zdrobnień imienia Jacek, czas poznać więcej ciekawostek!

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Jacek czyli "Hiacynt"

Jacek to męskie imię greckiego pochodzenia. Hyakinthos znaczy "Hiacynt" (łacińska forma: Hyacinthus). To męskie imię i popularny kwiat. Imię Hiacynt spotkamy w mitologii, w Polsce przyjęło również formę Jacenty i Jacek.

Jak imię Jacek brzmi w innych językach? Np. Jacinto (jęz. hiszpański), Jácint (jęz. węgierski) czy Giacinto (jęz. włoski).

Przeczytaj także: Jakie imię dla dziecka wybrać? Poproś o pomoc babcię, nie zawiedzie

Kiedy złożyć życzenia Jackowi?

Imieniny Jacka obchodzimy kilka razy w roku: 10 lutego, 16 marca, 3 lipca, 17 sierpnia, 11 września. Popularne to te sierpniowe, we wspomnienie Jacka Odrowąża, świętego Kościoła katolickiego.

Jak zdrabniać imię Jacek? Wspomniany Jacenty to jedna z możliwości, ale jest ich o wiele więcej. To np.: Jacuś, Jacunio, Jacuchna, Jaculo, Jacuń.

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Jaki jest Jacek?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Jacek jest stały zarówno w uczuciach, jak i poglądach, myśli o konsekwencjach swoich wyborów. To osoba, na którą można liczyć. Idealny zawód? Jacek sprawdzi się np. jako polityk lub literat.

Znałaś znaczenie imienia Jacek?

Przeczytaj także: Imiona naszych dziadków królowały w latach 50. Jedno wciąż pnie się w górę

Czy jesteś konsekwentnym rodzicem?

Pytanie 1 z 10
Chcesz nauczyć dziecko nowej domowej czynności. W pierwszym tygodniu: