Jak i kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

2020-08-06 12:51

Kiedy powiedzieć o ciąży? Dla ciebie ciąża to piękny czas, ale martwi cię, jak zareaguje twój szef w pracy? Podpowiadamy, jak zakomunikować pracodawcy, że jesteś w ciąży.

Jak i kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak powiedzieć szefowi o ciąży?
  2. Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
  3. Jak zachowywać się podczas rozmowy o ciąży z szefem?
  4. Jaka może być reakcja pracodawcy?
  5. Bądź profesjonalna podczas rozmowy z szefem o swojej ciąży
  6. Ciąża a utrata pracy

Pragnęłaś zajść w ciążę, ale boisz się, jak zareaguje na to szef w trudnym czasie na rynku pracy? Zapoznaj się z naszymi radami i dobrze przemyśl rozmowę.

Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

Raczej nie ma takiej przyszłej mamy, która nie odczuwa obaw przed powiadomieniem szefa o ciąży. Najpierw bije się z myślami: powiedzieć od razu po wizycie u ginekologa potwierdzającej ciążę, czy czekać, aż ciąża zacznie być widoczna? Następnie denerwuje się przed samą rozmową. To dość naturalne.

U podstaw tego niepokoju leżą przynajmniej trzy przyczyny. Po pierwsze, sytuacja na rynku pracy jest  trudna, a każda z nas chciałaby utrzymać pracę mimo ciąży i narodzin dziecka. Niestety, istnieje ryzyko, że po urlopie macierzyńskim ktoś inny znajdzie się na naszym miejscu.

Po drugie, obecnie sporo osób jest zatrudnionych na umowach o dzieło czy zlecenie, które nie chronią przed zwolnieniem z pracy w okresie ciąży. Z taką formą pracy często wiążą się również pensje zależne od wkładu pracy, czyli przyszła mama, która na przykład weźmie wolne z powodu badań lekarskich, może nie otrzymać pełnego wynagrodzenia.

Po trzecie wreszcie, każda z nas po prostu obawia się trudnych rozmów, a ta o ciąży do takich należy. Często spodziewamy się nieprzyjemnego zachowania ze strony szefa, niemiłego komentarza i naturalne jest, że chciałybyśmy tego uniknąć. Ale po co wyobrażać sobie takie czarne scenariusze?

Jeśli wykonujesz swoją pracę sumiennie i nie masz konfliktów z szefem, powinien przychylnie przyjąć informację o twojej ciąży. Może okazać się, że tak naprawdę to nie ty, lecz on będzie robił wszystko, byś była zadowolona z obecnych warunków pracy i stworzy ci możliwość jak najdłuższego wykonywania obowiązków służbowych w okresie ciąży, jak i szybkiego powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Przecież zależy mu na tym, by praca była dobrze wykonana, a do tego potrzebuje doświadczonego pracownika.

Poza tym nie ty pierwsza i nie ostatnia mówisz pracodawcy o ciąży i na pewno szef liczył się z tym, że usłyszy taką informację również od ciebie. Staraj się więc nie denerwować na zapas, lecz spokojnie przygotować do rozmowy.

Przeczytaj także: Ciąża a umowa o dzieło i umowa zlecenie. Co należy się ciężarnej z umów śmieciowych?

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Nie uczestniczysz w żadnym wyścigu „kto pierwszy u szefa z informacją o ciąży”. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy musisz jak najszybciej powiadomić o swoim stanie, bo wykonywana przez ciebie praca nie jest teraz wskazana (np. nosisz ciężary lub masz kontakt z toksycznymi substancjami). W przeciwnym razie masz dość dużo czasu – tyle, by uprzedzić plotki i domysły, gdy brzuszek zacznie być widoczny.

Szef powinien dowiedzieć się o twojej ciąży od ciebie, a nie od innych pracowników. Poza tym lepiej, by nie został zaskoczony np. twoimi ciążowymi nudnościami podczas ważnego spotkania służbowego. Kierując się swoją intuicją (a teraz jest wyjątkowo dobra!), wybierz dogodny termin.

Lekarze ze swojej strony podpowiadają, że warto poczekać do końca pierwszego trymestru, by mieć większą pewność, że nie wystąpią żadne ciążowe komplikacje. To dużo czasu? Możesz wykorzystać go na przeanalizowanie swojej umowy o pracę, poznanie praw kobiet w ciąży oraz przygotowanie odpowiedzi na pytania, które mogą paść podczas rozmowy.

Przeczytaj również: Prawa kobiety w ciąży – przywileje, z których przyszła mama powinna korzystać

Jak zachowywać się podczas rozmowy o ciąży z szefem?

Nawet jeśli w pracy możesz swobodnie rozmawiać z szefem o dowolnych porach dnia, akurat na tę rozmowę warto się konkretnie umówić. Kiedy? Tak dopasuj termin, by był jak najlepszy dla szefa. Staraj się nie trafić ze swoją radosną nowiną w sam kocioł służbowych problemów. Poczekaj na spokojny moment i czas, kiedy szef ma dobry humor.

Rozmowę o twojej ciąży warto przeprowadzić w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał, najlepiej w gabinecie szefa. Mówienie o swoim odmiennym stanie na korytarzu firmy z udziałem przypadkowych świadków to niezręczna sytuacja i dla ciebie, i dla niego. Wejdź do gabinetu pracodawcy pewnym krokiem i z uśmiechem. Nie sprzyja ci postawa ze spuszczoną głową i przepraszający wzrok. Przecież masz czym się chwalić. A swoim pozytywnym nastawieniem pokażesz szefowi, że nie zamierzasz wypadać z gry. Zresztą on pewnie także nie chciałby z ciebie – ot tak – zrezygnować. Tworzycie jeden zespół i obojgu wam zależy na wygranej, prawda?

Przeczytaj również: Praca w ciąży. Jakie ciężarna ma prawa w pracy?

Jaka może być reakcja pracodawcy?

Nie ma reguły, jak może zachować się pracodawca w chwili, gdy dowie się o ciąży pracownicy. Można się domyślać, że szef, który ma dzieci, serdecznie przyjmie twoją informację i będzie starał się ci pomóc w rozplanowaniu pracy tak, by było jak najlepiej dla ciebie i dziecka.

Podpytaj koleżanki z pracy, które taką rozmowę mają już za sobą i mogą przewidzieć reakcję szefa. Warto pamiętać o tzw. samospełniającej się przepowiedni. Jeśli będziesz nastawiała się na nieprzyjemną reakcję, ten czarny scenariusz może się spełnić.

Bądź profesjonalna podczas rozmowy z szefem o swojej ciąży

Zacznij od faktów: poinformuj przełożonego, w którym miesiącu ciąży jesteś i na kiedy jest przewidywany termin porodu. Podczas rozmowy nie musisz przedstawiać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę, warto je jednak mieć, gdyż zapewnia ci ochronę praw przysługujących ciężarnej.

Podkreśl, że zależy ci na tym, by firma dobrze funkcjonowała mimo twojej ciąży i nieobecności po urodzeniu dziecka. Zrobisz dobre wrażenie, jeśli od razu zaproponujesz rozwiązanie problemów, które mogą się pojawić. Może termin porodu zbiega się z terminem oddania jakiegoś projektu? Przemyśl w takim razie, czy nie dałoby się zorganizować pracy w ten sposób, by jedno nie wykluczało drugiego. Możesz poprosić szefa o modyfikację harmonogramu prac albo zaproponować, że wdrożysz w temat kogoś innego, by mógł cię zastąpić, kiedy będziesz nieobecna.

Warto zapewnić szefa, że nie zmienisz swojego podejścia do wykonywanych obowiązków i jeśli tylko będziesz dobrze się czuła, nadal będziesz sumiennie wykonywać swoją pracę. Jeśli jednak wchodzi w grę dłuższe zwolnienie lekarskie, powinnaś lojalnie uprzedzić o tym szefa. Dzięki temu będzie miał czas znaleźć kogoś na zastępstwo lub rozłożyć pracę tak, by poczekała na ciebie.

Przeczytaj także: Zwolnienie lekarskie w ciąży. Komu się należy i jaka jest wysokość zasiłku chorobowego w ciąży?

Ciąża a utrata pracy

Obawiasz się, że powiadomienie o ciąży może oznaczać utratę pracy? Wszystko zależy od sposobu zatrudnienia. Masz umowę o pracę na czas nieokreślony? Nie ma znaczenia, kiedy powiesz o ciąży, bo nie grozi ci rozwiązanie umowy do końca urlopu macierzyńskiego.

Natomiast umowa na czas określony (dłuższy niż miesiąc) lub okres próbny, która zakończyłaby się po 3. miesiącu trwania ciąży, powinna być przedłużona do dnia porodu. Nie zostanie przedłużona umowa o pracę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca oraz umowa zawarta w celu zastępstwa pracownika (w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy).

Jeśli jesteś zatrudniona na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, ich utrzymanie w okresie ciąży i po narodzinach dziecka zależą wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Ukrywasz ciążę, czekając do czasu, aż umowa będzie musiała zostać przedłużona? Pomyśl, jak będzie to wyglądało, gdy dostaniesz nową umowę, i zaraz potem powiesz szefowi o ciąży. To może zatrzasnąć drzwi do waszej dalszej współpracy. Postaraj się więc dobrze rozegrać sytuację z myślą o swojej przyszłości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza