Dlaczego monitorowanie rozwoju płodu jest ważne? Zobacz, co na to ekspert

2022-04-05 15:51

"Płód jest dla nas pacjentem i trzeba zrozumieć, co do nas mówi, co mówi jego serce, jak on się czuje…" – rozmowa z Prof. dr hab. n. med. Marią Respondek-Liberską, Kierownikiem Zakładu Kardiologii Prenatalnej ICZMP.

Dlaczego monitorowanie rozwoju płodu jest ważne? Zobacz, co na to ekspert
Autor: Getty images Dlaczego monitorowanie rozwoju płodu jest ważne? Zobacz, co na to ekspert

Spis treści

  1. Pani Profesor, jak ważne jest wykonywanie badań w ciąży dla jej prawidłowego rozwoju?
  2. Czy widząc anomalie u płodu, możemy je leczyć? 
  3. Jak zatem postępować, gdy pojawią się jakieś problemy w ciąży? 

Pani Profesor, jak ważne jest wykonywanie badań w ciąży dla jej prawidłowego rozwoju?

Samo wykonywanie badań nie ma wpływu na rozwój ciąży. Czy je zrobimy, czy nie, losy płodu nie zależą od nas. Natomiast za pomocą ultradźwięków możemy "podglądać" rozwój płodu, możemy osłuchiwać serce płodu i dzięki tej technologii medycznej możemy ciężarną uspokoić w 95 na 100 przypadków i powiedzieć że płód jest zdrowy. 

Dzięki badaniom USG w 5 przypadkach na 100 znajdujemy nieprawidłowości. Są one różne: od tych niewielkich bez znaczenia klinicznego do bardzo złożonych, poważnych decydujących, czy płód przeżyje, czy nie... Ta wczesna detekcja anomalii to jest "kupowanie czasu" dla noworodka i jego rodziny. 

Czytaj również: Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

Czy w ciąży można przesadzić z badaniami? Wyjaśniamy, czy nadmiar badań może zaszkodzić

Czy widząc anomalie u płodu, możemy je leczyć? 

Najpierw staramy się nie szkodzić. Płód jest dla nas pacjentem i trzeba zrozumieć, co do nas mówi, co mówi jego serce, jak on się czuje. Bo jeśli widzimy anomalie, ale ona nie przeszkadza w rozwoju, to nie trzeba ingerować... To jest nowa wiedza i nowa jakość.

Jeszcze dekadę temu czy dwie każda anomalia u płodu to był sygnał do cięcia cesarskiego: w 28., 30. czy w 32. tygodniu albo w 36. Okazuje się, że nasze oddziały neonatologiczne były (a czasem są nadal) przepełnione  "zdrowymi wcześniakami", bez wad wrodzonych, a były to noworodki niedojrzałe oddechowo, których losy zależały od sprawności inkubatorów i respiratorów,

Dzisiaj, kiedy lepiej rozumiemy fizjologię i patofizjologię płodu, sygnały ze strony płodu są lepiej interpretowane i wiemy już, że okresu życia prenatalnego, nie należy skracać!

Nie jest dobrym rozwiązaniem kreowanie następstw wcześniactwa i obarczanie finansowo, psychicznie i medycznie danej rodziny na wiele tygodni, miesięcy, a czasem i na lata.

Badania w 6. miesiącu ciąży

Jak zatem postępować, gdy pojawią się jakieś problemy w ciąży? 

Przede wszystkim dbamy o profilaktykę u mamy: chodzi o profilaktykę zakażeń dróg moczowych, zakażeń dróg rodnych, szczepienia przed planowana ciążą, a nawet w II połowie ciąży (np. 28-32 tyg. przeciw krztuścowi).

Dążymy też do tego, aby poród odbył się jak najpóźniej, ponieważ każdy tydzień życia wewnątrzmacicznego to podstawa i warunek lepszego rozwoju na później. Każde 100 g uzyskane przed rozwiązaniem to najlepszy posag dla dziecka na jego przyszłość.

Jeśli w ciąży występuję wielowodzie, to korzystamy dzisiaj z opcji amnioredukcji, czyli odbarczenia macicy, aby nie prowokować porodu przedwczesnego, jeśli jest małowodzie to konieczne zwiększenie dowozu płynów przez ciężarną > 3 l na dobę, wykluczenie jej schorzeń, w tym głównie schorzeń tarczycy oraz tkanki łącznej.

W skrajnych przypadkach można próbować amnioinfuzji, czyli uzupełniania płynu owodniowego w warunkach szpitalnych.

Jeśli płód ma arytmię, to wprowadzamy leki antyarytmiczne, które docierają przez organizm kobiety i łożysko, jeśli ma niewydolność krążenia, to podajemy kobiecie leki nasercowe, które także dotrą do dziecka; jeśli płuca płodu posiadają już odpowiednie receptory, to możemy je stymulować sterydami albo tlenoterapią, albo jednym i drugim.

W pojedynczych przypadkach możemy także u płodu zastosować terapie "igłową". Prof. Hansmann, jeden z twórców niemieckiej szkoły ultrasonograficznej mówił o  "needling for fetus", czyli jego nakłuwaniu. Dziś taki zabieg wymaga anestezji dla ciężarnej, dla płodu, hospitalizacji i monitorowania np. w Klinice Prof. K. Szaflika w Instytucie CZMP.

Jeśli już poprawimy stan płodu, jeśli maksymalnie wydłużmy czas trwania ciąży, taki noworodek optymalnie rodzi się tam, gdzie czeka na niego zespół specjalistów. Do historii odchodzi już transport karetką N chorego noworodka. To było dobre w minionym stuleciu.

Teraz tylko transport in utero, czyli wewnątrzmaciczny. Zakład Kardiologii Prenatalnej & Zakład Diagnostyki i Profilkatyki Wad Wrodzonych (gdzie przyjeżdżają kobiety z całej Polski) mieści się na terenie szpitala pediatrycznego.

Mamy piękne klimatyzowane gabinety, wygodne kanapy dla naszych pacjentów i staramy się otoczyć opieką te mamy, które chciałaby u nas podjąć walkę o życie i zdrowie swoich pociech.

CIĄŻOWE WSPARCIE NA STARCIE
Ciążowe wsparcie na starcie - banner

Autor: Ciążowe wsparcie na starcie

akcja partnerska

Każdą przyszłą mamę czeka wiele fizycznych i emocjonalnych zmian. Jeśli Twoja radość miesza się z niepewnością dotyczącą przebiegu ciąży, skorzystaj z  przewodnika "Ciążowe wsparcie na starcie". Znajdziesz w nim m.in.:

  • Kalendarium badań w ciąży
  • Pytania i odpowiedzi na start
  • Normy progesteronu w ciąży
  • Czynniki ryzyka poronień
  • Suplementację i odżywianie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza