Bielizna ciążowa: jaką kupić bieliznę na czas ciąży?

2015-02-05 13:51

Duży brzuch, wrażliwe piersi, spuchnięte nogi – to musisz brać pod uwagę, kupując bieliznę ciążową. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupowaniu bielizny ciążowej? Sprawdźcie jakich biustonoszy, majtek, czy rajstop warto używać podczas ciąży.

Bielizna ciążowa
Autor: thinkstockphotos.com Bielizna ciążowa powinna być przede wszystkim wygodna.

Spis treści

  1. Bielizna ciążowa: jaki biustonosz w ciąży?
  2. Bielizna ciążowa: jakie materiały są najlepsze?
  3. Bielizna ciążowa: jakie majtki nosić w ciąży?
  4. Pas ciążowy
  5. Bielizna ciążowa: jak wybrać pończochy i rajstopy?

Czy warto kupić specjalną bieliznę ciążową? Jaki wybrać biustonosz w ciąży, jakie majtki, czy warto kupić rajstopy ciążowe? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące bielizny ciążowej.

Bielizna ciążowa: jaki biustonosz w ciąży?

Jak dobrać biustonosz na czas ciąży? Biustonosz zmień już w pierwszych tygodniach ciąży. Piersi niemal od razu stają się większe, a przy tym lekko nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk – dlatego trzeba kupić biustonosz z większymi miseczkami. Poza tym dobrze dobrany biustonosz w ciąży zmniejszy ryzyko rozstępów i zapobiegnie utracie jędrności piersi.

Najlepszy model biustonosza na ciążę to full cup, czyli biustonosz mocno zabudowany. Taki model biustonosza w ciąży zapewni powiększonym piersiom idealne podtrzymanie i stabilność. Powinien mieć szeroki pas materiału pod biustem (wysoki mostek), przyjazne, nieuciskające fiszbiny i szerokie ramiączka o regulowanej długości. Także w obwodzie biustonosz musi mieć możliwość przynajmniej trzystopniowej regulacji.

Fiszbiny są OK, pod warunkiem że będą idealnie dopasowane. Duży biust w ciąży nie będzie dobrze podtrzymywany w biustonoszu bez fiszbin. Pełnią one ważną funkcję: zapewniają piersiom stabilność. Fiszbiny muszą być jednak doskonale dopasowane do rozmiaru piersi: powinny je idealnie okalać, nie mogą ich w żadnym miejscu przecinać, uciskać. Na środku stanika fiszbiny powinny przylegać do mostka (nie mogą odstawać od ciała), a ich boczne końcówki mają być wycelowane dokładnie w środek pachy.

Nigdy nie kupuj biustonosza bez mierzenia. Zawsze musisz sprawdzić, jak leży na twoim ciele. Dobry stanik w ciąży powinien spełniać dwa podstawowe warunki: musi dobrze podtrzymywać piersi, a więc nie może być za luźny w obwodzie, a przy tym musi być tak wygodny, aby się o nim zapominało podczas noszenia. Absolutnie nie może uciskać piersi: nie powinny one wylewać się ponad miseczkami ani tworzyć „bułeczek” w okolicy pachy.

Kupując biustonosz skorzystaj z pomocy brafitterki, jeśli nie jesteś pewna, czy wybrałaś dobry rozmiar. Dobra brafitterka to skarb – warto jej zaufać. Ale gdy nie jesteś w pełni przekonana do jej wyboru, absolutnie nie czuj się zobowiązana do zakupu.

Nie kupuj biustonoszy na zapas. Trudno przewidzieć, w jakim tempie będą rosły twoje piersi. Lepiej obserwować zmiany i na bieżąco na nie reagować, tak by stanik był zawsze jak najlepiej dopasowany: gdy piersi wylewają się górą lub stanik uciska w obwodzie – nie zwlekaj z kupnem większego.

W ciąży także na noc zakładaj biustonosz, zwłaszcza jeśli masz bardzo duże piersi. W przeciwnym razie skóra biustu mocno się rozciągnie, co sprzyja rozstępom. Poza tym duże obciążenia mogą powodować bóle kręgosłupa. Na noc wybieraj stanik jak najbardziej delikatny i wygodny – bez fiszbin, najlepiej także bezszwowy. Może to być biustonosz sportowy albo coś w rodzaju bieliźnianego topu na szerokich ramiączkach.

>> Jaki biustonosz kupić, by piersi nie zmieniły kształtu? >>

Bielizna ciążowa: jakie materiały są najlepsze?

Kupuj bieliznę ciążową z jak najmniejszą liczbą zdobień. Najwygodniejsze w ciąży są biustonosze i majtki zupełnie gładkie (przynajmniej od strony mającej kontakt z ciałem). Wszelkie koronki, hafty, stębnowane szwy itd. mogą podrażniać skórę, która jest teraz znacznie bardziej wrażliwa niż przed ciążą. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży są majtki bezszwowe i biustonosze z formowanymi termicznie miseczkami.

Wybieraj bieliznę ciążową z naturalnych materiałów, czyli: bawełny, jedwabiu, bambusa. Im więcej naturalnych włókien, tym lepiej. Dotyczy to przede wszystkim majtek: majtki ze sztucznych surowców często nie przepuszczają powietrza, co sprzyja wilgoci i mnożeniu się bakterii – a stąd już prosta droga do infekcji intymnych. Biustonosze zawsze zawierają trochę sztucznych włókien, bo zapewniają one dobre przyleganie do ciała, ale i tu zwracaj uwagę na zawartość bawełny. Powinny być nią wyścielone wnętrza miseczek, bo brodawki są w ciąży bardzo wrażliwe i miękka, delikatna bawełna jest dla nich najlepsza. Syntetyczne tkaniny przepuszczające powietrze to mikrofaza i poliamid. Nie kupuj rzeczy z poliestru.

Nocne koszule i piżamy dla kobiet w ciąży powinny być tylko z czystej bawełny. To najzdrowszy i najbardziej higieniczny surowiec na nocną bieliznę, polecany przez lekarzy. Bawełna jest przyjemna w dotyku, przepuszcza powietrze, nie podrażnia skóry, mogą ją nosić nawet osoby z alergią. Właściwości cieplno-izolacyjne bawełny są najlepsze ze wszystkich włókien oprócz wełny (z której rzadko szyje się bieliznę). Co do spania w ciąży: koszula czy piżama? Nie ma to większego znaczenia. Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, o ile ciuszek będzie luźny i przewiewny.

Bielizna ciążowa: jakie majtki nosić w ciąży?

Będąc w ciąży model majtek wybierz dowolnie (byle nie stringi!). Możesz nosić zarówno te wysoko zabudowane, zakrywające brzuch, jak i krótkie figi, kończące się pod brzuszkiem. Na lato lepsze są te drugie, pod warunkiem że mają dobrą gumkę. Dobrą, czyli nieuciskającą, ale zapewniającą przyleganie do ciała. Zdecydowanie nie polecamy w ciąży tylko stringów: ocierają miejsca intymne, zwiększając ryzyko infekcji.

Pas ciążowy

Używaj pasa ciążowego - zwłaszcza jeśli masz bardzo duży brzuch lub dokuczają ci bóle kręgosłupa. Pas zakłada się pod ubranie w taki sposób, aby podtrzymywał brzuch od dołu, odciążając kręgosłup. Dzięki temu łatwiej ci będzie się poruszać i plecy będą mniej bolały. Pasy ciążowe mają w swojej ofercie firmy bieliźniarskie oraz sklepy ze sprzętem ortopedycznym.

>> Co zrobić, gdy nie możesz się wyspać w ciąży? >>

Bielizna ciążowa: jak wybrać pończochy i rajstopy?

W ciąży nie noś zwykłych pończoch samonośnych ani podkolanówek z ciasnym, wrzynającym się w ciało ściągaczem. Takie rzeczy bardzo utrudniają krążenie krwi, zwiększając ryzyko obrzęków i żylaków, na które i tak jesteś w ciąży bardziej narażona – z powodów fizjologicznych.

W ciąży noś rajstopy lub pończochy uciskowe. Zwłaszcza jeśli osoby z twojej rodziny mają skłonności do żylaków. Dzięki stopniowanemu uciskowi, jaki wywierają na kończynę, redukują one ilość i ciśnienie krwi w żyłach, co jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania obrzękom i żylakom w ciąży. Takie rajstopy (lub pończochy) należy indywidualnie dopasować, dlatego przed zakupem najlepiej poradzić się lekarza angiologa lub specjalisty ze sklepu ze sprzętem medycznym.

Gdy brzuszek urośnie, zwykłe rajstopy zastąp rajstopami ciążowymi. Rajstopy ciążowe różnią się one od standardowych tym, że z przodu przewidziano dużo miejsca na brzuch. Poza tym charakteryzuje je wysoko umieszczona talia (niemal pod biustem) i bezuciskowe wykończenie w pasie. Dzięki nowoczesnym technologiom rajstopy ciążowe są doskonale dopasowane do zmienionej sylwetki, a niektóre z nich zapewniają też ochronę antybakteryjną i mają właściwości antyalergiczne. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza