Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić?

2021-12-28 19:23

Bóle mięśni w ciąży odczuwa niejedna spodziewająca się dziecka kobieta. Problemy tego rodzaju mogą dotyczyć różnych mięśni. Najczęstsze bóle mięśni w ciąży to: bóle brzucha, pleców oraz nóg. Bóle mięśni w ciąży najczęściej spowodowane są fizjologicznymi zmianami, choć czasami mogą być objawem jakiejś choroby. Jak stwierdzić, z czego wynikają bóle i jak można je złagodzić? 

Ból mięśni w ciąży
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Bóle mięśni brzucha w ciąży
  2. Bóle mięśni pleców w ciąży
  3. Bóle mięśni nóg w ciąży
  4. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
  5. Jak złagodzić bóle mięśni w ciąży?
  6. Aktywność fizyczna na bóle mięśni w ciąży
  7. Kompresy na bóle mięśni w ciąży
  8. Dieta na ból mięśni w ciąży

Niekiedy trudno jest określić, czy bóle mięśni w ciąży związane z naturalnym procesami,czy spowodowane jakimiś problemami zdrowotnymi przyszłej mamy. Podobnie jest na przykład z odczuwaniem bólu w klatce piersiowej w ciąży – najczęściej jego przyczyną są niegroźne refluks czy inne zaburzenia czynności przewodu pokarmowego. Możliwe jest jednak i to, że tego typu dolegliwości bólowe będą spowodowane zawałem mięśnia sercowego.

Nieco prostsza jest sytuacja ciężarnych, które odczuwają bóle mięśni w ciąży – one, szczęśliwie, skrajnie rzadko spowodowane są poważnymi schorzeniami. Najczęściej nieprzyjemne doznania ze strony mięśni pojawiają się w związku z naturalnymi zmianami, które zachodzą w organizmie ciężarnej. Co jednak stanowi bezpośrednią przyczynę bólu mięśni brzucha, pleców czy nóg w czasie ciąży i jak można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Bóle mięśni brzucha w ciąży

To, że macica w ciąży powiększa się, zazwyczaj jest dla wszystkich dość oczywiste. Nie tylko jednak budujące ten narząd komórki mięśniowe muszą zwiększyć swoje rozmiary – powiększająca się macica, w której rozwija się dziecko, wymaga coraz więcej przestrzeni, dlatego też również i te komórki mięśniowe, które budują ściany jamy brzusznej, muszą się ulec powiększeniu.

Przez pewien czas to, co dzieje się z komórkami mięśniowymi tworzącymi ścianę brzucha, typowo nie jest przez ciężarną w ogóle odczuwane. W pewnym jednak momencie pojawiają się bóle mięśni w ciąży – dolegliwości te mogą występować wtedy, kiedy włókna mięśniowe są stale naciągnięte.

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większym obciążeniom poddawane są mięśnie i wtedy nasilenie bólu mięśni w ciąży może narastać. 

Najlepsze pozycje zapobiegające bólowi pleców w ciąży

Bóle mięśni pleców w ciąży

Plecy to kolejna lokalizacja, w której przyszłe mamy mogą odczuwać ból. Po pierwsze jego powodem mogą być trudności z pełnym wyprostowaniem się – takowych doświadcza bardzo dużo ciężarnych. Mięśnie są wtedy stale napięte, rzadko pojawia się okazja do tego, aby się rozkurczyły – z tego właśnie powodu mogą występować bóle mięśni pleców w ciąży.

Innym powodem, przez który problemy tego rodzaju mogą się pojawiać, są obciążenia wywierane na mięśnie grzbietu. Przyszła mama „dźwiga” w końcu ładnych kilka dodatkowych kilogramów – to również obciąża mięśnie grzbietu i może stanowić kolejny powód bólu pleców w ciąży.

Bóle mięśni nóg w ciąży

Kończyny dolne są kolejnym miejscem, w którym najczęściej występują bóle mięśni w ciąży. Ich przyczyną jest przede wszystkim dodatkowe obciążenie, któremu muszą sprostać – tak jak wspomniano wyżej, w ciąży masa ciała kobiety rośnie, w związku z czym mięśnie nóg zmuszone są do dźwigania nierzadko znacznie większej niż wcześniej ilości kilogramów. Im więcej kilogramów waży dana pacjentka, tym po prostu większe jest ryzyko wystąpienia u niej bólu nóg w ciąży.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Typowo ból mięśni w ciąży wynika z naturalnych przemian, które zachodzą w organizmie, możliwe jest jednak i to, że powodem jego wystąpienia będzie jakaś choroba.

Jako przykład można tutaj podać grypę w ciąży, w której przebiegu występować mogą uogólnione bóle mięśni. Z tego właśnie powodu przyszła mama, u której pojawią się bóle mięśni w ciąży, zmuszona jest bliżej przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Jeżeli dolegliwościom bólowym towarzyszą jakieś inne objawy, np. gorączka i uczucie rozbicia, to wtedy bezapelacyjnie zalecane jest jej udanie się na konsultację do lekarza.

Jak złagodzić bóle mięśni w ciąży?

Choć bóle mięśni w ciąży są najczęściej całkowicie niegroźne, to jednak wiele pacjentek może poszukiwać sposobów na to, aby zaprzestały one u nich występować – w końcu dolegliwości te mogą być po prostu wyjątkowo uciążliwe. Szczęśliwie istnieją sposoby na bóle mięśni w ciąży i to takie, które ciężarna może wykorzystywać sama w swoim domu. 

Aktywność fizyczna na bóle mięśni w ciąży

Bóle mięśni brzucha czy pleców można złagodzić poprzez rozsądne uprawianie sportu w ciąży. Należy tutaj jednak podkreślić, że nie mogą to być wyczerpujące ćwiczenia. Przebiegnięcie przez ciężarną maratonu nie doprowadziłoby do uzyskania poprawy, jednakże takie aktywności, jak np. regularne spacery czy pływanie, jak najbardziej mogą już łagodzić bóle mięśni w ciąży pojawiające się w obrębie brzucha czy kręgosłupa.

W przypadku bólu mięśni nóg w ciąży przede wszystkim należy unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji (zwłaszcza stojącej), a także unikać przyjmowania pewnych pozycji ciała, np. zakładania nogi na nogę.

Kompresy na bóle mięśni w ciąży

Nieocenioną metodą na ból mięśni w ciąży jest również stosowanie różnych kompresów – zarówno aplikowanie zimnych, jak i gorących okładów w miejscach, w których występuje problem, może doprowadzić do złagodzenia dolegliwości. Pomocny bywa również masaż – tutaj o pomoc można poprosić partnera.

Dieta na ból mięśni w ciąży

W sytuacji, gdy ciężarna często odczuwa bóle mięśni, powinna ona pamiętać również o odpowiedniej diecie w ciąży. Spożywanie magnezu w ciąży – zawierają go takie produkty, jak pestki dyni, szpinak czy brokuły –  może zapobiegać skurczom różnych grup mięśniowych (przykre skurcze nierzadko również są powiązane z bólem mięśni). W walce z bólami mięśni w ciąży należy również nie zapominać o spożywaniu dużej ilości wody – dobre nawodnienie organizmu zmniejsza ryzyko ich pojawiania się.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza