Brak ruchów płodu: kiedy konieczne jest monitorowanie ruchów płodu?

2012-12-13 14:47 Konsultacja:: dr n. med. KRZYSZTOF MAJ ginekolog położnik, szpital przy ulicy Inflanckiej w Warszawie,

Brak ruchów dziecka: jak stwierdzić brak ruchów płodu i kiedy jechać do lekarza. Ocenę ruchliwości płodu lekarze zalecają szczególnie w przypadku ciąży zagrożonej. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma takiej konieczności, chyba że kobieta zauważy wyraźne zmniejszenie się aktywności dziecka. Podpowiadamy, jak możesz liczyć ruchy dziecka, jeśli zauważysz, że wyraźnie jest ich mniej.

Monitorowanie ruchów dziecka zalecane jest przez lekarzy wtedy, gdy ciąża przebiega nieprawidłowo, np. przyszła mama ma nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę oraz gdy już minął termin porodu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma medycznych wskazań do liczenia ruchów płodu. Ale oczywiście, jeśli ciężarna ma wrażenie, że aktywność dziecka zmniejszyła się z dnia na dzień, jego ruchliwość jest znacznie słabsza – trzeba zacząć liczyć ruchy dziecka.

Ocena ruchliwości płodu: jak liczyć ruchy dziecka

Jak liczyć prawidłowo ruchy dziecka? Należy położyć się na lewym boku i przez godzinę notować wszystkie ruchy: i słabe, i mocne. W okolicy terminu porodu ruchów dziecka powinno być przynajmniej 10 na godzinę. Jeśli jest ich mniej, warto zjeść lekki posiłek lub coś słodkiego. Ruchy dziecka powinny się wtedy nasilić, bo podniesie się poziom glukozy. Następnie trzeba znów się położyć i liczyć jeszcze raz. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę i zupełny brak ruchów płodu.

Dobrze wiedzieć

Ruchy dziecka w brzuszku mamy najlepiej obrazuje badanie ultrasonograficzne 4D (USG trójwymiarowe, ruchome).

Brak ruchów płodu - co trzeba robić

Potrzebna jest wtedy konsultacja u ginekologa, kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), czasem również badanie USG. Koniecznie trzeba jechać do szpitala, jeśli dziecko nie rusza się zupełnie przez kilka godzin, zwłaszcza gdy w poprzednich dniach zwykle o tej porze było aktywne.

USG 4D w ciąży FILM: jak wygląda badanie USG

Badanie USG 3D i 4D w ciąży to badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu możemy zobaczyć dziecko w łonie mamy. W przeciwieństwie do tradycyjnego badania - mamy tutaj możliwość obejrzenia rysów twarzy dziecka, aktywności ruchowej i wielu szczegółów jego budowy anatomicznej w sposób bardzo dokładny. Byliśmy z kamerą w gabinecie ginekologicznym i sprawdziliśmy z jakiego powodu badanie USG 3D i 4D jest tak lubiane przez przyszłe mamy.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE