Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej i jak wtedy postępować?

2020-10-29 15:11

Ciąża zagrożona zawsze wiąże się z zaleceniem lekarskim dotyczącym zmiany trybu życia. Zwykle należy unikać stresu, ograniczyć do niezbędnego minimum wykonywania czynności fizycznych. Czasem zalecane jest leżenie lub nawet pobyt na oddziale patologii ciąży. jak postępować w ciąży zagrożonej?

 Ciąża zagrożona  - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej i jak wtedy postępować?
Autor: Getty images Jakie są przyczyny ciąży zagrożonej i jak wtedy postępować?

Ciąża zagrożona niesie ze sobą ryzyko poronienia, urodzenia dziecka przedwcześnie lub o niskiej wadze. Ciąża zagrożonaczyli ciąża wysokiego ryzyka lub patologiczna, związana jest między innymi z wiekiem matki lub z nieprawidłowym przebiegiem ciąży.

Kobieta, której ciąża jest zagrożona musi zachować większą ostrożność, częściej chodzić na kontrole i stosować się do zaleceń lekarskich. Niektóre przypadki ciąży zagrożonej wymagają pobytu na oddziale patologii ciąży. Jakie są przyczyny ciąży zagrożonej i jak wtedy postępować?

Spis treści

  1. Kiedy mówimy o ciąży zagrożonej?
  2. Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę zagrożoną?
  3. Jakie są przyczyny ciąża zagrożonej?
  4. Jak postępować, gdy ciążą jest zagrożona?

Kiedy mówimy o ciąży zagrożonej?

Niektóre kobiety mają problemy zdrowotne w czasie ciąży. Te powikłania mogą dotyczyć zdrowia matki, zdrowia płodu, jak i obu przypadków. Powikłania obserwowane w okresie ciąży mogą sprawić, że ciąża będzie ciążą zagrożoną.

O ciąży zagrożonej mówimy, gdy kobieta cierpi na:

Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę zagrożoną?

Zazwyczaj o ciąży zagrożonej kobieta dowiaduje się podczas badania lekarskiego. Wyniki jej testów lub obserwacje lekarza mogą sugerować, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego - np. ginekolog nie widzi postępów w przyroście wagi i wielkości płodu.

Może się też zdarzyć, że ciąża jest zagrożona ponieważ kobieta ma problemy z niedoborem progesteronu lub problemy zdrowotne, np. nadciśnienie czy rzucawkę.

Niekiedy o ciąży zagrożonej mogą świadczyć konkretne objawy, które zmuszają ją do wizyty w szpitalu: krwawienie z dróg rodnych czy nagłe przedwczesne skurcze mogą sugerować, że przyszłej mamie zagraża przedwczesny poród.

Dlatego kobieta oczekująca dziecka powinna dokładnie obserwować swoje ciało: każde nieprawidłowe krwawienie czy bólu brzucha w trakcie trwania ciąży może być uznane za objaw zagrażający ciąży i wymagający specjalnego postępowania. 

Jakie są przyczyny ciąża zagrożonej?

Chociaż nie zawsze można stwierdzić, co sprawia, że ciąża nie rozwija się prawidłowo, to jednak są czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań zagrażających ciąży. Są to:

  • wiek matki – ciąża zagrożona dotyczy kobiet po 40. roku życia, ale także młodszych, przed 16. rokiem życia. Bardzo młode dziewczyny i starsze kobiety w ciąży muszą być pod szczególną opieką.
  • niektóre choroby przewlekłe: astma, epilepsja, choroby serca, nerek wątroby – mogą mieć wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka.
  • Wady (anomalie) w budowie organów rodnych kobiety, m.in. zdeformowana macica, torbiele, mięśniaki – mogą powodować komplikacje podczas ciąży.
  • choroby występujące w ciąży (cukrzyca i cholestaza) – są szczególnie groźne dla dziecka. W przypadku kobiet, które mają cholestazę ciążową częściej występuje przedwczesny poród, zdarzają się przypadki wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Dzieci kobiet z cholestazą rodzą się mniejsze, Z kolei dzieci kobiet z cukrzycą ciążową są zwykle większe niż inne noworodki – wtedy poród często kończy się cesarskim cięciem. Ponadto dzieci, które w okresie płodowym miały podwyższony poziom glukozy są w dorosłym życiu bardziej zagrożone cukrzycą.
  • infekcje w obrębie dróg rodnych kobiety mogą być przyczyną trudności w utrzymaniu ciąży.
  • nadużywanie alkoholu, narkotyki, palenie papierosów – w przypadku matek, które nadużywają alkoholu, biorą narkotyki, a także tych, które palą w czasie ciąży, znacznie zwiększa się ryzyko powstania u dziecka wad wrodzonych, poronienia lub urodzenia dziecka ze zbyt małą wagą.
  • Inne przyczyny – tutaj możemy wymienić wszelkie urazy, wstrząsy lub upadki, które mogą spowodować przedwczesne skurcze macicy lub nawet doprowadzić do jej pęknięcia.

Jak postępować, gdy ciążą jest zagrożona?

Jeśli lekarz stwierdzi ciążę zagrożoną, na pewno zaleci przyjmowanie leków podtrzymujących ciążę, a także specjalnie postępowanie, które zmniejszy ryzyko porodu przedwczesnego lub poronienia. Ważne, abyś współpracowała z lekarzem i stosowała się ściśle do jego wskazówek. 

Zazwyczaj ginekolog zaleca: 

  • odpoczynek w łóżku
  • unikanie stosunku płciowego
  • leczenie chorób wywołujących powikłania, np. nadciśnienia
  • podanie progesteronu lub innych leków podtrzymujących ciążę. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza