Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej?

2012-11-06 15:40

Ciąża zagrożona zawsze wiąże się z zaleceniem lekarskim dotyczącym zmiany trybu życia. Zwykle lekarz radzi, by unikać stresu, zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum wykonywania czynności fizycznych, czasem zawieszenie pracy zawodowej, czasem leżenie lub nawet pobyt na oddziale patologii ciąży. Wiele zależy od przyczyn dla których ciąża jest zagrożona.

Ciąża zagrożona, czyli ciąża wysokiego ryzyka lub patologiczna, związana jest między innymi z wiekiem matki lub z nieprawidłowym przebiegiem ciąży, który niesie ze sobą ryzyko poronienia, urodzenia dziecka przedwcześnie lub o niskiej wadze. Kobieta, której ciąża jest zagrożona musi zachować większą ostrożność, częściej chodzić na kontrole i stosować się do zaleceń lekarskich. Niektóre przypadki ciąży zagrożonej wymagają pobytu na oddziale patologii ciąży.

Ciąża zagrożona: przyczyny

  • Wiek matki – ciąża zagrożona dotyczy kobiet po 40. roku życia, ale także młodszych, przed 16 rokiem życia. Bardzo młode dziewczyny i starsze kobiety w ciąży muszą być pod szczególną opieką.
  • Niektóre choroby przewlekłe: astma, epilepsja, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi, choroby serca, nerek wątroby – mogą mieć wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka.
  • Choroby zakaźne: ospa, odra, różyczka, opryszczka, kiła, rzeżączka, AIDS, toksoplazmoza, cytomegalia, listerioza – mogą wywołać groźne powikłania i powodować uszkodzenia płodu.
  • Wady (anomalie) w budowie organów rodnych kobiety, m.in. zdeformowana macica, torbiele, mięśniaki – mogą powodować komplikacje podczas ciąży.
  • Choroby występujące w ciąży (cukrzyca i cholestaza) – są szczególnie groźne dla dziecka. W przypadku kobiet, które mają cholestazę ciążową częściej występuje przedwczesny poród, zdarzają się przypadki wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Dzieci kobiet z cholestazą rodzą się mniejsze, Z kolei dzieci kobiet z cukrzycą ciążową są zwykle większe niż inne noworodki – wtedy poród często kończy się cesarskim cięciem. Ponadto dzieci, które w okresie płodowym miały podwyższony poziom glukozy są w dorosłym życiu bardziej zagrożone cukrzycą.
  • infekcje w obrębie dróg rodnych kobiety mogą być przyczyną trudności w utrzymaniu ciąży.
  • Nadużywanie alkoholu, narkotyki, palenie papierosów – w przypadku matek, które nadużywają alkoholu, biorą narkotyki, a także tych, które palą w czasie ciąży, znacznie zwiększa się ryzyko powstania u dziecka wad wrodzonych, poronienia lub urodzenia dziecka ze zbyt małą wagą.
  • Nieprawidłowości w przebiegu ciąży – ciąża pozamaciczna, ciąża mnoga, zaburzenia w wydzielaniu hormonów potrzebnych do utrzymania ciąży, wady płodu, takie jak rozszczepienie kręgosłupa, wady serca, zespół Downa.
  • Inne przyczyny – tutaj możemy wymienić wszelkie urazy, wstrząsy lub upadki, które mogą spowodować przedwczesne skurcze macicy lub nawet doprowadzić do jej pęknięcia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE