Ciążowy bezdech senny – problem matki groźny dla płodu

2019-08-20 9:40 Materiał sponsorowany
Go2Sleep - urządzenie
Autor: Go2Sleep

Bezdech senny, czyli przerwa w oddychaniu podczas snu, trwająca dłużej niż 10 sekund, jest przyczyną czasowego niedotlenienia organizmu. Zaburzony oddech w czasie snu najczęściej kojarzy się nam z chrapiącym mężczyzną, który nie stroni od karkówki i piwa, ale to mit! Niektóre badania dowodzą, że na bezdech senny może cierpieć nawet co czwarta kobieta w ciąży. A jego skutki mogą być groźne dla płodu!

Problem bezdechu sennego u kobiet w ciąży staje się na tyle częsty, że lekarze zaczynają mówić o nim jako odrębnej jednostce chorobowej - ciążowym bezdechu sennym. Takie czasowe niedotlenienie jest groźne nie tylko dla samej kobiety, ale i jej nienarodzonego dziecka. Lekarze zauważają związek pomiędzy bezdechem sennym u matki a przedwczesnym porodem, problemami w rozwoju układu oddechowego u dzieci, a nawet uszkodzeń układu nerwowego, który jest szczególnie wrażliwy na brak tlenu.

Skąd bezdech senny w ciąży?

Ryzyko bezdechu sennego wzrasta, kiedy przyszła mama cierpi na cukrzycę ciążową, chrapie lub ma nadwagę. Nie bez znaczenia jest też wiek - im kobieta starsza, tym ryzyko bezdechu jest większe.

Kolejny czynnik to stopień zaawansowania ciąży, bo problem ten pojawia się częściej w drugim trymestrze, choć u części kobiet towarzyszy im od początku ciąży.

Objawy bezdechu

  • głośne, nieregularne chrapanie
  • niespokojny sen i wiercenie się
  • nagłe przebudzenia z powodu uczucia braku powietrza
  • zwiększona potliwość w nocy
  • wzmożone parcie na pęcherz
  • zmęczenie w ciągu dnia
  • depresja
  • bóle głowy i mięśni
Ważne

O bezdechu sennym w kontekście ciąży wciąż mówi się bardzo rzadko. Diagnozę lekarzom utrudniają same pacjentki, które niechętnie przyznają się do chrapania.

Jak pomóc sobie lub bliskiej osobie?

Leczenie dobiera się do zaawansowania choroby. Przy stopniu umiarkowanym zaleca się zmianę trybu życia - zmianę pozycji snu czy redukcję masy ciała, odstawienie leków uspokajających, a także stosuje się zabiegi laryngologiczne, np. wyprostowanie przegrody nosowej.

Gdy pacjent cierpi na ciężką postać bezdechu, stosuje się CPAP, czyli urządzenia w formie masek oddechowych na nos i usta, które pod odpowiednim ciśnieniem przez całą noc wtłaczają powietrze.

Jednak najważniejszy jest pierwszy krok, czyli postawienie diagnozy. Ułatwić ją może sprawdzenie jak się śpi.

Co to jest Go2Sleep?

Jest to urządzenie do monitorowania bezdechu sennego i analizy jakości snu. Wykorzystując sztuczną inteligencję i zaawansowane czujniki sensoryczne, precyzyjnie monitoruje nie tylko jakość snu, ale i jego długość oraz inne istotne parametry, jak np. saturację (poziom tlenu we krwi), na podstawie której kontroluje się bezdech senny.

Niski poziom saturacji utrzymujący się przez dłuższy czas może mieć szkodliwe dla zdrowia następstwa. Dlatego obserwacja tego parametru pomoże zawczasu zorientować się, że coś jest nie tak i zmobilizuje do wizyty u lekarza.

Urządzenie Go2Sleep ma formę silikonowego pierścionka (w kilku uniwersalnych rozmiarach), który zakłada się na palec na czas snu. Nadajnik w „pierścionku” łączy się z aplikacją w telefonie, która przetwarza dane przesyłane przez urządzenie, tworząc przejrzyste raporty i analizy.

Go2Sleep - wersja pl
Autor: Go2Sleep

Go2Sleep to profesjonalne urządzenie, które podaje dokładną długość snu (a nie położenia się do łóżka), określa jego efektywność, czyli czas snu głebokiego, kiedy organizm najlepiej odpoczywa. Mierzy także tętno oraz częstotliwość przewracania się z boku na bok.

W kontekście zdrowotnym najważniejszy jest jednak wskaźnik spłycenia oddechu, czyli określenie stopnia nasilenia bezdechu. Normą jest do 5 bezdechów w ciągu godziny. Gdy bezdechów jest więcej niż 30 na godzinę to jest to wyraźny sygnał, że należy zgłosić się do lekarza.

Go2Sleep to wygodne, osobiste, a przede wszystkim dokładne i bezpieczne urządzenie o wielu przydatnych funkcjach.

Recenzja urządzenia Go2Sleep przygotowana przez Zbigniewa Urbańskiego, prowadzącego program "Gadżet" w TVN:

Źródło: YouTube

Go2Sleep - opakowanie
Autor: Go2Sleep
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE