Czego nie wolno jeść i czego unikać w 1 trymestrze ciąży?

2019-08-21 12:31 Anna Kuliberda
Bakterie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W 1 trymestrze ciąży przyszła mama powinna byc wyjątkowo ostrożna. Czego nie wolno robic w tym czasie?  

Czego nie wolno jeść w 1 trymestrze ciąży? Początek ciąży to okres, w którym dochodzi do najbardziej dynamicznego rozwoju płodu. To również etap, w którym istnieje największe ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Z tego powodu przyszła mama musi być w 1 trymestrze wyjątkowo ostrożna i unikać ewentualnych zagrożeń.

10 absolutnie zakazanych rzeczy. Posłuchaj, czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Spis treści:

 1. Co się dzieje z twoim ciałem w pierwszych tygodniach ciąży?
 2. Czego nie wolno jeść w 1 trymestrze ciąży?
 3. Co należy wyeliminować w 1 trymestrze ciąży?
 4. Na co zwrócić uwagę w 1 trymestrze ciąży?

Co się dzieje z twoim ciałem w pierwszych tygodniach ciąży?

W 1 trymestrze ciąży zachodzą prawdziwe rewolucje w kobiecym organizmie. Rozpoczynająca się ciąża wymusza pewne zmiany. Odpowiedzialne są za to hormony, których zadaniem jest przygotowanie organizmu na ciążę.

W piersiach odczuwana jest bolesność na skutek rozrastania się gruczołów mlekowych, pojawiają się typowe objawy ciąży np. senność, pogorszone samopoczucie, czasem mdłości, rozrasta się macica.

Ze względu na uciążliwość niektórych objawów, początek ciąży bywa dla kobiet trudnym okresem. Niemniej, jest to najistotniejszy czas dla rozwoju dziecka, bo właśnie wtedy kształtuje się płód.

Podstawą postępowania w pierwszym okresie ciąży powinno być słuchanie swojego organizmu, który będzie dawał wyraźne sygnały, czego mu potrzeba a czego nie akceptuje.

Czytaj:

Czy to w ciąży bezpieczne?

Jakie badania należy wykonać w 1 trymestrze ciąży?

Warto wiedzieć

Kalendarz ciąży: 1 trymestr ciąży trwa od 1 do 3 miesiąca ciąży i od 1 do 13 tygodnia ciąży

Czego nie wolno jeść w 1 trymestrze ciąży?

1 trymestr ciąży to dobry czas na zweryfikowanie swojego jadłospisu. Istnieją produkty, których przyszłej mamie się nie zaleca i powinny być one wyeliminowane z diety. Podstawą jest zdrowe jedzenie – pozbawione chemii, nieprzetworzone.

Produkty, które należy ograniczyć w ciąży:

 • słodkie napoje
 • ryby, które zawierają duże ilości rtęci (makrela, tuńczyk, miecznik, rekin),
 • fastfoody,
 • wątróbka (wątróbka zawiera retinol, który w dużej ilości może zahamować rozwój dziecka),
 • sól,
 • smażone i ciężkostrawne potrawy.

Bezwzględnie z diety przyszłej mamy powinny zniknąć produkty, które mogą powodować rozwój szkodliwych bakterii lub być źródłem zagrażających ciąży chorób takich jak np. toksoplazmoza.

W ciąży należy wykluczyć z diety:

 • sery pleśniowe na bazie mleka niepasteryzowanego,
 • niepasteryzowany miód,
 • słodzik na bazie aspartamu (dotyczy kobiet chorych na fenyloketonurię),
 • surowe ryby, niedogotowane owoce morza,
 • surowe mięso (ryzyko toksoplazmozy),
 • surowe jajka (ryzyko salmonelli).

Czytaj: Dlaczego nie powinno się jeść TUŃCZYKA w ciąży?

Co należy wyeliminować w 1 trymestrze ciąży?

 • Używki

1 trymestr ciąży to czas, gdy trzeba porzucić niezdrowy tryb życia i wykluczyć z niego wszystko, co może zaszkodzić dziecku. Od teraz kobieta jest już nie tylko odpowiedzialna za swoje życie i zdrowie, ale i swojego dziecka.

Podstawową rzeczą jest rezygnacja z używek takich jak: alkohol, narkotyki czy papierosy. Również należy ograniczyć spożywanie kawy czy mocnej herbaty.

Czytaj: Jak palenie w ciąży wpływa na dziecko?

 • Stres

Jeśli przyszła mama do tej pory żyła w dużym stresie, w tym czasie powinna skupić się na odpoczynku i odsunięciu od siebie problemów. Warto w tym czasie poszukać jakiejś alternatywy, która np. pozwoli zająć głowę czymś innym. Czasem sam fakt ciąży jest w stanie odsunąć na dalszy plan niektóre zmartwienia i pozwolić się skupić na tym, co teraz najistotniejsze.

Czytaj: Jak relaksować się w ciąży?

 • Ciężka fizyczna praca

Kobiety, które do tej pory wykonywały ciężką fizyczną pracę, teraz powinny z niej zrezygnować. Wsparciem są tutaj przepisy kodeksu pracy, które chronią kobiety przed wysiłkiem, który może zaszkodzić ciąży.

Pracodawca poinformowany o ciąży swojej pracownicy, nie może wymagać od niej szkodliwej dla jej organizmu fizycznej pracy i powinien zapewnić inne stanowisko. Jeśli pracodawca mimo wszystko wymaga ciężkiej pracy, należy poprosić lekarza o zwolnienie lekarskie.

Czytaj: Jak i kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

 • Sport wyczynowy

Jeżeli przed ciążą kobieta uprawiała sport, ciąża nie musi wiązać się z rezygnacją z tej formy aktywności, o ile nie jest to sport zagrażający ciąży np. boks i przyszła mama dobrze się czuje.

Organizm nie lubi drastycznych zmian, dlatego jeśli przyszła mama do tej pory regularnie trenowała, nie powinna tego porzucać. W większości przypadków ciąża nie jest powodem dla zaprzestania ćwiczeń.

Często aktywność wręcz pomaga przetrwać ten pierwszy okres ciąży i np. poprawić przyszłej mamie samopoczucie. Wystarczy tylko nieco zmodyfikować treningi, zmniejszając ich intensywność i wykluczając ryzykowne ćwiczenia.

Czytaj: Joga dla kobiet w ciąży. Pozycje jogi dla ciężarnych

 • Leki, badania

Jeśli przyszła mama choruje i wymaga leczenia lub zaawansowanej diagnostyki, musi poinformować każdego lekarza o ciąży. Wiele leków jest zabronionych w ciąży, bo mogą wywołać komplikacje, łącznie z poronieniem. Na tym etapie ciąży jest to najłatwiejsze, bo zarodek jest bardzo mały i bezbronny.

Czasem niezbędne jest odłożenie leczenia do kolejnego trymestru (2 trymestr ciąży jest bezpieczniejszym dla dziecka okresem). Podobnie jest z niektórymi badaniami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko. W ciąży nie powinno się m.in. wykonywać badania rentgenowskiego.

Na co zwrócić uwagę w 1 trymestrze ciąży?

W 1 trymestrze ciąży powinno się wsłuchiwać w swój organizm szczególnie, bo każdy niepokojący objaw może zwiastować problemy. Nie wolno bagatelizować m. in. dziwnego bólu w podbrzuszu, fatalnego samopoczucia, gorączki, skoków ciśnienia, krwawienia lub plamienia. To czas, gdy ryzyko utraty ciąży jest duże, dlatego nie należy zwlekać z wizytą w szpitalu, gdy mamy podejrzenie, że dzieje się coś złego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE