Dolegliwości i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

2020-01-10 12:33 Anna Kuliberda
Dolegliwości i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży
Autor: Getty images

1 trymestr ciąży to wyjątkowo „niespokojny” okres dla organizmu kobiety, który niesie ze sobą wiele zagrożeń. Czym dokładnie charakteryzuje się 1 trymestr ciąży? Jakie niepokojące objawy za sobą niesie i jakie istnieją w tym czasie zagrożenia?

Dolegliwości i zagrożenia towarzyszą zwykle pierwszym miesiącom ciąży, potem zarówno przykre objawy, jak i ryzyko utraty ciąży mijają. Początek ciąży to początek przemian w kobiecym ciele. W narządach kobiety rozwija się płód, co wiąże się między innymi ze zmianą gospodarki hormonalnej mającej wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Szalejące ciążowe hormony powodują zmiany w kobiecym wyglądzie i jej psychice. Niektóre narządy wewnętrzne zaczynają inaczej pracować lub zmieniają położenie, by zrobić miejsce dla dziecka. Kobiece ciało przygotowuje się do utrzymania dziecka w macicy, następuje początek procesów, które mają pomóc wydać dziecko na świat i je wykarmić.

1 trymestr ciąży to czas, gdy kobieta zauważa zmiany, ale głównie te zachodzące wewnątrz jej ciała. Bywają one pierwszym sygnałem odczytywanym podświadomie jako ciąża. Kobieta odczuwa dolegliwości fizyczne, które potrafią być bardzo uciążliwe, bo przynoszą dyskomfort, a nawet cierpienie. Zmienia się również stan psychiczny – pojawia ją się wahania nastrojów, słabnie koncentracja.

Czytaj: Dolegliwości ciążowe: ból głowy i podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży

Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

10 absolutnie zakazanych rzeczy. Posłuchaj, czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Kalendarz ciąży: 1 trymestr ciąży trwa od 1 do 3 miesiąca ciąży i od 1 do 13 tygodnia ciąży

Przeczytaj nasz poradnik "Cukrzyca ciażowa"
eporadnik cukrzyca ciążowa

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

 • co to jest indeks glikemiczny i wymienniki węglowodanowe, i dlaczego są ważne
 • ile posiłków dziennie powinna jeść mama z cukrzycą ciążową
 • jak komponować poszczególne posiłki: które produkty są zalecane, a których trzeba unikać
 • jakie słodycze są bezpieczne dla mamy z cukrzycą
Warto wiedzieć

Niepokojące objawy w 1 trymestrze

Niektóre objawy ciążowe powinny cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Są to:

 • bóle brzucha, które nie mijają
 • krwawienie i plamienie z pochwy
 • duże i rozległe obrzęki
 • sączenie się wód na długo prze terminem porodu
 • brak ruchów płodu

Dolegliwości w 1 trymestrze ciąży

Choć wszystkie ciężarne charakteryzuje burza hormonalna, jaka toczy się w ich organizmach, nie każdy organizm reaguje na nią tak samo. Z tego powodu dolegliwości ciążowe mogą być u różnych kobiet całkiem inne a nawet może ich wcale nie być. Mimo wszystko, można wyróżnić te najbardziej typowe, które pojawiają się w pierwszym trymestrze.

 • Ból brzucha i podbrzusza – bolesność związana jest z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Mogą mu towarzyszyć delikatne skurcze przypominające ból miesiączkowy. Czasem objawem współwystępującym jest krwawienie implantacyjne.

 • Zawroty głowy występują, gdy w ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, spada ciśnienie i cukier we krwi.

 • Bolesne i powiększone piersi – są początkiem procesu dostosowywania piersi do karmienia dziecka. W piersiach zaczynają rozrastać się gruczoły i przewody mlekowe, co wiąże się z bolesnością i nabrzmiałością. Można też zauważyć, ze brodawki sutkowe stają się ciemniejsze.

 • Zaparcia – pojawiają się, bo progesteron spowalnia przemianę materii.

Czytaj: Dieta na mdłości w ciąży: co jeść, by zwalczyć nudności

 • Mdłości i wymioty – odpowiedzialnym za to jest hormon ciążowy HCG.

 • Zwiększone upławy – biały, mleczny śluz to całkiem normalny objaw ciąży, który jest reakcją na pogrubiające się ścianki pochwy.

 • Zmęczenie, senność – to wynik szalejących hormonów a w szczególności progesteronu. Organizm, który teraz wykonuje ogromną pracę za dwoje, szybciej zużywa energię i częściej potrzebuje odpoczynku.

 • Zmienność nastrojów, rozdrażnienie – powodują je hormony ciążowe, które nagle zaczynają panować nad kobiecymi emocjami.

 • Zmiana apetytu, zmiana kulinarnych gustów – pojawienie się nowych upodobań kulinarnych jest efektem potrzeb kobiecego organizmu w ciąży. W ten sposób ciężarna podświadomie dąży do zapewnienia dziecku niezbędnych wartości odżywczych i uzupełnia swoje niedobory.

 • Nadwrażliwość na zapachy – jest swoistą bronią przed szkodliwymi oparami. Zwykle bowiem kobietę w ciąży odrzucają: mocne aromaty perfum, zapachy chemikaliów, zapachy przetworzonego jedzenia, czyli to co nie jest dla niej dobre.

 • Częste oddawanie moczu – może pojawić się w pierwszym trymestrze ze względu na wysoki poziom ciążowych hormonów wpływających na pracę układu moczowego.

Wymienione dolegliwości są typowe dla 1 trymestru, choć mogą trwać przez całą ciążę lub występować okresami. Najczęściej wraz z końcem pierwszego trymestru, kończą się mdłości i wymioty oraz zmęczenie. Mogą one jednak powrócić na końcówce ciąży. Inne objawy w trakcie ciąży mogą zanikać lub zmieniać swoje natężenie.

Czytaj: Humory w ciąży. Winna burza hormonów czy dieta?

Zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

Istnieje wiele zagrożeń dla wczesnej ciąży jest wiele rzeczy. Pierwszy trymestr ciąży to czas, gdy płód dziecka jest jeszcze bezbronny i nie do końca ukształtowany. Ryzyko obumarcia płodu czy jego uszkodzenia jest wielkie, dlatego przyszłe mamy powinny w szczególności dbać o swoje zdrowie i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

Jakie zagrożenia dla ciąży i matki występują w I trymestrze?

 • obumarcie płodu,
 • poronienie,
 • zahamowanie rozwoju płodu
 • uszkodzenia płodu, wady rozwojowe.

Źródłem zagrożenia dla płodu może być wiele czynników. Ze szkodliwości niektórych z nich nie zdajemy sobie nawet sprawy. Ciąża może być zagrożona na skutek np. urazu fizycznego okolic brzucha. Szkodliwe może być prowadzenie niezdrowego trybu życia (zła dieta, brak ruchu, stres, używki), poddawanie się niektórym badaniom i stosowanie niektórych leków.

Czasem komplikacje na wczesnym etapie ciąży mogą pojawić się na skutek przemęczenia organizmu np. poprzez wyczerpującą pracę. Zaszkodzić mogą też niektóre produkty spożywcze będące źródłem zakażenia groźnymi bakteriami (salmonella, toksoplazmoza).

Każda choroba, jakiej podczas wczesnej ciąży ulega ciężarna stanowi pewne ryzyko. Niektóre choroby mogą doprowadzić nawet do poronień, dlatego przed zajściem w ciążę warto zaszczepić się np. na ospę (jeśli się nie chorowało) czy grypę a w trakcie ciąży unikać kontaktu z chorymi.

Zagrożenia mogą pochodzić z zewnątrz. To, co jest niegroźne dla wszystkich, dla kobiety w ciąży może być ogromnym niebezpieczeństwem. Można wymienić tutaj np. szkodliwe promieniowania, wdychanie chemicznych oparów czy kontakt z kocimi odchodami.

Liczba potencjalnych zagrożeń jest duża, dlatego świadomość ciężarnej jest tutaj najważniejsza. Unikając ryzykownych zachowań, przyszła mama zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie sobie i swojemu dziecku.

Czytaj: Jak wykryć choroby zakaźne w ciąży?

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE