Grypa żołądkowa w ciąży - jak leczyć jelitówke w ciąży?

2021-01-13 14:57

Grypa żołądkowa, biegunka wirusowa, jelitówka – to określenia infekcji układu pokarmowego, za którą odpowiedzialny jest rotawirus. Jest bardzo zaraźliwy, dlatego grypa żołądkową dotyka również kobiety w ciąży. Zbagatelizowana, może być dla nich niebezpieczna, dlatego warto wiedzieć, jak walczyć z grypą żołądkową w ciąży.

Grypa żołądkowa w ciąży
Autor: Getty images Grypa żołądkowa w ciąży może prowadzic do groźnego odwodnienia

Grypa żołądkowa w ciąży to bardzo nieprzyjemna choroba, która objawia się silnym bólem brzucha, wymiotami i biegunką. To właśnie te dwa ostatnie objawy mogą sprawić, że zwykła grupa żołądkowa w ciąży może doprowadzić do odwodnienia. A ono jest bardzo niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Grypa żołądkowa w ciąży, czyli zapalenie żołądka i jelit jest dość powszechne w czasie ciąży. Badanie przeprowadzone w Szwecji mówią, że aż jedna trzecia kobiet walczy z biegunką rotawirusową podczas ciąży. Wyjaśniamy, jak leczyć grypę żołądkowa w ciąży i co zrobić, alby w ogóle uniknąć zachorowania.

Spis treści:

  1. Co wywołuje grypę żołądkową w ciąży?
  2. Objawy grypy żołądkowej w ciąży
  3. Kiedy udać się do lekarza z grypą żołądkową w ciąży?
  4. Jak leczyć grypę żołądkową w ciąży?
  5. Jak zapobiegać grypie żołądkowej w ciąży?

Co wywołuje grypę żołądkową w ciąży?

Zacznijmy od tego, że grypa żołądkowa w ciąży, zwana też jelitówką czy biegunką rotawirusową, tak naprawdę nie jest grypą. W rzeczywistości jest to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez dwa wirusy: rotawirusa i norowirusa. Ten pierwszy patogen jest bardzo popularny i atakuje zwłaszcza jesienią i wiosną. Na dodatek jest bardzo zaraźliwy.

Wystarczy kilkanaście wirusów (każdy z nich ma średnicę równą zaledwie 75 milionowej części milimetra!), by złapać biegunkę w ciąży.

Rotawirus to mikrob z rodziny reowirusów, który przenosi się na dłoniach, zabawkach, można go „złapać” przez kontakt ze śliną lub gdy ktoś chory kichnie obok nas. Dlatego na grypę żołądkową chorują zazwyczaj całe rodziny, żłobki i przedszkola.

I to nie raz. Bo chociaż infekcja stymuluje pojawienie się przeciwciał i po chorobie człowiek zdobywa odporność na dany typ rotawirusa, to jednak jest ich tyle, że wystarczy na kilka zachorowań  w życiu. Dlatego, wiele kobiet w ciąży, które mają starsze dzieci chorują na grypą żołądkową w ciąży.

Czytaj: Rotawirus w ciąży - objawy, leczenie, konsekwencje

 Grypa w ciąży - objawy, leczenie, powikłania

Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom

Objawy grypy żołądkowej w ciąży

Objawy zapalenia żołądka i jelit są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Ale co najważniejsze, w ciężkich przypadkach lub zupełnie nieleczone mogą powodować odwodnienie, a nawet przedwczesny poród. Charakterystyczne objawy jelitówki to:

Zobacz, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Sprawdź, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Kiedy udać się do lekarza z grypą żołądkową w ciąży?

Zazwyczaj grypę żołądkową leczy się ogólnodostępnymi lekami lub odpowiednią dietą. Jednak w ciąży nie można przyjmować wszystkich leków bez recepty, dlatego jeśli dieta nie pomaga i po 3 dniach nadal biegasz nieustannie do toalety, powinnaś udać się do lekarza, aby zastosował skuteczne i bezpieczne dla płodu leczenie.

Internista przy okazji wykluczy inne choroby, które objawiają się biegunką, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego. Trzeba też pamiętać, że bóle brzucha i skurcze, a nawet biegunka mogą być oznaką porodu przedwczesnego. Dlatego lepiej sprawdzić przyczynę twoich dolegliwości.

Do specjalisty trzeba udać się również, gdy objawy takie jak biegunka i wymioty są tak silne, że zaczynasz słabnąć. Gdy nie możesz utrzymać w żołądku niczego, nawet kilku łyków wody, idź koniecznie do lekarza, bo takie objawy grożą bardzo niebezpiecznym odwodnieniem.

Jak leczyć grypę żołądkową w ciąży?

Skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości i skrócenie czasu trwania dolegliwości jest stosowanie probiotyków. To bezpieczne dla ciąży preparaty, które odnawiają florę jelitową i przyspieszają powrót jelit do prawidłowego funkcjonowania. Można też przyjmować niewielkie ilości paracetamolu o działaniu przeciwgorączkowym.

Nie zaleca się natomiast przyjmowania przez przyszłe mamy popularnych leków przeciwbiegunkowych bez recepty. Zażywania leków z loperamidem w pierwszym trymestrze ciąży, a w kolejnych trymestrach zaleca się konsultacje z lekarzem przed przyjęciem loperamidu, który jest uznawany za substancję z grupy B, czyli "lek, którego szkodliwe działanie na płód zostało stwierdzone na zwierzętach, lecz nie znalazło potwierdzenia u kobiet w ciąży".

Czytaj: Dobre bakterie probiotyczne - jak rozwija się flora jelitowa u niemowląt?

Przepisy dla dziecka: MARCHWIANKA, gdy dziecko boli brzuch i ma biegunkę

Lepiej przy grypie żołądkowej w ciąży stosować domowe sposoby leczenia biegunki. Podstawowy to dieta, które powinna być lekkostrawna i bogata w produkty zapierające. Przyszła mama z biegunką powinna jeść kleik ryżowy, tłuczone ziemniaki, banany, gotowaną marchewkę, jagody, a unikać surowych warzyw i owoców, tłustych mięs, nabiału i wzdymających warzyw strączkowych. 

Aby uniknąć wspomnianego odwodnienia, które wiąże się z nadmierną utratą wody oraz elektrolitów, warto pić napoje elektrolitowe i dla sportowców lub samemu przyrządzić napój (woda z cukrem, solą i sokiem z cytryny). Brak odpowiedniego nawodnienia jest niekorzystny dla rozwoju płodu, a brak elektrolitów może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni mamy (w tym mięśnia sercowego i macicy, zbudowanej z mięśni gładkich).  

Jak zapobiegać grypie żołądkowej w ciąży?

Ze względu na sposób rozprzestrzeniania się rotawirusów, jedynym sposobem na uniknięcie jelitówki jest ograniczenie kontaktu z patogenami i chorymi osobami. Jeśli twoje starsze dziecko przysłoniło do domu grypę żołądkowa, klup środki dezynfekujące i regularnie czyść nimi sedes i sprzęty, których dotyka malec (klamki, krany itd).

Często myj ręce, a jeśli nie masz w danej chwili takiej możliwości, staraj się nie dotykać dłońmi ust i oczu (to dwie najczęstsze  drogi przenikania wirusów). Nie pij ze szklanki, z której piło chore dziecko, nie całuj go przez kilka dni. Często wietrz mieszkanie, aby wygonić z niego wirusy krążące w powietrzu.  

Czytaj: Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Te wirusy zagrażają płodowi! 5 najniebezpieczniejszych wirusów dla ciężarnej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza