Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków nie stosować bez konsultacji?

2013-01-25 14:27 Elżbieta Oszer
Leki w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W ciąży przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa lepiej skonsultować się z ginekologiem.

Stosowanie leków bez recepty w ciąży jest zakazane. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy kształtują się wszystkie narządy płodu, zażywanie leków powinno być ograniczone do minimum. Podpowiadamy, jakie leki dostępne bez recepty są zakazane w ciąży.

Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj, że o tym, jakie leki możesz zażywać, zawsze powinien zdecydować lekarz. Nawet niewinne specyfiki – takie jak zioła, suplementy witaminowe, środki homeopatyczne czy niektóre leki na przeziębienie, mogą okazać się groźne w skutkach.

Leki bez recepty, których należy unikać w ciąży:

  • Środki przeciwbólowe, m.in. Ibuprofen, Naproxen i Aspiryna - mogą w pierwszych tygodniach zwiększyć ryzyko poronienia (jedynie aspiryna jest stosowana w niektórych przypadkach, na przykład gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi).
  • Leki z pseudoefedryną, m.in. Gripex, a także krople do nosa - Cirrus, Acatar, Sudafed  które zawierają substancje obkurczające śluzówkę - niewskazane w pierwszym trymestrze.
  • Leki przeciwkaszlowe, które mają w składzie kodeinę i guajakol, np. Thiocodin - mogą spowodować uszkodzenia płodu.
  • Pastylki do ssania typu Cholinex, Strepsils – niektóre zawierają ibuprofen i inne składniki niebezpieczne dla płodu.
  • Tabletki z tymiankiem i podbiałem – mogą być niebezpieczne dla płodu, ponadto zbyt duże dawki zawartego w nich tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.
  • Leki na trądzik z witaminą A, m.in. Differin, Retin A, Isotreksin - mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.
  • Maść przeciwzapalna Betadine - sporadycznie można nią posmarować niewielki stan zapalny na skórze, najlepiej jednak dopiero w drugiej połowie ciąży.
  • Ranigast, Controloc, Famidyna i inne preparaty zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego – mogą uszkodzić wątrobę płodu.
  • Paracetamol – główny składnik leków na przeziębienie, do niedawna uważany był za całkowicie bezpieczny. Jednak z badań, jakie przeprowadzili szwedzcy naukowcy wynika, że dzieci, których matki w trakcie ciąży regularnie brały leki zawierające paracetamol, częściej cierpią na astmę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE