Nieplanowana ciąża - czy mogłaś zaszkodzić swojemu dziecku pijąc alkohol lub paląc papierosy

2011-10-24 11:16 Agnieszka Paculanka
Nieplanowana ciąża
Autor: photos.com

Nieplanowana ciąża może cię zaskoczyć. Na teście wyszły dwie kreski, a ty zamiast skakać z radości, zaczynasz się zastanawiać, czy nieświadomie nie zaszkodziłaś dziecku. Nie wiedząc że jesteś w ciąży, pozwoliłaś sobie na używki typu alkohol czy papierosy? Nie martw się na zapas – radzimy co zrobić na początku ciąży, by nie popełnić już żadnego błędu i nie zaszkodzić dziecku. Początek ciąży a alkohol.

Nieplanowana ciąża

Coraz więcej kobiet stara się odpowiednio wcześniej przygotować do ciąży pod okiem lekarza. Jednak większość z nas wciąż zachodzi w nią w nieplanowaną ciążę. Nie znaczy to, że taka ciąża jest niechciana czy gorsza. Powstają jednak wtedy obawy, że może natura nie wybrała sobie najodpowiedniejszego momentu do prokreacji.

Niewskazane zachowanie w ciąży

Na imprezie wypijasz kilka drinków, palisz papierosy, przeziębiona – faszerujesz się „cudownymi” środkami na gorączkę i katar. A potem okazuje się, że jesteś w ciąży. Na szczęście, w większości przypadków twoje potknięcia nie wpływają negatywnie na rozwój ciąży i zdrowie dziecka. – Na bardzo wczesnym etapie ciąży obowiązuje zasada „wszystko albo nic” – mówi dr Andrzej Micuła, ginekolog położnik. – Albo zarodek obumiera, a kobieta często nigdy nie dowiaduje się, że była w ciąży, albo rozwija się prawidłowo, a ewentualne złe skutki ryzykownych zachowań naprawiają komórki multipotencjalne. Mają one tę właściwość, że może się z nich wykształcić dowolny narząd i mogą zastępować inne, uszkodzone komórki. Ale nie trwa to długo, dlatego nie warto igrać z losem.

>>Kawa w ciąży, czekolada, alkohol, papierosy. Skutki używek w ciąży>>

Gdy planujesz ciążę unikaj ryzyka

Lekarze podkreślają, że kobiety, które mogą być w ciąży (a dotyczy to praktycznie wszystkich kobiet w okresie rozrodczym, gdyż żadna z metod zapobiegania ciąży nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności), powinny unikać ryzykownych zachowań w drugiej połowie cyklu. Najważniejsze z nich to: prześwietlenia i leczenie promieniami RTG, zażywanie leków cytostatycznych (przeciwnowotworowych), kontakt z farbami, środkami ochrony roślin oraz z chorymi na infekcje wirusowe. Powinnaś unikać też forsownego wysiłku, dźwigania w ciąży i długiego przebywania w saunie lub w solarium.

Papierosy w ciąży

Nikotyna jest szkodliwa przez całą ciążę, ale najbardziej negatywnie na rozwój płodu wpływa w ostatnich dwóch miesiącach jej trwania. Palenie przez przyszłą mamę papierosów sprawia, że dziecko jest niedotlenione i niedożywione – często lżejsze od rówieśników o 200–300 g i bardziej podatne na choroby. To także zagrożenie dla ciąży. Dlatego nigdy nie jest za późno, by zerwać z nałogiem. Jeśli przestaniesz palić w I trymestrze, to ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży lub urodzenia martwego płodu będzie tak samo niskie jak u kobiet, które nigdy nie paliły. Lekarze podkreślają, że nawet abstynencja nikotynowa dopiero od 30. tygodnia ciąży przynosi dziecku wymierne korzyści – daje mu szansę na nadrobienie strat i wyrównanie wagi urodzeniowej. Pamiętaj jednak, że podczas ciąży nie możesz korzystać z pomocy gum, plasterków czy tabletek – zawierają nikotynę, która jest dla rozwijającego się dziecka równie niebezpieczna jak papieros.

>>PALENIE PAPIEROSÓW W CIĄŻY: najbardziej szkodliwa używka>>

Picie alkoholu w ciąży

Na urodzinach przyjaciółki nie żałowałaś sobie wina, a na ślubie brata wypiłaś o kieliszek za dużo... To nie było rozsądne, ale nie rozdzieraj szat. Prawdą jest, że nie jest znana bezpieczna dla dziecka ilość alkoholu wypijanego przez matkę w ciąży. Wiadomo też, że jego nadużywanie zagraża ciąży i zwiększa ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, serca i kończyn oraz upośledzenia umysłowego. Ale jeśli nadużycie „procentów” zdarzyło ci się sporadycznie, nie ma specjalnych powodów, by podejrzewać, że odbije się to negatywnie na dziecku. Pamiętaj jednak o tym, by od tej pory wznosić toasty sokiem albo innymi napojami  niezawierającymi alkoholu.

Lekarstwa w ciąży

Przez tydzień leczyłaś się z przeziębienia środkami dostępnymi bez recepty? Spokojnie! Większość takich preparatów ma w swym składzie głównie paracetamol, a ten jest bezpieczny w czasie ciąży. Jeśli zachowałaś opakowanie, zajrzyj do dołączonej ulotki –  każdy lek dopuszczony do sprzedaży w Polsce zawiera informację dotyczącą jego składu, działania, wskazań i sposobu dawkowania, przeciwwskazań oraz zalecanych środków ostrożności. W ulotce jest też informacja o tym, czy lek mogą stosować kobiety w okresie ciąży i laktacji. Radzimy jednak na tym nie poprzestawać i skonsultować się z lekarzem. Tylko on może ocenić, na ile duże – w twoim indywidualnym przypadku – było ryzyko związane z zastosowaniem tego leku w okresie, kiedy nie wiedziałaś o ciąży.

Dobrze wiedzieć

O używkach w ciąży powiedz lekarzowi!
Co innego sporadyczne wybryki, a co innego trwanie w nałogu. Wtedy skutki dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka mogą być opłakane.
O wszystkich lekach i używkach, które zdarzyło ci się zażyć po poczęciu, a przed stwierdzeniem, że jesteś w ciąży, koniecznie powiedz swojemu ginekologowi. Gdy odstawiasz antykoncepcję, do poczęcia może dojść w każdej chwili. Wtedy najbezpieczniej jest konsultować przyjmowanie leków (także dostępnych bez recepty) z lekarzem prowadzącym. Ostrożność w przyjmowaniu leków jest konieczna przez całą ciążę, bo wiele szkodliwych substancji przenika przez łożysko.

Ale nie martw się na zapas: dla twojego dziecka bardziej szkodliwa od tego typu leków mogła okazać się wysoka temperatura. Mogło być też i tak, że nie wiedząc o ciąży, zaczęłaś brać poważniejsze leki, które przepisał ci lekarz. Jeśli jesteś jeszcze w trakcie ich przyjmowania, skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej.
Brałaś tabletki antykoncepcyjne, a mimo to jesteś w ciąży? Nie martw się, nie zaszkodziłaś dziecku. Dawki hormonów w pigułkach są tak małe, że nie mogły skrzywdzić dziecka. W specyficznej sytuacji są te z nas, które cierpią na choroby przewlekłe i z tego powodu przyjmują leki. One wiedzą, że zanim rozpoczną starania o dziecko, muszą skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, by ewentualnie zmodyfikować leczenie na czas ciąży.

Zażywanie narkotyków w ciąży

Sporadycznie popalałaś marihuanę czy zażywałaś amfetaminę? Koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi, a potem zapomnij, że istnieją – będziesz miała szansę, że twoje dziecko mimo wszystko urodzi się zdrowe. Jeśli zaś jesteś uzależniona, potrzebujesz specjalistycznej pomocy. Badania wykazują, że dzieci matek palących marihuanę w ciąży są mniejsze, słabsze i o wiele bardziej podatne na infekcje. Matka karmiąca i paląca marihuanę przekazuje dziecku wraz z mlekiem THC – aktywną substancję halucynogenną, która może u dziecka powodować nadpobudliwość i kłopoty z koncentracją.

Zobacz film: Czego nie jeść w ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE