PALENIE PAPIEROSÓW W CIĄŻY: najbardziej szkodliwa używka

2013-06-17 16:49

Choć tak wiele się mówi o szkodliwości papierosów, to aż co czwarta Polka w ciąży nie chce lub nie umie z nich zrezygnować. A konsekwencje nałogu mogą być fatalne.

Używki w ciąży: palenie papierosów, alkohol, kawa, herbata, czekolada - czego unikać?
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Palenie papierosów w ciąży: skutki
  2. Bierne palenie w ciąży również szkodliwe

Według badań papierosy w ciąży pali od 20 do 30 proc. Polek. Jednak prof. Romuald Dębski, szef Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, uważa, że są to liczby mocno zaniżone. – Wystarczy wejść do szpitalnej toalety, żeby się przekonać, że nawet tam – w szpitalu! – kobiety ciężarne palą nagminnie.

Palenie papierosów w ciąży: skutki

A nikotyna jest najbardziej groźna dla płodu spośród wszystkich potencjalnie szkodliwych substancji. – Wypalenie w trakcie ciąży jednej paczki papierosów dziennie może spowodować, że dziecko po urodzeniu będzie miało o 500 g mniejszą masę ciała niż wtedy, gdyby matka nie paliła – mówi prof. Dębski. Obniżona masa ciała może wiązać się z hipotrofią płodu – ta wada rozwojowa, polegająca na opóźnieniu wzrostu płodu, to także jeden ze zgubnych skutków wpływu nikotyny na ciążę. A to dopiero początek ponurej listy. Palenie papierosów w ciąży może mieć wiele groźnych konsekwencji, takich jak: przedwczesne pęknięcie błon płodowych, przedwczesny poród, a także nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS). Zdaniem prof. Dębskiego nagła śmierć łóżeczkowa zdarza się wyłącznie u tych dzieci, których matki były w czasie ciąży uzależnione od palenia papierosów. – Palenie w ciąży powoduje, że płód ciągle jest narażony na niedotlenienie, czyli podduszenie wywoływane wdychaniem przez matkę dymu tytoniowego – wyjaśnia specjalista. – Po narodzinach maluch jest już tak przyzwyczajony do niedostatku tlenu, że kiedy będzie leżał w łóżeczku, np. na brzuszku, i dojdzie do niedotlenienia organizmu, może nie zadziałać naturalny odruch oddychania, doprowadzając niemowlę do zgonu. Najlepiej, gdy kobieta ciężarna zrezygnuje z nałogu w pierwszym trymestrze ciąży, ale zawsze warto rzucić palenie, nawet w ostatnich trzech miesiącach przed porodem.

Bierne palenie w ciąży również szkodliwe

Warto przypomnieć, że bardzo szkodliwe jest także bierne palenie, czyli wdychanie dymu papierosowego. Tymczasem w 2012 r. aż 22,5 proc. Polek było narażonych na codzienne wdychanie dymu w domu, a 12 proc. – w miejscu pracy. Kobiety w ciąży muszą być bardziej stanowcze i zdecydowanie domagać się, aby nie palono w ich towarzystwie! To już nie tylko kwestia kultury osoby palącej, lecz także zdrowia przyszłej matki i jej dziecka. I jeszcze jedna rzecz – papierosy mentolowe i typu light wcale nie są mniej szkodliwe niż pozostałe. Wszystkie papierosy zawierają mieszaninę ok. 4 tys. związków chemicznych, z czego około 40 to substancje rakotwórcze.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza