Pessar w niewydolności szyjki macicy - kiedy się go zakłada?

2021-11-26 8:23

Pessar to specjalny silikonowy krążek, którego założenie proponuje się przy niewydolności szyjki macicy. Pessar kołnierzowy hamuje skracanie się szyjki macicy i zapobiega przez to porodowi przedwczesnemu. Czym jest pessar i kiedy się go zakłada?

Pessar w niewydolności szyjki macicy - czym jest pessar i kiedy się go zakłada?
Autor: Getty images Czym jest pessar i kiedy się go zakłada?

Pessar to krążek zakładany kobietom, u których szyjka macicy skraca się za wcześnie w stosunku do okresu ciąży. Jest to zwykle objaw niewydolności szyjki macicy i dotyczy wielu kobiet w ciąży.

Jednym ze sposobów powstrzymania skracanie się szyjki macicy, prowadzącego do przedwczesnego porodu jest właśnie pessar kołnierzowy.

Spis treści

  1. Czym jest pessar i jak się go zakłada?
  2. Na jak długo zakłada się pessar?
  3. Pessar ginekologiczny trzeba kontrolować
  4. Pessar cena  -  ile kosztuje pessar?
  5. Pessar kołnierzowy szyjki macicy zwiększa ryzyko infekcji
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Czym jest pessar i jak się go zakłada?

Pessar to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikonu. Jeśli ginekolog prowadzący ciążę uzna, że założenie pessaru jest konieczne, nie masz się czego obawiać – to prosty zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim.

Pessar zakłada się niemal bezboleśnie, nie trzeba podawać środków znieczulających, nawet tych działających miejscowo. Czasem ciężarna może odczuwać lekki dyskomfort, ale mija on szybko. 

I właśnie z powodu tego, że pessar jest mniej inwazyjną metodą leczenia niewydolności szyjki macicy, zastąpił on niemal całkowicie szew szyjkowy, zakładany w znieczuleniu ogólnym.

Zanim twój ginekolog podejmie decyzję o założeniu pessaru, dokona pomiaru długości szyjki macicy za pomocą USG (sondą dopochwową), a także wykona badania w celu wykluczenia stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy – gdyż są one przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu.

Na jak długo zakłada się pessar?

Krążek zakłada się na ogół od 20. do 28. tygodnia ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu tego zabiegu.

Dostępne są trzy modele krążków, rozmiar dobiera lekarz, biorąc pod uwagę wielkość pochwy, a także to, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża. Najczęściej zakłada się pessar nr 2. Obecność krążka jest praktycznie niewyczuwalna. Zdejmuje się go najczęściej w 38. tygodniu ciąży.

Po założeniu krążka przyszła mama musi ograniczyć aktywność fizyczną. Powinna też dużo odpoczywać, unikać stresów i zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Nie może uprawiać seksu. Mama z założonym pessarem zwykle przebywa na zwolnieniu lekarskim. Często wskazane jest przyjmowanie leków rozkurczowych.

Pessar ginekologiczny trzeba kontrolować

Po 2–3 dniach od założenia pessaru konieczna jest kontrola u ginekologa, a następna po 1–2 tygodniach. Oprócz konsultacji lekarskiej ciężarna powinna też zrobić badanie posiewu z szyjki macicy (po miesiącu od założenia pessaru), które oceni florę bakteryjną pochwy i wykryje ewentualne zakażenia.

Pessar cena  -  ile kosztuje pessar?

Pessar ciężarna musi sama zakupić (w aptece lub w internecie); koszt to 100–170 zł. W niektórych szpitalach jest zakładany nieodpłatnie.

Pessar kołnierzowy szyjki macicy zwiększa ryzyko infekcji

Założenie krążka zwiększa ryzyko występowania infekcji pochwy. Pessar szyjki macicy jest ciałem obcym, w związku z czym jego obecność wpływa na zwiększenie ilości wydzieliny (to normalny objaw), jednocześnie utrudniając jej odpływ.

Aby zapobiec infekcjom, lekarz zazwyczaj profilaktycznie zaleca przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych.

Czytaj również:

Szyjka macicy w ciąży: miękka, twarda, długość szyki macicy w ciąży

Macica w ciąży: jak się zmienia?

Test na poród przedwczesny: sposób na uniknięcie porodu przedwczesnego

Termin porodu z USG - czy jest bardziej wiarygodny niż termin porodu z miesiączki?

Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza