Pessar kołnierzowy to sposób na niewydolność szyjki macicy

2011-10-03 14:38 Iwona Podolska
Pessar na kłopoty z szyjką
Autor: Shutterstock

Pessar to specjalny silikonowy krążek, którego założenie może zaproponować lekarz przy niewydolności szyjki macicy. Niewydolność szyjki macicy to problem dość często pojawiający się w ciąży, którego efektem może być poród przedwczesny. Pessar kołnierzowy, bo tak ten krążek się nazywa, zakłada się na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu.

Niewydolność szyjki macicy może dotyczy wielu kobiet w ciąży. Jednym ze sposobów powstrzymania skracanie się szyjki macicy, prowadzącego do przedwczesnego porodu jest właśnie pessar (właściwie pessar kołnierzowy). Pessar to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikonu. Zakładany jest na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Jeśli ginekolog prowadzący ciążę uzna, że założenie pessaru jest konieczne, nie masz się czego obawiać – to prosty zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim.

>>Macica w ciąży: jak się zmienia?>>

Dobrze wiedzieć

Pessar zakłada się niemal bezboleśnie, nie trzeba podawać środków znieczulających, nawet tych działających miejscowo. Czasem ciężarna może odczuwać lekki dyskomfort, ale mija on szybko. 
I właśnie z powodu tego, że pessar jest mniej inwazyjną metodą leczenia niewydolności szyjki macicy, zastąpił on niemal całkowicie szew szyjkowy, zakładany w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy i na jak długo zakłada się pessar?

Zanim twój ginekolog podejmie decyzję o założeniu pessaru, dokona pomiaru długości szyjki macicy za pomocą USG (sondą dopochwową), a także wykona badania w celu wykluczenia stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy – gdyż są one przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu. Krążek zakłada się na ogół od 20. do 28. tygodnia ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu tego zabiegu. Dostępne są trzy modele krążków, rozmiar dobiera lekarz, biorąc pod uwagę wielkość pochwy, a także to, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża. Najczęściej zakłada się pessar nr 2. Obecność krążka jest praktycznie niewyczuwalna. Zdejmuje się go najczęściej w 38. tygodniu ciąży.

Pessar kołnierzowy szyjki macicy zwiększa ryzyko infekcji

Założenie krążka zwiększa ryzyko występowania infekcji pochwy. Pessar szyjki macicy  jest ciałem obcym, w związku z czym jego obecność wpływa na zwiększenie ilości wydzieliny (to normalny objaw), jednocześnie utrudniając jej odpływ. Aby zapobiec infekcjom, lekarz zazwyczaj profilaktycznie zaleca przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Pessar ginekologiczny jest metodą leczenia niewydolności szyjki macicy i zapobiegania porodowi przedwczesnemu, dlatego po jego założeniu przyszła mama musi ograniczyć aktywność fizyczną. Powinna też dużo odpoczywać, unikać stresów i zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Nie może uprawiać seksu. Mama z założonym pessarem zwykle przebywa na zwolnieniu lekarskim. Często wskazane jest przyjmowanie leków rozkurczowych.

Pessar ginekologiczny trzeba kontrolować

Po 2–3 dniach od założenia pessaru konieczna jest kontrola u ginekologa, a następna po 1–2 tygodniach. Oprócz konsultacji lekarskiej ciężarna powinna też zrobić badanie posiewu z szyjki macicy (po miesiącu od założenia pessaru), które oceni florę bakteryjną pochwy i wykryje ewentualne zakażenia.

Pessar cena  -  ile kosztuje pessar?

Pessar ciężarna musi sama zakupić (w aptece lub w internecie, np. na stronie www.herbich.pl); koszt to 150–170 zł. W niektórych szpitalach jest zakładany nieodpłatnie.

Zobacz film: Rozwarcie szyjki macicy a przebieg porodu

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE