Problemy intymne w ciąży i po porodzie. 3 pytania do fizjoterapeutki

2016-02-27 21:02

Problemy intymne w ciąży i po porodzie: na pytania dotyczące kobiecych problemów intymnych w ciąży i po porodzie odpowiada fizjoterapeutka uroginekologiczna z gabinetu Fizjo-Spot w Warszawie.

higiena
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Z nietrzymaniem moczu po porodzie często można się uporać, wzmacniając mięśnie dna miednicy.

Spis treści

  1. Problemy intymne w ciąży i po porodzie: Jestem w 30 tygodniu ciąży i mam problemy z utrzymaniem moczu podczas kichania i śmiania się. Dlaczego?
  2. Problemy intymne w ciąży i po porodzie: Od porodu minęło pięć miesięcy, a mój brzuch nadal jest duży, a do tego wyczułam w nim „dziurę”. Co to oznacza?
  3. Problemy intymne w ciąży i po porodzie: Podczas porodu doszło u mnie do pęknięcia krocza drugiego stopnia. Co powinnam robić?

Problemy intymne w ciąży i po porodzie: Jestem w 30 tygodniu ciąży i mam problemy z utrzymaniem moczu podczas kichania i śmiania się. Dlaczego?

Opisane symptomy to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Niestety, jest to dość często spotykana przypadłość podczas ciąży. W organizmie kobiety ciężarnej zwiększa się poziom hormonów, dzięki którym rozciągają się mięśnie dna miednicy i robi się miejsce dla dziecka. Czasami dochodzi do zbyt dużego lub trwałego rozciągnięcia tych mięśni. Stają się one wiotkie i nie pełnią funkcji podtrzymującej.

>> Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?Dlatego tak ważne jest, aby podczas ciąży wykonywać ćwiczenia pomagające zminimalizować wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz opadanie narządów dna miednicy. Swoim pacjentkom zalecam napinanie mięśni dna miednicy, poprzez ściśnięcie i podciągnięcie mięśni wokół cewki moczowej, pochwy i odbytu. Napięcie należy utrzymać od 2 do 3 sekund, a później rozluźnić mięśnie przez około 60 sekund. Ważne, aby naprawdę rozluźnić te mięśnie, ale ich nie wypychać. Po około minucie należy powtórzyć napięcie. Na początku wystarczy 10 powtórzeń. wydłużyć czas napięcia do 5–6 sekund. Proszę pamiętać, aby podczas tych ćwiczeń nie wstrzymywać powietrza, a zachowywać naturalny rytm oddechowy. Czasami łatwiej jest zacząć w pozycji leżącej, a w miarę wzmacniania siły mięśni ćwiczyć w różnych pozycjach.

Problemy intymne w ciąży i po porodzie: Od porodu minęło pięć miesięcy, a mój brzuch nadal jest duży, a do tego wyczułam w nim „dziurę”. Co to oznacza?

Takie objawy mogą być wynikiem rozejścia się mięśni prostych brzucha. W trakcie ciąży z powodów hormonalnych lub innych może dojść do takiej sytuacji. Najczęściej kobiety skarżą się na wystający brzuch, bóle odcinka lędźwiowego, czasami na problemy z nietrzymaniem moczu. Niezwykle ważne jest, aby w takiej sytuacji unikać czynności angażujących tłocznię brzuszną, a więc m.in. dźwigania dużych ciężarów (np. wózka) i wykonywania ćwiczeń – tak zwanych „brzuszków”. Wstając z łóżka, należy najpierw obrócić się na bok, a dopiero później podnieść się do pozycji stojącej.

Dla poprawy funkcjonowania organizmu istotne jest, aby wzmocnić mięśnie głębokie tułowia (które współpracują z mięśniami dna miednicy i przeponą), utrzymywać wyprostowaną sylwetkę oraz dbać o dietę. W większości przypadków poprzez odpowiednie ćwiczenia można zdecydowanie przyspieszyć powrót do formy sprzed ciąży. Zalecam też udać się po poradę do wykwalifikowanego fizjoterapeuty w zakresie uroginekologii. Kiedy jednak rozejście się mięśni jest duże i pomimo ćwiczeń ten stan się nie zmienia,

Problemy intymne w ciąży i po porodzie: Podczas porodu doszło u mnie do pęknięcia krocza drugiego stopnia. Co powinnam robić?

Do pęknięcia krocza dochodzi podczas porodu naturalnego, najczęściej wtedy, gdy zbyt szybko przebiega akcja porodowa. Pęknięcie drugiego stopnia obejmuje rozdarcie błony śluzowej pochwy oraz pęknięcie przepony miednicy, mięśni krocza i pochwy. Gdy do tego dojdzie, po porodzie uszkodzone tkanki zostają zszyte. Aby zminimalizować odczucia bólowe, lepiej nie siadaj na specjalnej poduszce do siedzenia po porodzie – przy osłabionych i rozciągniętych mięśniach dna miednicy może ona zrobić więcej złego niż dobrego. Lepsza będzie poduszka sensomotoryczna (balansowa, rehabilitacyjna).

Aby zapobiec zaparciom, które mogą prowokować ból, dieta powinna być bogata w błonnik, należy również pić dużo płynów. Wykonuj regularnie ćwiczenia mięśni dna miednicy: utrzymuj napięcie przez 8–10 sekund, podciągając i ściskając mięśnie miednicy (rób 8 do 12 powtórzeń), po czym roźluźnij mięśnie (to bardzo ważne!). Następnie wykonaj 10 szybkich napięć 1–2-sekundowych. Ten schemat trzeba powtarzać trzy razy dziennie. Być może będzie potrzebna wizyta u wyspecjalizowanego fizjoterapeuty, który zbada stan mięśni dna miednicy i nauczy odpowiednio ćwiczyć ten obszar.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza