Ruchy dziecka: w jaki sposób liczyć ruchy dziecka?

2013-06-05 14:14

Liczenie ruchów dziecka zalecane jest wtedy, gdy ciąża nie przebiega prawidłowo, gdy minął termin porodu, a także w przypadku gdy przyszłą mamę niepokoi mała aktywność płodu. Jak prawidłowo liczyć ruchy dziecka?

Trudno dokładnie określić, jak często kobieta w ciąży powinna odczuwać ruchy dziecka. Zwykle dzieje się to kilkadziesiąt razy dziennie, ale warto pamiętać, że każde dziecko ma swój rytm. Jedno jest spokojne, drugie bardziej aktywne. W sytuacji, gdy kobietę w ciąży niepokoi słaba aktywność dziecka, lub też gdy zaleci jej to lekarz, powinna regularnie sprawdzać i liczyć ruchy dziecka.

Ruchy dziecka: jak liczyć ruchy dziecka?

Połóż się na lewym boku i przez godzinę notuj wszystkie ruchy dziecka: i słabe, i mocne. W okolicy terminu porodu powinno być przynajmniej 10 ruchów dziecka na godzinę. Jeśli ruchów płodu jest mniej, zjedz lekki posiłek lub coś słodkiego. Ruchy dziecka powinny się wtedy nasilić, bo podniesie się poziom glukozy. Następnie połóż się i licz jeszcze raz ruchy dziecka. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy dziecka na godzinę i zupełny ich brak. Potrzebna jest wtedy konsultacja u ginekologa, kontrola zapisu czynności serca dziecka (badanie KTG), czasem również badanie USG.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE