RUCHY DZIECKA: kiedy powinnaś poczuć pierwsze ruchy dziecka?

2013-05-09 13:25

Pierwsze ruchy dziecka pewnie zapamiętasz na długo. To przyjemne ruchy nie mające nic wspólnego z późniejszymi kopniakami. Monitorowanie ruchów dziecka jest ważne nie tylko z powodów emocjonalnych, ale także zdrowotnych. Lekarz może poprosić cię o sprawdzanie ruchów dziecka, szczególnie pod koniec ciąży.

Jeśli oczekujesz podania konkretnej daty czy tygodnia ciąży, w którym poczujesz ruchy dziecka, rozczarujemy cię. Nie istnieje konkretny moment, w którym powinnaś zacząć odczuwać ruchy dziecka. To indywidualna sprawa, a wiele zależy od tego, jak wrażliwe są komórki nerwowe kobiety. Niektóre ciężarne przyznają, że pierwsze ruchy dziecka poczuły już między 14. a 16. tygodniem ciąży. To najczęściej szczupłe panie, które już wcześniej urodziły dziecko. Większość ciężarnych zaczyna odczuwać ruchy płodu między 20. a 22. tygodniem ciąży. Najpierw są to bardzo delikatne sygnały. Oczekujące dziecka kobiety porównują je do bulgotania, mrowienia, „smyrania”. Mówią poetycko o muśnięciu skrzydłem motyla albo bąbelkach szampana musujących w brzuchu. Prawda jest taka, że często te pierwsze ruchy dziecka - wyczekane poruszenia trudno odróżnić od pracy jelit. Ale moment, w którym się to uda, przyszłe mamy wspominają najczęściej z wielkim wzruszeniem.

Ruchy dziecka - kiedy są najbardziej wyczuwalne

Płód sporo śpi, podobno nawet miewa sny. Ale gdy się budzi, rozpoczyna aktywne ćwiczenia. Przeciąga się, prostuje nóżki i rączki. Robi fikołki, podskakuje, czasem bawi się pępowiną. Krzywi się, łapie się za nos, wystawia język, wkłada palec do buzi albo drapie się w głowę – takie obrazki udaje się nawet czasem uchwycić na monitorze aparatu USG. Ciężarna nie każdy ruch odczuwa, nie wszystkie jest w stanie zinterpretować, ale każde poruszenie to dla niej znak, że dziecko żyje i się rozwija. To ją uspokaja, pomaga nawiązać więź z dzieckiem. A maluch dzięki tej gimnastyce wzmacnia swoje mięśnie, stawy i kości, a także poznaje własne ciało. Gdy obraca się i robi fikołki, ćwiczy także zmysł równowagi. A przy tym wszystkim ma niezłą zabawę. Czasami mamy czują powtarzające się, regularne puknięcia, które trwają kilka minut i zdarzają się nawet po kilka razy dziennie. To znak, że dziecko ma czkawkę. Zdarza się to, kiedy dość łapczywie połyka wody płodowe – na przykład w sytuacji, gdy mama zje coś słodkiego (wtedy wody wyjątkowo maluchowi smakują). Czkawka powstaje, bo układ nerwowy dziecka jest jeszcze niedojrzały. Ale nawet jeśli powtarza się bardzo często, nie ma powodów do niepokoju, bo czkawka w życiu płodowym nie męczy ani nie szkodzi.

Zobacz: Kalendarz ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE