Trzeci trymestr ciąży: jak dbać o wygląd?

2015-03-24 14:14

Trzeci trymestr ciąży to czas, który w dbaniu o wygląd warto poświęcić na relaks i minimalizowanie niekorzystnych zmian, jakie dotknęły skórę w trakcie poprzednich miesięcy. Oto plan dbania o wygląd trzecim trymestrze ciąży.

Trzeci trymestr ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Trzeci trymestr ciąży to czas na relaksujące i nawilżające zabiegi.

Spis treści

  1. Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: ciało – nie żałuj skórze dobrych kosmetyków
  2. Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: cera – wypróbuj domowe maseczki i babcine sposoby
  3. Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: by cera była świeża i się nie błyszczała
  4. Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: u kosmetyczki – najważniejsze są zabiegi na ciało
  5. Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: nadmierna potliwość – pomogą antyperspiranty bez alkoholu
  6. Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: rozstępy – stosuj specjalistyczne kremy
  7. Dbanie o wygląd w ciąży: lekkie stopy – sposoby na zmniejszenie opuchlizny

Trzeci trymestr ciąży nie jest łatwy. Duży brzuch utrudnia codzienne funkcjonowanie i niektóre zabiegi pielęgnacyjne, bo trudno się schylić, wejść do wanny czy zrobić pedikiur. Stopy i łydki puchną i bolą, pojawia się stres związany ze zbliżającym się porodem. Wiele kobiet w ostatnich miesiącach ciąży cierpi też na bezsenność. Wreszcie ucisk na przeponę sprawia, że przyszłe mamy oddychają płycej, przez co do skóry dociera mniej tlenu. To wszystko odbija się na wyglądzie w ciąży. Znika gdzieś wcześniejsza promienność, cera może być szara, zmęczona. W dodatku na skórze mogą być już widoczne typowe dla ciąży niekorzystne zmiany, jak przebarwienia czy rozstępy. Mimo zmęczenia warto jednak poświęcić trochę więcej czasu na dbanie o wygląd w ciąży. 

Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: ciało – nie żałuj skórze dobrych kosmetyków

Pod koniec 3. trymestru brzuch będzie sporo większy niż na jego początku, bo w ciągu tych trzech miesięcy płód urośnie z ok. 30 do ponad 50 cm. Ma to wpływ na stan i kondycję skóry, przede wszystkim na brzuchu. Ale to tylko jedna z kilku rzeczy, na które warto teraz zwrócić uwagę.

  • Skórę nadal trzeba ujędrniać. Rodzaj kosmetyku zależy jednak od tego, czy ciało nadal jest gładkie, czy też pojawiły się już rozstępy. W tym pierwszym przypadku możesz nadal stosować preparat, którego używałaś do tej pory. W drugim natomiast lepiej zmienić krem na taki, który nie tylko zapobiega rozstępom, ale też je spłyca i rozjaśnia. Kosmetyki takie mają skład bogatszy niż zwykłe kremy przeciw rozstępom – zawierają m.in. proteiny i ekstrakty owocowe, dzięki którym rozstępy przybierają kolor otaczającej je skóry.
  • Swędzenie złagodzą emolienty. Świąd brzucha, piersi czy ud jest normalny, bo ma związek z tym, że skóra jest sucha, a do tego ciągle mocno się rozciąga. W pielęgnacji pomocne mogą być teraz balsamy do skóry atopowej, które zawierają kompleksy pielęgnacyjne łagodzące swędzenie, a także olejki i emulsje do kąpieli, które natłuszczają skórę i również zmniejszają świąd. Jeśli jednak problem się nasila albo dołączyły się inne objawy (np. obrzęki, które nie znikają po nocy), pilnie skontaktuj się z lekarzem, bo może to być objaw cholestazy ciężarnej albo cukrzycy.
  • Piersi można pielęgnować jak do tej pory. Są jednak małe wyjątki. Masując biust podczas nakładania kremu, omijaj brodawki i ich najbliższe okolice. Ich stymulacja może prowadzić do wydzielania się oksytocyny, czyli hormonu wywołującego skurcze macicy. Jeśli piersi są bolesne, obrzmiałe, warto dotychczas stosowany krem zmienić na taki, który ma w składzie substancje zmniejszające obrzęk (np. wyciąg z liści kapusty). Brodawki sutkowe mogą być teraz twarde, przez co boleśnie będą ocierały się o tkaninę biustonosza – dyskomfort można złagodzić, nakładając na nie maść dla kobiet karmiących, która przyspieszy regenerację naskórka. 

Czytaj także: >> Jak dbać o cerę, by była bez skazy w ciąży? >>

Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: cera – wypróbuj domowe maseczki i babcine sposoby

Wiele kobiet w trzecim trymestrze, patrząc w lustro, ma wrażenie, że widzi obcą osobę. Pod koniec ciąży rysy mogą być zmienione (ze względu na zastoje limfy oraz zatrzymującą się pod skórą wodę). Jeśli do tego dochodzą nieprzespane noce, cera także niekoniecznie będzie zachwycać świeżością.

  • Dwa razy w tygodniu warto robić peeling i maseczkę. Peeling, najlepiej drobnoziarnisty, przeznaczony do cery wrażliwej, usunie martwy naskórek i przygotuje skórę na następny etap – maseczkę odświeżającą. Maseczkę można przygotować w domu, mieszając łyżeczkę miodu z kilkoma kroplami soku z cytryny. Pomaga też masaż kostkami lodu owiniętymi w szmatkę – najlepiej robić go rano, ruchami w kierunku od środka na zewnątrz. Nakładając krem, nie wklepuj go, tylko delikatnie wmasuj ruchami okrężnymi. Nie stosuj natomiast polecanego w internecie domowego minidrenażu twarzy. Taki masaż wymaga wiedzy i umiejętności, a wykonywany przez osobę bez doświadczenia może nasilić problem.
  • Na przebarwienia – tylko domowe sposoby. Brązowe plamki pojawiają się u siedmiu na dziesięć przyszłych mam. Powstają, bo skóra podczas ciąży jest bardziej wrażliwa na promienie UV. Część z nich znika po porodzie, część można próbować usunąć w gabinecie kosmetycznym. Również kuracje rozjaśniające przebarwienia dozwolone są dopiero po urodzeniu dziecka. W ciąży można próbować je rozjaśnić za pomocą domowych sposobów. Działanie wybielające ma mleczko z ogórka i maślanki. Kilka plastrów ogórka (wraz ze skórką) wrzuć do filiżanki maślanki i odstaw na trzy godziny, by składniki się połączyły. Mleczko wcieraj w skórę dwa razy dziennie na kilka minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. Dobra jest także maseczka wybielająca na bazie soku z cytryny. Trzy łyżki mąki ziemniaczanej wymieszaj z łyżką maślanki i łyżką soku z cytryny, papkę nałóż na 10 minut na skórę, a następnie zmyj. Skórę nadal trzeba chronić przed słońcem za pomocą kremu z filtrem (w słoneczne dni o wartości SPF 30–50). 

Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: by cera była świeża i się nie błyszczała

Olivia Nalewajko, wizażystka, salon Milord Warszawa

Problemem pań w trzecim trymestrze ciąży bywa błyszcząca cera, i to nie tylko w strefie T. Jest to spowodowane różnymi czynnikami – nie tylko przetłuszczaniem, także tym, że przyszła mama łatwo się męczy, a więc i poci. By skóra pozostała matowa, ważne jest, by jej nie przesuszać zabiegami pielęgnacyjnymi, zwłaszcza oczyszczającymi, które usuwają warstwę ochronną, przez co cera produkuje więcej sebum, a nos i czoło się błyszczą. W makijażu sprawdzą się podkłady mineralne, które są lepsze niż podkłady matujące, bo nie zatykają porów. Można też do zwykłego pudru dodać odrobinę glinki kaolinowej, wtedy po nałożeniu będzie on delikatnie matowił skórę. W ciągu dnia co jakiś czas warto użyć bibułek matujących, które zbiorą ze skóry nadmiar wilgoci i sebum. Nie pocieramy nimi cery, bibułkę wystarczy delikatnie przyłożyć i lekko docisnąć. Jest też inny sposób na odświeżenie makijażu w ciągu dnia. Warto mieć mały pędzelek do pudru w metalowym etui. Rano w domu można nałożyć na niego odrobinę pudru matującego, a w pracy, w ciągu dnia muskać nim ekspresowo twarz, będąc w łazience.

Czytaj także: >> Jakie problemy mogą pojawić się w ciąży? >>

Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: u kosmetyczki – najważniejsze są zabiegi na ciało

Jeśli masz możliwość, dobrze jest decydować się zarówno na specjalistyczne zabiegi likwidujące dolegliwości, jak i typową pielęgnację twarzy i ciała.

  • Zmniejszanie dolegliwości. W tej kategorii są masaże rozluźniające mięśnie pleców oraz zabiegi zmniejszające obrzęk stóp i łydek. Niekiedy (jak w przypadku salonów współpracujących z marką Yonelle) oba można połączyć w jeden zabieg. w Zabiegi na twarz. Jeśli nie masz poważniejszych problemów z cerą, warto się teraz decydować na zabiegi nawilżające i wyrównujące koloryt cery, których podstawą są kolagen i kwas hialuronowy. Koszt takiego zabiegu w wersji dla ciężarnych to ok. 200 zł.
  • Zabiegi na ciało. Przeciwrozstępowe masaże ciała i maski uelastyczniające na brzuch to podstawa pielęgnacji gabinetowej, przeznaczonej dla kobiet w ciąży. Ale niejedyna. Od pewnego czasu przyszłe mamy mogą korzystać z zabiegów endermologii, która działa drenująco na tkankę tłuszczową. Zabieg wykonywany jest tylko na nogach i polega na masażu specjalną głowicą – pobudza to krążenie i procesy komórkowe, usuwa nadmiar toksyn i tkanki tłuszczowej, ujędrnia, zapobiega rozstępom. Warto również decydować się na zabiegi uelastyczniające, które zapobiegają rozstępom, a także przywracają skórze optymalny poziom nawilżenia, eliminują rozstępy, regenerują uszkodzone ciążą włókna kolagenu i elastyny. Taki zabieg, dozwolony dla kobiet w ciąży, ma np. marka Diego dalla Palma. 

Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: nadmierna potliwość – pomogą antyperspiranty bez alkoholu

Są kobiety, które na finiszu ciąży mocno się pocą. To zjawisko jest normalne i na tyle powszechne, że zyskało już nawet nazwę „ciążowej potliwości”. Może być jednak groźne, bo nadmierna utrata wody prowadzi do zmniejszenia ilości elektrolitów, niezbędnych do prawidłowej pracy mięśni i nerwów, odpowiadających też za rozprowadzanie wody w tkankach. Powinnaś więc pić więcej. I zadbać o skórę, bo pot usuwa z niej ochronną warstwę lipidową naskórka. Do mycia ciała można używać żeli hamujących aktywność gruczołów potowych (ma je w ofercie np. marka SVR). Można też stosować antyperspiranty – najlepiej te bez alkoholu, który może wysuszać i podrażniać skórę. Elementem terapii jest odpowiedni ubiór (lepiej unikać odzieży ze sztucznych włókien, które nie przepuszcza powietrza, i nosić tylko ubrania z bawełny lub lnu). 

Dbanie o wygląd w trzecim trymestrze ciąży: rozstępy – stosuj specjalistyczne kremy

Nie każda kuracja zmniejszająca rozstępy dozwolona jest podczas ciąży, dlatego ratunku najlepiej szukać przede wszystkim w seriach preparatów ciążowych oraz kosmetyków naturalnych. Wtedy będziesz mieć pewność, że kosmetyk jest bezpieczny i nie podrażni skóry. 

Dbanie o wygląd w ciąży: lekkie stopy – sposoby na zmniejszenie opuchlizny

To typowa przypadłość w trzecim trymestrze ciąży, kiedy organizm zatrzymuje wodę. By zmniejszyć dolegliwości, warto jak najczęściej odpoczywać z lekko uniesionymi nogami (można je układać na niewielkim stołku, ale tak, by kolana były ugięte, gdyż ich prostowanie może nasilać problem). Ulgę przyniesie chłód – w ciągu dnia stopy warto zanurzać w misce z wodą z dodatkiem olejku mentolowego, wieczorem robić masaż strumieniem letniej wody, którą kierujemy od stóp w kierunku kolan, ud i kończymy na pośladkach. W opuchnięte stopy dobrze też wmasowywać krem z mentolem lub inną substancją chłodzącą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza