CIĄŻA: plamy na skórze. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

2013-12-18 15:03 lek. Anna Jaworska

Ciąża to wyjątkowy czas także dla skóry ciężarnej. Mogą się pojawić różnorodne zmiany na skórze, nie zawsze wzbudzające zadowolenie. Najczęstsze problemy skórne w ciąży to: plamy na skórze, rozstępy, wysypka, swędzenie skóry. Przeczytaj, jak sobie z  nimi radzić.

Niektóre zmiany skórne w ciąży są naturalnym zjawiskiem i choć mogą dziwić, nie stanowią powodu do niepokoju. W czasie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy mogą się jednak pojawiać też niepokojące wysypki lub uporczywe swędzenie. Zmianie mogą ulec dotychczas występujące choroby skórne, np. łuszczyca, trądzik czy toczeń rumieniowaty.

Przebarwienia w ciąży

Zmiany skórne związane z przebiegiem ciąży, a nie wywołane przez chorobę to przede wszystkim przebarwienia. Są skutkiem wzrostu ilości melaniny, czyli ciemnego barwnika. Ciemnieją znamiona barwnikowe, brodawki sutkowe, otoczka brodawki, a także śluzówka intymnych okolic. Linia biegnąca od pępka w kierunku spojenia łonowego staje się bardziej widoczna i także ciemnieje w drugim trymestrze. To kresa czarna, zwana także brunatną. Przebarwienia są bardziej widoczne u kobiet o ciemnej karnacji niż u blondynek. Kresa po porodzie zblednie, ale brodawki pozostaną nieco ciemniejsze niż przed ciążą.

Ostuda

To ostro odgraniczone przebarwienia o nieregularnym kształcie, zwykle w brązowym odcieniu, występujące najczęściej na twarzy. Zajmują głównie skórę policzków i czoła, rzadziej górnej wargi. Nie swędzą ani nie bolą. Ich powstaniu sprzyjają zachodzące w ciąży zmiany hormonalne, a ryzyko rośnie podczas niefrasobliwego opalania. Zmiany zwykle bledną lub ustępują całkowicie po porodzie.

Rozstępy w ciąży

Na skutek powiększania rozmiarów brzuszka, ale także ud i piersi, dochodzi do rozciągania skóry. To ciężka próba dla włókien kolagenowych skóry. Nie zawsze są w stanie sprostać wyzwaniom i pękają, tworząc rozstępy, czyli różowofioletowe lub różowe kresy. Rozstępy skórne powstają głównie na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach i piersiach. Problem ten dotyczy nawet 90 proc. ciężarnych w trzecim trymestrze. Można zapobiegać rozstępom, masując skórę i nanosząc uelastyczniające ją kosmetyki (kremy na rozstępy dla kobiet ciężarnych, oliwkę dla niemowląt, a nawet oliwę z oliwek). Ale tak naprawdę ważne, aby robić to regularnie, najlepiej codziennie, rano i wieczorem, i od początku ciąży.

Pajączki i rumień

Naturalnym problemem jest także nadmierna potliwość w ciąży i prześwitywanie przez skórę małych naczyń żylnych. Tzw. pajączki naczyniowe pojawiają się zwykle na twarzy, szyi, klatce piersiowej, piersiach i ramionach. Pod wpływem ciążowych zmian hormonalnych dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych. Ta sama przyczyna jest odpowiedzialna za powstanie rumienia dłoni. Zmiany te nie mają większego znaczenia i znikają szybko po porodzie.

Swędzenie w ciąży

Skutkiem rozciągania i napinania skóry jest swędzenie. Jeśli występuje sporadycznie i ustępuje po zastosowaniu balsamu, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak świąd jest dokuczliwy, dotyczy stóp, dłoni i nasila się w nocy, trzeba koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. Dokuczliwe swędzenie skóry bywa objawem cholestazy ciężarnych. Objawy tego schorzenia pojawiają się zwykle po 20. tygodniu ciąży. Przyczyną są zaburzenia pracy wątroby i wzrost stężenia kwasów żółciowych we krwi. Choroba ma najczęściej łagodny przebieg i nie powoduje trwałego uszkodzenia wątroby. Leczenie preparatami przepisanymi przez lekarza złagodzi swędzenie.

Wysypka

Swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe (PUPPP) pojawiają się zwykle w trzecim trymestrze, obejmując skórę poniżej pępka. Wysypka może stopniowo rozszerzać się na uda, pośladki, a nawet ramiona. Najczęściej są to swędzące grudki i bąble przypominające poparzenie pokrzywą. Zwykle mają średnicę 1–2 milimetrów, mogą być otoczone nieco jaśniejszą obwódką. Bledną po ucisku palcem. Poza dokuczliwym swędzeniem i niezbyt ładnym wyglądem wysypka nie jest groźna ani dla mamy, ani dla dziecka. Ustępuje kilka tygodni po porodzie.

Inne dolegliwości skórne w ciąży

  • Opryszczka ciężarnych. Nie ma nic wspólnego z wirusem opryszczki. Przyczyną jest atak układu immunologicznego ciężarnej. Zaczyna się złym samopoczuciem. Wypryski pojawiają się w okolicy pępka, na tułowiu i nogach. Później występują bąble jak po poparzeniu pokrzywą. Leczenie polega na stosowaniu maści i przyjmowaniu leków wyciszających układ immunologiczny. Ustępuje 1–2 tygodnie po porodzie.
  • Liszajec opryszczkowaty. Przypomina łuszczycę: na zaczerwienionej skórze pojawiają się drobne krostki. Zmiany występują najczęściej w pachwinach i zgięciach stawów. Po porodzie stopniowo ustępują.
  • Świerzbiączka ciężarnych. Pojawia się między 25. a 30. tygodniem ciąży. Na skórze górnej części tułowia, ramionach i udach pojawiają się niewielkie grudki. Wysypka bardzo swędzi, łatwo o zadrapania i strupki. Zmiany ustępują po porodzie.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE