Dobry krem na rozstępy w ciąży

2011-03-21 16:28 Katarzyna Hubicz, konsultacja:: mgr Lucyna Kordiasz, kosmetolog

Krem na rozstępy w ciąży jest zwykle pierwszym kosmetykiem, jaki przychodzi na myśl kobiecie, która właśnie dowiedziała się, że będzie miała dziecko. Bo też i ciąża nieodłącznie kojarzy się z rozstępami. Kosmetyki, które pielęgnują skórę i rozstępom zapobiegają, warto stosować już od początku ciąży. Jednak nie każdy krem na rozstępy w ciąży można stosować. Czym różni się jeden krem na rozstępy od drugiego i jak spośród dziesiątek propozycji wybrać najlepszy preparat dla siebie?

Rozstępy tworzą się wówczas, kiedy skóra nadmiernie się rozciąga, a to właśnie dzieje się podczas ciąży. By jednak rozstępy w ciąży powstały, musi zadziałać jeszcze jeden czynnik: zmiany hormonalne. W ciąży zwiększony poziom kortyzolu sprawia, że fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny (włókien nadających skórze elastyczność i sprężystość), słabną i zaczynają produkować słabsze i mniej podatne na rozciąganie włókna. Gdy skóra zaczyna się rozciągać, uporządkowana dotąd struktura nie wytrzymuje napięcia, zostaje zerwana i pojawiają się rozstępy. Początkowo mają postać czerwononiebieskich pasemek, których szerokość może dochodzić nawet do centymetra. W miarę upływu czasu rozstępy bledną, stają się białawoperłowe, kremowe albo w kolorze kości słoniowej.

Po co ci krem na rozstępy w ciąży?

Rozstępy nigdy same nie znikną, a próby ich usunięcia są długotrwałe i czasem nie przynoszą większych efektów. Choćby dlatego warto im zapobiegać. Do tego właśnie potrzebny ci będzie krem na rozstępy w ciąży. Te sprzedawane w sklepach i aptekach można z grubsza podzielić na dwie kategorie:

 • kremy na rozstępy w ciąży, przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży (o czym informuje stosowny dopisek na opakowaniu)
 • i kremy na rozstępy, które takiej informacji nie mają.

Nie znaczy to jednak, że tych drugich nie możesz stosować – po prostu nie były one testowane przez kobiety spodziewające się dziecka, dlatego producent nie umieścił na opakowaniu stosownej informacji. Czy ma to znaczenie? Owszem, gdyż niektóre takie kremy dość intensywnie pachną, zaś wiele przyszłych mam nie toleruje silnych zapachów. To jeden z powodów, dla których kosmetyki w ciąży powinnaś dobierać ostrożnie.

Krem na rozstępy: składniki, które działają

Skuteczność kremu zależy od tego, jakie związki aktywne zawiera. W większości kosmetyków stosowane są kombinacje substancji od lat znanych jako poprawiające jędrność, elastyczność, nawilżenie i kondycję skóry. Jakie składniki można znaleźć w kremach zapobiegających rozstępom?

 • Wyciąg z wąkrotki azjatyckiej (Centella asiatica) – byliny rosnącej w krajach strefy klimatu gorącego. Wąkrotka zawiera m.in. saponiny trójterpenowe, glikozydy fenolowe, alkaloidy, witaminy A, C, E, K. Najcenniejsze dla profi laktyki antyrozstępowej są kwasy asjatowy i madekassjowy – bogate źródło fi toestrogenów, które poprawiają metabolizm fibroblastów i syntezę kolagenu.
 • Wyciąg z soi. W niej również są fitoestrogeny aktywujące syntezę kolagenu. Soja jest też źródłem witamin B1, B2, PP, A, E, C, K oraz izofl awonów neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników.
 • Związki krzemu (krzemoorganiczne silikony i silanole). Regenerują tkankę łączną, poprawiają metabolizm fibroblastów, pomagają naprawiać uszkodzony kolagen i elastynę. Krzem odpowiada też za sprężystość skóry właściwej.
 • Glikoproteiny. To związki białek złożonych i wielocukrów, które naturalnie występują w tkance łącznej i we włóknach kolagenu, gdzie są odpowiedzialne za proces regeneracji komórek. Takie samo zadanie pełnią w kremach przeciw rozstępom.
 • Dobrze wiedzieć

  Sposób aplikacji ma znaczenie
  Kremy na rozstępy warto wmasowywać w skórę dwa razy dziennie. Masaż nada kierunek włóknom kolagenu, a skóra masowana jest mniej ścisła i bardziej rozciągliwa. W uda, biodra i pośladki krem możesz wmasować zdecydowanymi ruchami, ale już na brzuch i piersi trzeba nakładać go delikatniej. W brzuch wmasuj go lekkimi ruchami okrężnymi od dołu do góry. Nakładając go na piersi, zacznij od pachy w kierunku mostka, potem przesuwaj dłoń do góry, na zewnątrz do szyi i dalej w kierunku obojczyka. Omijaj brodawki, bo ich stymulacja powoduje wydzielanie się oksytocyny i może wywołać skurcze.

 • Witamina E (tokoferol). Korzystnie działa na mikrokrążenie skórne, poprawia elastyczność naskórka, nawilża.
 • Witamina C. Jest niezbędna do syntezy kolagenu, przyspiesza tworzenie się kwasu hialuronowego, który buduje spoiwo międzykomórkowe w naskórku.
 • Kwas foliowy – ma silne właściwości regenerujące komórki skóry.
 • Wyciąg z bluszczu. Najczęściej stosowany w kremach, które jednocześnie zapobiegają rozstępom i działają antycellpitowo. Poprawia przemianę materii i zmniejsza odkładanie się tkanki tłuszczowej, przez co nie dopuszcza do nadmiernego rozciągania się skóry tam, gdzie tkanka tłuszczowa najczęściej się odkłada (np. na pośladkach).
 • Producenci stosują też opatentowane przez siebie związki, które można zwykle znaleźć tylko w produktach jednej firmy. Są to np.:

 • elastoregpator i lupeol – stympują produkcję kolagenu w skórze, zwiększając w ten sposób jej elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie
 • wyciąg z krokosza barwierskiego – ekstrakt z rośliny rosnącej na Bliskim Wschodzie, stympuje produkcję kolagenui elastyny, a także odżywia komórki.
 • Rozstępy w ciąży: wyścig z czasem

  By profilaktyka dała efekty, krem na rozstępywarto nakładać już od początku ciąży. Na niektórych jest jednak informacja, by stosować je dopiero po trzecim miesiącu. To ograniczenie nie wynika z tego, że któryś składnik mógłby zaszkodzić dziecku, lecz z braku badań.
  Wiele kremów nie jest testowanych przez kobiety w pierwszym trymestrze, dlatego producenci zaznaczają, że mogą być one stosowane dopiero od drugiego trymestru. Jeśli wolisz dmuchać na zimne, poszukaj kremu dozwolonego już od początku ciąży.

  miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE