Właściwości oleju z wiesiołka. Czy można go stosować w ciąży?
Olej z wiesiołka ma całą masę właściwości. Większość z nich zawdzięcza wielonienasyconym kwasom tłuszczowym OMEGA-6 czy DHA. Często wykorzystuje się go więc jako pewnego rodzaju wspomagacz dla skóry, włosów i paznokci. Ciekawostką jest jednak, że można go również używać jako środek łagodzący dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Można go również stosować w przypadku problemów z suchą skórą czy suchością pochwy.
Olej z wiesiołka jest również źródłem mikroelementów takich jak cynk, selen, magnez, wapń i witamina E. Może więc łagodzić bóle na tle reumatycznym, stymulować regenerację tkanki chrzęstnej, wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyspiesza gojenie ran, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz reguluje cykl miesiączkowy u kobiet.
Wiele osób zastanawia się, czy olej z wiesiołka można stosować, będąc w ciąży. W ostatnim czasie jego popularność znacząco wzrasta. Zyskał nawet określenie "oleju dla kobiet". Zazwyczaj kwestia przyjmowania jakichkolwiek suplementów w czasie ciąży budzi kontrowersje. Specjaliści przekonują jednak, że korzystanie z domowych metod w racjonalnych ilościach w ciążach niepowikłanych nie powinno być szkodliwe.
Olej z wiesiołka w ciąży. Jak i na co stosować?
Coraz więcej kobiet w ciąży stosuje olej z wiesiołka, by poprawić nawilżenie swojej skóry. Niektóre z par wykorzystują olej z wiesiołka, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Panuje bowiem całkiem spore przekonanie, że może on wspomagać zapłodnienie za pomocą swoich właściwości. Nie ma na to jednak potwierdzonych dowodów, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by stosować tę metodę zarówno w czasie, jak i przed owulacją. Przyszłym mamom poleca się go ze względu na jego wpływ na zmiękczenie i uelastycznienie szyjki macicy, co może sprawić, że stanie się ona bardziej podatna na rozwieranie w czasie porodu. Zaleca się rozpoczęcie przyjmowania go w III trymestrze ciąży. Nie zaleca się jednak przyjmowania go we wcześniejszych okresach ciąży, ponieważ może doprowadzić do pojawienia się skurczów macicy. Jedna łyżeczka oleju z wiesiołka dziennie w ostatnim trymestrze ciąży może być jednak wartościowym elementem przygotowania się do porodu.
Wiele położnych doradza również masowanie krocza pod koniec ciąży, by ułatwić poród naturalną drogą. Właśnie olej z wiesiołka może być jedną z substancji użytych do masaży. Trzeba jednak pamiętać, by zapytać swojego lekarza prowadzącego lub położną przed użyciem.