Co możesz zrobić, by oddychać zdrowym powietrzem w swoim domu

2021-02-25 15:52 Materiał partnerski
Vestel
Autor: Getty Images

Problem smogu i mocno zanieczyszczonego powietrza staje się jednym z najbardziej palących problemów współczesnego świata. Według statystyk aż 80% mieszkańców europejskich miast oddycha bardzo zanieczyszczonym powietrzem. A Polska należy do najbardziej zagrożonych smogiem miejsc na świecie.

Coraz częściej eksperci i lekarze proszą nas o niewychodzenie z domu, rezygnacje ze spacerów a przedszkolanki zatrzymują dzieci w świetlicach w miejsce zabawy na boisku chcąc uchronić młode organizmy przed dotkliwymi zdrowotnymi konsekwencjami wynikającymi z ekspozycji na obecne w powietrzu zanieczyszczenia.

Do atmosfery przenika wiele groźnych dla człowieka zanieczyszczeń, m.in. pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla, rakotwórczy benzopiren. Wdychanie ich przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań na wiele schorzeń, szczególnie układu oddechowego. Dlatego tak bardzo warto zapewnić sobie czyste powietrze chociażby w domu. Dlaczego w domu?

Zanieczyszczone powietrze przenika bowiem z zewnątrz do naszych mieszkań. Szczególnie niebezpieczne są tzw. pyły PM10, wchodzące w skład smogu. Gdy ich poziom przekracza 50 mikrogramów na metr sześcienny, nasze zdrowie jest zagrożone. Długotrwałe wdychanie toksycznego powietrza prowadzi do astmy, choroby obturacyjnej płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, a nawet nowotworów.

Jedynym urządzeniem, które może skutecznie zadbać o jakość powietrza w domu jest oczyszczacz powietrza. Na rynku w ciągu ostatnich lat pojawiło się bardzo wiele nowych oczyszczaczy. Warto wybrać ten, który zadba o nas skutecznie i niezawodnie redukując stężenie pyłu do niegroźnego minimum.

Spis treści

  1. Jaki oczyszczacz wybrać? Najważniejsza jest wieloetapowa filtracja powietrza
  2. Jak działa 5-elementowy system filtracji powietrza?
  3. Ważne dodatkowe parametry
  4. W strefie ciszy

Jaki oczyszczacz wybrać? Najważniejsza jest wieloetapowa filtracja powietrza

Jest wiele czynników, które mają w sobie szereg przyjaznych dla konsumenta funkcji. Są na przykład ciche, ładnie wyglądają, nie zajmują za dużo miejsca, nawilżają powietrze. Działają szybko. To wszystko oczywiście jest bardzo potrzebne, ale nie oszukujmy się: najwązniejsza jest jedna kwestia - bardzo dobre, skutecznie działające filtry powietrza.

To one są powodem wyboru oczyszczacza i to na nich powinniśmy się skupić przede wszystkim.

Na ogół stosuje się filtry HEPA. W klasyfikacji unijnej maja one pięć poziomów jakości: od H10 do H14. Pierwsze trzy stopnie mają zdolność filtrowania bakterii, dymu tytoniowego, wszystkich rodzajów dymów i aerozoli. Filtry H13–H14 dodatkowo zatrzymują pył radioaktywny i większe wirusy. Ponadto filtry HEPA oczyszczają powietrze z pleśni, alergenów, kurzu i roztoczy i skutecznie radzą sobie również z pyłami zawieszonymi, zarówno PM10 (o średnicy do 10 mikrometrów), jak i większością pyłów PM2,5 (o średnicy do 2,5 mikrometra). W wysokiej jakości oczyszczaczach stosuje się tez dodatkowo filtry węglowe, które usuwają lotne związki organiczne, m.in. rakotwórcze benzopireny.

Te najbardziej zaawansowane, takie jak oczyszczacze powietrza Vestfrost - mają aż 5 etapowy poziom oczyszczania powietrza.

Oczyszczacz Vestel
Autor: materiały prasowe Link: Dowiedz się więcej

Jak działa 5-elementowy system filtracji powietrza?

Najpierw filtr wstępny jest pierwszą barierą dla zanieczyszczeń. Zatrzymuje większe cząsteczki takie jak sierść zwierząt, kurz, włosy i większe pyły.

Następnie Filtr Hepa dezaktywuje najbardziej niepożądane zanieczyszczenia stałe, takie jak pyły zawieszone PM2.5, PM10, PM1 (są głównymi składnikami smogu), pyłki roślin, zarodniki pleśni i roztocza. Kolejny z filtrów - filtr węglowy usuwa organiczne zanieczyszczenia (TVOC) oraz nieprzyjemne zapachy. W dalszej kolejności oczyszczaniem powietrza zajmuje się innowacyjna technologia UV-C LED.

Oparta jest ona na świetle UV, które skutecznie eliminująca drobiny o wielkości poniżej 0,3 mikrona. UV-C LED charakteryzuje 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy, bezpieczeństwo użytkowania i niskie koszty eksploatacji. Poprzez brak szkodliwych związków rtęci, zerowej emisji ozonu i ciepła zwiększa także bezpieczeństwo użytkowania.

Technologia Plasma ION kończy w oczyszczacz Vestfrost 5 etapowy poziom filtracji.

Technologię oparta jest całkowicie naturalna. Oparta jest na jonizacji dodatniej i ujemnej. Uwalniane do atmosfery, wraz z oczyszczonym powietrzem, jony aktywnie poszukują oraz unieszkodliwiają bakterie i wirusy, a także niwelują nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo obniżają elektryczność statyczną istotnie redukując skupiska kurzu domowego, który w 80% jest przyczyną reakcji alergicznych.

Ważne dodatkowe parametry

Bardzo istotnym parametrem jest też szybkość pracy i maksymalna wydajność urządzenia podawana w m3/h. Im więcej powietrza oczyszczacz przefiltruje w ciągu godziny - tym lepiej. Najbardziej wydajne mogą oczyścić niemal 400 m3/h. Pamiętajmy, aby wybrać model oczyszczacza odpowiednio do powierzchni, na której ma pracować.

Najnowsze modele oczyszczaczy Vestfrost dedykowane są konkretym przestrzeniom.

Model VP-A1M30WH o powierzchni oczyszczania do 43m2 - idealny dla dużej sypialni czy pokoju dziecka. Model VP-A1Z40WH skutecznie usuwa zanieczyszczania z powierzchni 48m2, zaś Model VP-A1S70WH o powierzchni działania do 80m2. Świetnie sprawdzi się w biurze, przestrzeni loftu, przedszkolu czy w szkole.

Vestfrost
Autor: materiały prasowe Model VP-A1Z40WH Link: Dowiedz się więcej

W strefie ciszy

Nie tak istotny, ale jednak ważny dla naszego komfortu jest poziom hałasu, który emituje urządzenie. Im bardziej wydajne, tym mniej hałasu będzie generować podczas pracy. Jeśli kupimy tani i mało wydajny oczyszczacz powietrza zapewne pożałujemy tego już w czasie pierwszej nieprzespanej nocy. Na rynku są już oczyszczacze , które w trybie cichym wytwarzają zaledwie 17dB hałasu, czyli o połowę mniej niż włączona lodówka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza