Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które powinno być w każdym domu. Podpowiadamy, jak go wybrać

2021-04-02 14:19 Materiał sponsorowany
Zwierzak
Autor: materiały prasowe/Philips

Oczyszczacz powietrza to obecnie jedno z najważniejszych i niezbędnych urządzeń w domu. Warto jednak wybrać odpowiedni sprzęt, który nie tylko będzie dbać o jakość powietrza w domu, ale także będzie wydajnie działać wiele lat. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując oczyszczacz powietrza.

Wraz z rosnącą świadomością oczyszczacze powietrza zdobywają coraz większą popularność i zajmują w domach równie ważne miejsce, jak inne sprzęty gospodarstwa domowego. Czyste powietrze w domu jest na wagę złota i coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że własne cztery ściany wcale nam go nie gwarantują i nie chronią przed zanieczyszczeniami. Dlatego z pomocą przybywają oczyszczacze powietrza. Najważniejsze jest jednak, by wybrać odpowiedni sprzęt.

Spis treści

 1. Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza, czyli nie tylko smog nam szkodzi
 2. Jak działa oczyszczacz powietrza
 3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza, czyli nie tylko smog nam szkodzi

Ze względu na nieszczelne okna czy wentylację nie ma mowy o nieskazitelnie czystym powietrzu w domu. Do środka może dostać się smog (pyły zawieszone PM10 i PM2,5), spaliny, wirusy, bakterie czy pyłki. W domowym powietrzu nie brakuje także alergenów w postaci roztoczy, kurzu, sierści zwierząt czy nawet zarodników pleśni i grzybów. Nie można także pomijać obecności formaldehydu, który jest najczęstszą toksyną wdychaną w mieszkaniach i znajduje się przede wszystkim w meblach, ale nie tylko. O ile może się wydawać, że smog dotyczy nas tylko w jesienno-zimowym sezonie, o tyle od innych trujących substancji nie uwolnimy się tak łatwo w czasie wiosny czy lata. Formaldehyd jest stale obecny. Przez to, że wykorzystuje się go w budownictwie, w przemyśle meblarskim, chemii gospodarczej czy nawet kosmetykach, to każdego dnia wdychamy jego trujące opary. Formaldehyd wchłania się do organizmu przez układ oddechowy i wywołuje mnóstwo nieporządnych rekacji. Powoduje reakcje alergiczne, bezsenność, ma działanie rakotwórcze, coraz częściej mówi się o jego wpływie na wady rozwojowe u płodów.

Mając świadomość wszystkich zagrożeń, trudno nie zdecydować się na oczyszczacz powietrza. W końcu dom powinien być naszą twierdzą, miejscem, w którym możemy czuć się bezpiecznie i wdychać czyste oraz świeże powietrze. Oczyszczacz powietrza powinien być stosowany przez cały rok, więc należy wybrać urządzenie, które podoła intensywnej pracy. Tutaj warto zwrócić uwagę na oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50, który jest wydajny i właściwie bez przerwy analizuje jakość powietrza w pomieszczeniu, wyłapując tym samym wszystkie toksyny, pyłki, bakterie i nawet wirusy.

Jak działa oczyszczacz powietrza

Zanim zdecydujemy się jednak kupić odpowiedni oczyszczacz powietrza, warto zrozumieć, jak w ogóle to urządzenie działa. Najprościej ujmując, oczyszczacz działa na zasadzie filtrowania powietrza - zasysa je i usuwa zanieczyszczenia z powietrza przechodzącego przez filtr. Oczywiście dokładne działanie sprzętu zależy od jego rodzaju, a na rynku obecnie mamy ich kilka. Największą popularnością cieszą się jednak oczyszczacze elektrostatyczno-fotokatalityczne, a także mechaniczne.

Te pierwsze działają w oparciu o reakcje chemiczne, które są wywoływane pod wpływem światła i wysokiego napięcia. W filtrze oczyszczacza znajdują się substancje chemiczne, które pod wpływem światła i napięcia utleniają cząsteczki zanieczyszczeń i zamieniają je w nieszkodliwe dla zdrowia.

Drugi rodzaj oczyszczaczy - czyli mechanicznych - zapewnia skuteczność dzięki filtrom węglowym i HEPA, czasem hybrydowym. Oczyszczacze mechaniczne w 100 procentach są bezpieczne dla zdrowia, czego nie można powiedzieć o elektrostatyczno-fotokatalitycznych. Te drugie podczas pracy generują powstawanie ozonu, który w dużych ilościach jest niebezpieczny dla zdrowia. Co gorsze, zdarza się, że podczas ich działania może powstawać także formaldehyd. Tymczasem oczyszczacze mechaniczne nie wydzielają szkodliwych substancji, za to pozbywają się ich z domowego powietrza. Urządzenie zasysa powietrze, przepuszcza je przez zestaw różnych filtrów i wypuszcza już czyste i zdrowsze powietrze.

Dobre urządzenie najczęściej może pochwalić się kilkoma filtrami: wstępnym, który zatrzymuje największe pyły i HEPA, który jest kolejnym i zatrzymuje małe cząsteczki, w tym smogu PM2,5 i PM10. Na końcu z kolei ma filtr węglowy, który neutralizuje lotne związki organiczne i pochłania nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczacz, który ma trzystopniowy proces filtracji, to Philips Dual Scan AC3858/50. Pierwsza warstwa zatrzymuje duże cząsteczki, takie jak kurz czy sierść zwierząt. Druga to filtr NanoProtect HEPA, który filtruje cząsteczki o wielkości 0,003 mikrona, czyli 100 razy mniejsze niż zwykły filtr HEPA. Oznacza to, że potrafi oczyścić powietrze z najmniejszych wirusów, bakterii, zarodników pleśni i grzybów, alergenów roztoczy, sierści zwierząt, kurzu, pyłków roślin, a także oczywiście smogu. Trzecia warstwa z kolei zawiera aktywny węgiel, który usuwa szkodliwe gazy, a także lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczacz
Autor: materiały prasowe/Philips Link: Dowiedz się więcej

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Rozglądając się za oczyszczaczem powietrza, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim skuteczność i rodzaje filtrów, wykrywanie zanieczyszczeń, głośność, koszty obsługi, a także taki nieoczywisty parametr, jak CADR.

 • skuteczność i rodzaje filtrów - na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, które szczycą się filtrami HEPA i węglowymi. Większość z nich jednak ma ograniczone możliwości filtracji i oczyszczają powietrze jedynie z pyłów o maksymalnej wielkości cząsteczek smogu, czyli 2,5 mikrona. Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50  posiada tymczasem zintegrowany filtr 3w1:
  • wstępny, wychwytuje największe zanieczyszczenia takie jak kurz, sierść.
  • NanoProtect HEPA, usuwa smog, bakterie, wirusy, alergeny, w tym najdrobniejsze cząsteczki, nawet te, które są 800 razy mniejsze od cząsteczek PM2,5 i 100 razy mniejsze od std HEPA.
  • Węglowy neutralizuje nieprzyjemne zapachy, lotne związki organiczne i szkodliwe substancje chemiczne.
 • wykrywanie zanieczyszczeń - warto także wybrać urządzenie, które jest w stanie wykryć nagłe pojawienie się w powietrzu szkodliwych zanieczyszczeń i usunąć je. Philips Dual Scan AC3858/50 zawiera na przykład podwójny czujnik Dual Scan, który wykrywa najmniejsze zanieczyszczenia. Skanuje powietrze aż 1000 razy na sekundę, nieustannie kontrolując je.
 • głośność - wbrew pozorom to również istotny aspekt oczyszczacza powietrza. Uciążliwy hałas może szybko zniechęcić do regularnego korzystania z oczyszczacza, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Sprzęt powinien mieć także specjalny tryb nocny. Philips Dual Scan AC3858/50 w trybie nocnym zmniejsza prędkość pracy wentylatora i ogranicza poziom hałasu. Co ciekawe, nawet wyświetlacz automatycznie wygasi się, gdy w pokoju wyłączymy światło. Wszystko dzięki automatycznej regulacji oświetlenia.
 • CADR (Clean Air Delivery Rate)– wskaźnik określający ile czystego powietrza dostarcza oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Im wyższy wskaźnik, tym szybciej zostaną usunięte wszelkie zanieczyszczenia z pomieszczenia. Philips Dual Scan AC3858/50 może pochwalić się CADR 610 m3/h. Oznacza to, że urządzenie w ciągu 5 minut jest w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20m2 i 2,5 m wysokości.
 • koszty obsługi - nie da się ukryć, że sklepy kuszą ofertami niedrogich oczyszczaczy powietrza. Warto mieć jednak na uwadze, że często "oszczędny płaci dwa razy". Po pierwsze tanie sprzęty mogą mieć mniejszy zasięg, więc czasem trzeba kupić ich więcej, by dokładnie oczyścić wszystkie pomieszczenia. Do tego może się okazać, że mają mniej skuteczne filtry, które trzeba często zmieniać, a tym samym podnosi się ich koszt. Tani oczyszczacz może także być wykonany z części o gorszej jakości, które szybko się zużyją, a tym samym sprzęt nie będzie nam służyć przez wiele lat. Właśnie dlatego należy przede wszystkim zapoznać się z ofertą marek, które od lat istnieją na rynku i cieszą się renomą. W tym przypadku warta uwagi jest marka Philips. Od 40 lat dostarcza rozwiązania w zakresie oczyszczania i nawilżania powietrza, a jej produkty są znane i cenione w wielu domach. Można mieć pewność, że kupuje się sprzęt na lata.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE