Skuteczne oczyszczanie powietrza w domowym zaciszu. Lampy UVC w oczyszczaczach powietrza

2021-10-13 15:40 Materiał sponsorowany
Vestfrost - materiały prasowe
Autor: Forum Designu Warszawa

Ostatnie lata pokazały nam jak ważne jest zdrowe, wolne od zanieczyszczeń i wirusów powietrze. Z uwagi na ten fakt kategoria oczyszczaczy powietrza stała się kilka lat temu jedną z najszybciej rozwijających w Polsce i na świecie. Początkowo funkcjonując jako produkt sezonowy dziś szturmem zdobywa zaufanie i zadowolenie konsumentów o każdej porze roku. I choć kilkanaście lat wcześniej nikt o oczyszczaczu powietrza nawet nie słyszał, dziś jest to jedno z niezbędnych urządzeń w każdym domu.

W czasach walki z wirusami, wszechobecnych alergii, uciążliwego smogu i innych zanieczyszczeń jest to bowiem już nie tylko luksus, ale towar pierwszej potrzeby. A producenci rozwijają technologie w nich zaimplementowane, walcząc tym samym o jak największą wydajność i faktyczną skuteczność  oczyszczania powietrza. 

Jednym z ciekawych rozwiązań są oczyszczacze powietrza z lampami UV. Choć technologia nie jest nowością, bo światło UV w celach medycznych używane było od dawna, to użycie jej w oczyszczaczach powietrza -  owszem.

Przyjrzyjmy się zatem czy rzeczywiście takie oczyszczanie powietrze ma sens. Na początek trochę nauki:

Wśród światła UV wyróżnia się trzy rodzaje pasm, różniących się między sobą długością fal (a więc też ilością przekazywanej energii). Najdłuższe z fal to fale UV-A, najkrótsze zaś to wiązki UV-C,  transmitujące najwięcej energii. Wiązki światła UV niosą ze sobą energię elektromagnetyczną, która uwalniana jest w kontakcie z każdą napotkaną na drodze cząsteczką.

Energia przekazywana przez wiązki UV-C jest tak silna, iż jest w stanie skutecznie zmieniać DNA komórek! Dlatego doskonale sprawdzają się w walce z bakteriami i wirusami. Są one w stanie przerwać łańcuch DNA wirusów i bakterii, dezaktywując  szkodliwy mikroorganizm. 

Niemniej jednak nie usuwa ona wszystkich zanieczyszczeń, na przykład nie usuwa cząstek stałych. Dlatego doskonale uzupełnia zaawansowany system filtracji, ale go nie zastępuje. 

Vestel - materiały prasowe
Autor: Forum Designu Warszawa

Czym się zatem kierować przy wyborze skutecznego oczyszczacza powietrza?

Powinno to być przede wszystkie urządzenie posiadające zaawansowany technologicznie, wieloetapowy system filtracji. Jednym z ciekawszych przykładów na rynku jest nowa linia oczyszczaczy duńskiej marki Vestfrost. Od początku swojej premiery w ubiegłym roku przebojem zdobywa zaufanie konsumentów i dobre opinie ekspertów. Głównie z uwagi na swój 5-etapowy system filtracji. 

W ofercie są 3 modele. 

Model VP-A1M30WH o powierzchni oczyszczania do 43m2 - idealny dla dużej sypialni czy pokoju dziecka.

Vestel VP-A1M30WH - materiały prasowe
Autor: Forum Designu Warszawa

Model VP-A1Z40WH skutecznie usuwa zanieczyszczania z powierzchni 48m2. 

Vestel - VP-A1Z40WH
Autor: Forum Designu Warszawa

Model VP-A1S70WH o powierzchni działania do 80m2. Świetnie sprawdzi się w biurze, przestrzeni loftu, przedszkolu czy w szkole.

Vestel VP-A1S70WH
Autor: Forum Designu Warszawa

Jak działa 5 elementowy system filtracji powietrza?

Filtr wstępny jest pierwszą barierą dla zanieczyszczeń. Zatrzymuje większe cząsteczki takie jak sierść zwierząt, kurz, włosy i większe pyły.

Następnie Filtr Hepa wyłapuje najbardziej niepożądane zanieczyszczenia stałe, takie jak pyły zawieszone PM2.5, PM10, PM1 (są głównymi składnikami smogu), pyłki roślin, zarodniki pleśni i roztocza. Kolejny z filtrów - filtr węglowy usuwa organiczne zanieczyszczenia (TVOC) oraz nieprzyjemne zapachy. W dalszej kolejności oczyszczaniem powietrza zajmuje się omawiana w artykule technologia UV-C LED.

UV-C LED charakteryzuje 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy, bezpieczeństwo użytkowania i niskie koszty eksploatacji w porównaniu do lampy rtęciowej UV. Poprzez brak szkodliwych związków rtęci, zerowej emisji ozonu i ciepła zwiększa także bezpieczeństwo użytkowania.

Technologia Plasma ION świetnie uzupełnia w oczyszczaczach Vestfrost 5 etapowy poziom filtracji. Oparta jest na jonizacji dodatniej i ujemnej. Uwalniane do atmosfery, wraz z oczyszczonym powietrzem, jony aktywnie poszukują oraz unieszkodliwiają bakterie i wirusy, a także niwelują nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo obniżają elektryczność statyczną istotnie redukując skupiska kurzu domowego, który w 80% jest przyczyną reakcji alergicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza