Jak przygotować dom na Święta Wielkanocne: harmonogram przedświątecznych porządków

2020-03-10 15:00
Wielkanoc: zwyczaje i obrzędy
Autor: Getty images

Przerażają cię przedświąteczne porządki? Przygotuj harmonogram sprzątania: dzięki niemu tuż przed Wielkanocą będziesz mogła zająć się już tylko planowaniem świątecznego menu.

Kiedy zacząć przedświąteczne porządki? I jak je zorganizować, by wszystko przebiegło sprawnie? Każda mama wie, że nie jest to wcale takie proste, zwłaszcza, jeśli w tym samym czasie trzeba opiekować się dziećmi. Można oczywiście poświęcić na porządki cały dzień tuż przed świętami - i niektóre mamy tak właśnie robią, oddając w tym czasie dzieci pod opiekę partnerom lub dziadkom.

Pracę można również podzielić między domowników, choć nie zawsze jest to możliwe. A co, jeśli nie masz nikogo, kto zająłby się maluszkami, ani siły lub ochoty na to, by sprzątać przez cały dzień? Wówczas warto stworzyć sobie harmonogram sprzątania i rozłożyć porządki w czasie, każdego dnia poświęcając czas tylko jednej, z góry określonej czynności.

Najlepiej zacząć od czynności, które są najbardziej męczące, zajmują najwięcej czasu lub po prostu od miejsc, które tak szybko się znów nie pobrudzą. Prześledźmy zatem kolejne etapy sprzątania.

Mycie okien

W wielu domach mycie okien to przedświąteczny rytuał. I choć święta odbędą się niezależnie od tego, czy okna będą czyste, czy nie, wystarczy, jeśli umyjesz je w weekend lub na kilka dni przed Wielkanocą - jeśli zrobisz to wcześniej, być może do świąt znów będą brudne.

Zanim zabierzesz się za mycie okien, sprawdź prognozę pogody: najlepiej myć okna wtedy, kiedy temperatura na dworze mieści się w zakresie 10 - 20 st. C: gdy jest chłodniej, możesz się przeziębić, a gdy cieplej, środki do mycia zbyt szybko parują. Następnie zdejmij i upierz zasłony i firanki - jeśli tego nie zrobisz, na szybach i ramach okien szybko znów osiądzie zebrany na tkaninie kurz.

Do mycia okien używaj bezpiecznych, sprawdzonych preparatów, np. Ekologicznego płynu do mycia szyb i luster o zapachu zielonej herbaty i jaśminu z serii Ludwik Ekologiczny. Możesz nim umyć nie tylko okna, ale również i lustra, glazurę, inne szklane powierzchnie. Jest biodegradowalny, nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, czyści szybko i efektywnie, nie pozostawiając smug.

Wypróbuj
Ludwik Ekologiczny - płyn do mycia szyb

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Ludwik Ekologiczny płyn do mycia szyb i luster (750 ml) skutecznie czyści szyby, lustra, glazurę i inne powierzchnie szklane. Skuteczność mycia została potwierdzona przez niezależne certyfikowane laboratorium badawcze.

  • Biodegradowalny, bez szkodliwych substancji chemicznych
  • Unikalna formuła (doskonałe rezultaty czyszczenia)
  • Vinegar system (efektywne usuwanie zabrudzeń i zacieków)
  • Połysk (powierzchnie czyste, lśniące, bez zacieków i smug)
  • Odtłuszczanie powierzchni (doskonale odtłuszcza dzięki zawartości alkoholu i octu)

Sprzątanie łazienki

Zapewne robisz to na bieżąco, ale przed Świętami i tak sprzątnięcie tego pomieszczenia zajmie ci sporo czasu. Ponieważ jest to pomieszczenie stale używane, sprzątanie warto rozłożyć w czasie: kilka dni przed świętami posprzątać to, co wolniej się brudzi (np. przetrzeć wnętrza szafek), a dzień, dwa przed świętami doprowadzić do błysku resztę: płytki, lustro, wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę.

Do mycia wanny, umywalki czy armatury sprawdzi się pachnąca cytrusami i eukaliptusem Pianka do łazienki z serii Ludwik Ekologiczny. Efektywnie usuwa zabrudzenia, kamień i osady z wody, nie niszcząc powierzchni. Nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i jest biodegradowalna.

Jeśli zamiast wanny masz kabinę prysznicową, użyj specjalnego płynu do czyszczenia kabin prysznicowych z serii Ludwik Ekologiczny, który nie tylko efektywnie ją wyczyści, ale również pozostawi miły, cytrusowy zapach. Jak pozostałe produkty z tej serii jest biodegradowalny i nie zawiera szkodliwej chemii.

Wypróbuj
Ludwik Ekologiczny pianka do łazienki

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Pamiętaj, że silnie pachnące środki czyszczące są jednym z najczęstszych alergenów. Warto używać środków ekologicznych, które są tak samo skuteczne jak tradycyjne środki czyszczące, ale dużo bardziej przyjazne dla środowiska i użytkownika. Ludwik Ekologiczna pianka do czyszczenia łazienki (750 ml) efektywnie usuwa zabrudzenia, osady i kamień. Kompozycje zapachowe zawarte w produkcie spełniają bardzo wysokie kryteria zdrowotne i środowiskowe - potwierdziła to zewnętrzna jednostka certyfikująca.

  • Biodegradowalna, bez szkodliwych substancji chemicznych
  • Citric Acid System (efektywne usuwanie kamienia, osadów z wody oraz resztek mydła)
  • Połysk (powierzchnie czyste, lśniące i bez zarysowań)

Sprzątanie kuchni

Przed Świętami w kuchni sporo się dzieje: pieczesz, gotujesz, smażysz ... To oczywiste, że sprzęty, których stale używasz, należy wyczyścić na samym końcu. Wcześniej, np. tydzień przed świętami, warto jednak dokładnie przejrzeć zawartość szafek, pozbyć się przeterminowanych kasz, makaronów i innych produktów spożywczych, a także rozmrozić i umyć lodówkę (dzień przed myciem lodówki włóż do niej kilka wacików nasączonych sokiem z cytryny - w ten sposób usuniesz z niej nieprzyjemne zapachy).

W dalszej kolejności umyj okap (używając np. płynu uniwersalnego z serii Ludwik Ekologiczny, który znakomicie radzi sobie z tłustym, uporczywym brudem, jest przy tym bardzo łagodny dla dłoni i bardzo przyjemnie pachnie zieloną herbatą i jaśminem. Dzień przed Świętami, gdy już przygotujesz większość potraw, wyczyść pozostałe sprzęty: kuchenkę z piekarnikiem, mikrofalówkę czy toster możesz umyć specjalną pianką do sprzątania kuchni z serii Ludwik Ekologiczny, która pachnie limonką i świeżymi ziołami, i efektywnie usuwa zabrudzenia, przypalenia i kurz.

Wypróbuj
Ludwik Ekologiczny - pianka do kuchni

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Ludwik Ekologiczna pianka do czyszczenia kuchni (750 ml) efektywnie usuwa zabrudzenia, przypalenia i tłuszcz. Nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Pozostawia lśniącą powierzchnię oraz przyjemny zapach limonki i świeżych ziół. - Unikalna Formuła (doskonałe rezultaty czyszczenia) - Baking Soda System (efektywne usuwanie tłuszczu, przypaleń i lepkiego brudu) - Połysk (powierzchnie czyste, lśniące i bez zarysowań)

Odświeżenie zastawy stołowej

Kilka dni przed Świętami warto również przejrzeć zastawę stołową - być może okaże się, że musisz dokupić kilka talerzy, czy jeszcze komplet sztućców. Dzień przed świątecznym śniadaniem całą zastawę powinnaś także odświeżyć w zmywarce. Do tego celu znakomicie sprawdzą się biodegradowalne tabletki do zmywarki z serii Ludwik Ekologiczny, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i efektywnie myją już w 50 st. C.

By naczynia pięknie błyszczały, warto zaś użyć ekologicznego płynu nabłyszczającego Ludwik Ekologiczny, który chroni przed zaciekami, nie pozostawia plam ani osadów, a wypłukane w nim naczynia pięknie błyszczą.

Wypróbuj
Ludwik Ekologiczny płyn nabłyszczający do zmywarek

Autor: materiały prasowe

Ludwik Ekologiczny płyn nabłyszczający do zmywarek (500 ml) jest przeznaczony do płukania i nabłyszczania naczyń w zmywarkach automatycznych. Jest biodegradowalny i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. 

Zmiana pościeli i poszewek dekoracyjnych

O ile pościel większość z nas zmienia raz w tygodniu, o tyle podszewki na poduszkach dekoracyjnych zmieniamy zwykle dopiero, kiedy wyraźnie domagają się prania. Przed Świętami warto nałożyć na nie poszewki utrzymane w wielkanocnym klimacie: ten drobny zabieg wprowadzi do wnętrz świąteczny nastrój.

Wytarcie kurzu z mebli

Odkurzanie książek i przecieranie półek z kurzu warto zostawić sobie na dzień przed świętami: jeśli zrobisz to wcześniej, szybko zakurzą się ponownie. Jeśli nie masz czasu, by wyjmować wszystkie książki i każdą z nich czyścić osobno, najpierw odkurzaczem przejedź po szczytach książek, usuwając z nich warstewkę kurzu, a gdy już są czyste, odkurz same półki.

Meble (i inne powierzchnie), zarówno drewniane, jak i drewnopodobne, warto czyścić za pomocą ekologicznej pianki do mebli z serii Ludwik Ekologiczny, która skutecznie usuwa nie tylko drobne zabrudzenia, ale także odciski palców i tłuste plamy, w dodatku przyjemnie pachnie zieloną herbatą i białymi kwiatami.

Wypróbuj
Ludwik ekologiczny pianka do czyszczenia mebli

Autor: materiały prasowe

Ekologiczna pianka do czyszczenia mebli (750 ml) i innych powierzchni w domu, o zapachu białych kwiatów i zielonej herbaty. Biodegradowalna, bez szkodliwych substancji chemicznych. Skutecznie czyści meble drewniane, drewnopodobne i inne powierzchnie zmywalne.

Odkurzanie i mycie podłóg

Odkurzanie domu i umycie podłogi zostaw sobie na sam koniec. Niektórzy robią to rano, w niedzielę wielkanocną, inni wolą wszystkie te czynności wykonać wieczorem w dzień poprzedzający Święta. Zacznij od gruntownego odkurzenia podłogi i wszystkich zakamarków pod meblami. Później sukcesywnie myj podłogę, zaczynając od tych pomieszczeń, w których najwolniej się ona brudzi (np. od salonu), kończąc na kuchni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE