6 patentów na wspólną zabawę podczas sprzątania

2020-09-21 10:17

Sprzątnie wspólnie z dziećmi jest często nieefektywne, a utrzymanie porządku w mieszkaniu, w którym są maluchy to nie lada wyzwanie. Jak zorganizować działania, by włączyć dzieci do czynności domowych, rozwijać ich umiejętność dbania o porządek, a także zapewnić im świetną zabawę? Oto sześć przydatnych patentów.

Sprzątnie wspólnie z dziećmi
Autor: Getty images

Wspólne sprzątanie z dziećmi to pomysł na czysty i schludny dom. Wbrew pozorom, każdy z nas lubi porządek, dzieci też go lubią. Dużo lepiej funkcjonują i czują się w środowisku, w którym namiar bodźców wzrokowych jest ograniczony.

Nie jest łatwo natomiast zachęcić je do sprzątania i utrzymania porządku. Małe dzieci mają zwykle bardzo dużo zabawek które znajdują się w każdym zakątku naszego mieszkania. Oczywiście każda z tych zabawek jest bezdyskusyjnie najważniejsza i potrzebna podczas codziennych zabaw.

Jak włączyć dzieci do czynności domowych, a przy okazji zapewnić im świetną zabawę?

Spis treści:

  1. Wspólne sprzątanie – nielubiany obowiązek dzieci
  2. Zabawa w Królową porządku
  3. Zabawa w Stworki Bałaganki?
  4. Zabawa w Taniec- sprzątaniec
  5. Zabawa "Ahoj piraci!"
  6. Tablica motywacyjna
  7. Dzień wspólnego sprzątania z dzieckiem

Wspólne sprzątanie – nielubiany obowiązek dzieci

Jako rodzice nie możemy pokazać dzieciom, że jest to potrzebny, ale nielubiany obowiązek także i nas - dorosłych. Jeśli dorośli, jako autorytet dla dziecka, będą mieli takie podejście, dzieci tym bardziej.

Nie zniechęcajmy też dziecka niepotrzebnymi komentarzami typu: „Jeśli nie posprzątamy pokoju, nie pójdziemy na plac zabaw”. Wystarczy zmienić parę słów, żeby nabrało mniej rozkazującego wyrazu – „Jeśli posprzątamy pokój, wyjdziemy wspólnie na plac zabaw”.

Chwalmy także dziecko za każdą podjętą próbę sprzątania, nawet jeśli nie wygląda ono tak jakbyśmy sobie tego życzyli – pamiętajmy, że to są dzieci, a nie profesjonalna obsługa sprzątająca.

Zabawa w Królową porządku

Nie zawsze komunikat „posprzątaj swoje zabawki” jest jasny dla dziecka, szczególnie w okresie wczesnego dzieciństwa. Warto podzielić czynności na części i wyraźnie nazywać czego oczekujemy od dziecka np.: „pozbieraj samochodziki, włóż klocki do pudełka, odnieś książki na półkę”.

Dzieci działają efektywniej podczas zabaw oraz gdy są zmotywowane do czynności które nie są dla nich atrakcyjne (jak właśnie sprzątanie).

Jedną z propozycji na zabawę z dziećmi podczas sprzątania jest zabawa w Królową/króla porządku. Dzieci uwielbiają wcielać się w różne postacie. Królowa i król zawsze brzmią poważnie- zróbmy więc naszemu dziecku koronę z papieru, by wzmocnić powagę sytuacji. Następnie zaaranżujmy zabawę w królową/króla porządku- sprzątają w swoim królestwie, bo przygotowują się do balu, który po uporządkowaniu pokoju można zorganizować przy wesołej muzyce.

Zabawa w Stworki Bałaganki

Stworkami Bałagankami będą wszystkie przedmioty, które znajdują się na niewłaściwym miejscu (na podłodze, na stole, na kanapie). Zadaniem dzieci jest odnalezienie wszystkich stworków i odstawianie ich na miejsce – do swoich domków.

Po wykonaniu misji w odnalezieniu i odłożeniu stworków, możemy dać dziecku medal „pogromcy stwórków” (wykonany np. z papieru). Dzieci uwielbiają nagrody i wszelkie niespodzianki, które dodatkowo motywują je do współpracy i współdziałania.

Zabawa w Taniec- sprzątaniec

Do sprzątania możemy wykorzystać muzykę. Dzieci uwielbiają bawić się przy piosenkach, która dodatkowo podczas sprzątania odwróci ich uwagę od nielubianej aktywności. Wybieramy dwie trzy piosenki – ulubione dziecka. Umawiamy się, że sprzątamy z dzieckiem w jej rytm, śpiewamy i tańczymy.

Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Oczywiście warto ustalić zasady - dziecko zbiera zabawki, a mama/tata w tym czasie np. wyciera kurze. Gdy piosenka się skończy, sprawdzamy czy jest porządek w pomieszczeniu, czy musimy zatańczyć jeszcze jeden taniec- sprzątaniec.

Zabawa "Ahoj piraci!"

Kolejna zabaw z cyklu wcielania się w role. Większość rodziców zaopatrzona jest w skrzynie, pudła na zabawki. Wyobrażamy więc sobie, że salon/pokój jest statkiem, na którym piraci pozostawili mnóstwo skarbów (skarbami oczywiście są zabawki). Skarby trzeba odnieść do skrzyń/pudeł.

Możemy poprosić dziecko, by robiło to bardzo cicho, na paluszkach, tak żeby piraci nie słyszeli. Dodatkowo ukryjmy, gdzieś w nieoczywistym miejscu prawdziwy skarb, czyli np. herbatniki, owoc lub cukierka. Dla dziecka będzie to niewątpliwie cudowna motywacja do działania.

Tablica motywacyjna

System nagród jest bardzo często stosowany, by zmotywować dzieci do pewnych aktywności. Możemy stworzyć tablicę lub przyczepić kartkę z dniami tygodnia na np. lodówce lub w pokoju dziecka. Za każdą pomoc w porządkowaniu mieszkania lub pokoju dziecko otrzymuje naklejkę lub stempelek na tablicy przy danym dniu.

Umawiamy się wcześniej z dzieckiem, że za nazbieranie trzech lub więcej znaczków w tygodniu otrzyma nagrodę – wyjście do kina, wyjście na łyżwy lub coś, co jest dla niego atrakcyjne.

Nie można jednak dopuścić do sytuacji kiedy dziecko zacznie poczuwać się do sprzątania tylko po to, by uzyskać korzyść, dlatego zdecydowanie korzystniejsze są nagrody niematerialne, w formie wspólnie spędzonego czasu – zabawy, wyjścia.

Dzień wspólnego sprzątania z dzieckiem

Bardzo prostym pomysłem, będzie ustalenie stałego dnia sprzątania. Wybieramy dzień tygodni,a w którym wszyscy członkowie rodziny wspólnie porządkują mieszkanie. Dla dzieci młodszych jest to także znakomita okazja na zapamiętanie dni tygodnia.

Żeby wykształcić nawyk utrzymywania porządku u dzieci, należy rozwijać taką świadomość od wczesnych lat dzieciństwa. Warto jednak pamiętać, że od małych dzieci nie możemy oczekiwać wycierania kurzu czy mycia podłogi.

Dziecko trzyletnie będzie sprzątało na miarę swoich możliwości - pozbiera samochodziki, odłoży misie na miejsce. Od starszych dzieci możemy oczekiwać trochę więcej – jednak najpierw musimy ich tego nauczyć i pokazać, jak wykonywać pewne czynności.

Czytaj: Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

Kosze na zabawki dziecięce: jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka? [GALERIA]

Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Agnieszka Jaszczuk
Agnieszka Jaszczuk
Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta Integracji Senosorycznej. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, także z wyzwaniami rozwojowymi. Ukończyła wiele kursów i szkoleń, które umożliwiają jej całościowo spojrzeć na rozwój dziecka.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza