Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

2013-01-28 22:38

Dziecko u dentysty powinno pojawić się, jak ma już 4 zęby mleczne, a najpóźniej na wizytę u stomatologa trzeba się wybrać z 3-letnim dzieckiem. Najlepiej pójść do pedodonty, czyli stomatologa wyspecjalizowanego w leczeniu dzieci.

Wizyta u dentysty większą atrakcją niż kino 3D? Dlaczego nie!
Autor: _photos.com|photos.com

Mimo mycia zębów dziecka już od pierwszego wyrżniętego mleczaka, czasem potrzebne są zabiegi – profilaktyczne i lecznicze – u stomatologa. Jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących objawów, wystarczą wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy. Jakie zabiegi wykonuje się u najmłodszych?

Fluoryzacja – forma profilaktyki przeciwko próchnicy. Wzmacnia zęby mleczne i zapewnia dodatkową ochronę przed chorobą. Polega na nałożeniu na zęby pędzelkiem fluoru w postaci żelu, pianki albo pasty. Zabieg nie boli i trwa kilka minut, ale dziecko nie może po nim jeść przez 12 godzin.

Lakowanie – wypełnianie bruzd w zębach lakiem, substancją, która ma za zadanie chronić zęby przed bakteriami i kwasami. Aby uniknąć lakowania zębów z niewidoczną jeszcze próchnicą, lakuje się zęby tuż po wyrżnięciu, maksymalnie do 2 miesięcy po pojawieniu się zęba. Zabieg rozpoczyna się oczyszczeniem i osuszeniem zębów, następnie stomatolog nakłada lak i utrwala go lampą polimeryzacyjną. Potem sprawdza przy pomocy kalki, czy lak nie będzie dziecku przeszkadzał i ewentualnie wygładza go diamentową kulką. Lakuje się podczas jednej wizyty maksymalnie 2 zęby, lakowanie jednego trwa kilka-kilkanaście minut.

Lapisowanie – jeśli dziecko ma niewielką próchnicę lub jest bardzo małe i nie potrafi współpracować z lekarzem, powstrzymuje się postęp choroby przez impregnowanie zęba związkami chemicznymi. Lapisowanie zatrzymuje próchnicę. Zabieg trzeba powtarzać przy każdej wizycie. Gdy dziecko będzie starsze, ząb będzie można oczyścić i zaplombować.

Leczenie ubytków – gdy ubytek jest większy, wypełnia się go podobnie jak u osób dorosłych. Najpierw stosuje się znieczulenie żelem i zastrzykiem. Do buzi dziecka wkłada się specjalną wkładkę z silikonu, dzięki czemu dziecko nie męczy się, starając się cały czas mieć otwarte usta. Stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy i wypełnia go materiałem – oprócz takich w kolorze zębów dziecko może wybrać kolorową lub brokatową plombę.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza