Czy warto szczepić dziecko na grypę? Kiedy podać szczepionkę, aby była skuteczna?

2020-09-15 13:09

Czy warto szczepić dziecko na grypę, skoro wirusy co roku mutują i szczepienie trzeba powtarzać? Specjaliści przekonują, że tak, ponieważ grypa i jej powikłania mogą być niebezpieczne. Sprawdź, dlaczego warto zaszczepić dziecko na grypę i kiedy podać dziecku szczepionkę.

Czy warto szczepić dziecko na grypę?
Autor: Getty images

Warto szczepić dziecko na grypę, ponieważ grypa u dzieci jest chorobą, która może prowadzić do groźnych powikłań. Szczególnie narażone na grypę są dzieci do 2. roku życia, zwłaszcza te, które przebywają w dużych skupiskach – w żłobkach, ale i starsze dzieci uczęszczające do przedszkoli, szkół. Dlatego w ramach profilaktyki przeciwgrypowej warto zaszczepić dziecko na grypę.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto szczepić dziecko na grypę?
  2. Szczepionki przeciwko grypie dla dzieci
  3. Szczepienie na grypę: kiedy zaszczepić dziecko?

Czytaj: Grypa u niemowlaka. Dlaczego grypa u małych dzieci jest groźna?

Dlaczego warto szczepić dziecko na grypę?

Grypa jest chorobą, która ma ostry i gwałtowny przebieg. Potrafi zwalić z nóg nie tylko dziecko, ale dorosłego. Przebieg grypy u dziecka jest ciężki – malucha męczy wysoka gorączka, ból gardła, mięśni i głowy, katar, kaszel, czasem dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Kolejnym zagrożeniem są też powikłania po grypie, które wbrew pozorom zdarzają się często. Występują u dzieci, które przed zachorowaniem były zupełnie zdrowe (nie cierpiały na choroby przewlekłe, obciążenia wcześniactwem itp.).

Powikłania po grypie to. m.in. sepsa (ok. 30 proc. dzieci z powikłaniami po grypie), astma (15 proc.), ale również odwodnienie, infekcje dolnych dróg oddechowych, zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, infekcje zatok, oskrzeli, zapalenie ucha, płuc, niewydolność nerek.

Warto wiedzieć

Grupy szczególnie narażone na zachorowania na grypę to m.in. dzieci pomiędzy 6. a 59. miesiącem życia. Dlatego tak istotne jest jest szczepienie przeciwko grypie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, gdyż przebywają na co dzień w dużej grupie rówieśników.

Im więcej z nich stanie się odpornych na zakażenia, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będą przenosić zarazki, zarażając swoich bliskich. Zaszczepić powinni się też opiekunowie niemowląt poniżej 6. miesiąca życia.

Niestety, jak podają badania, w Polsce szczepieniom przeciwko grypie poddawanych jest tylko 1 proc. dzieci.

Szczepienia ochronne dzieci – przeciwwskazania

Szczepionki przeciwko grypie dla dzieci

Wszystkim dolegliwościom i powikłaniom można zapobiec szczepiąc dziecko przeciwko grypie. Niestety, szczepienie trzeba powtarzać co roku, ponieważ skład szczepionek zawiera najczęściej występujące w danym okresie rodzaje wirusów grypy. Wirusy grypy bez przerwy mutują, dlatego aby szczepionka skutecznie chroniła przed kolejnymi odmianami wirusa, jej skład jest opracowywany jest co sezon.

Na szczęście obecnie dostępne są zarówno szczepionki w postaci zastrzyków, jak i w postaci aerozolu do nosa, który sprawdza się w przypadku młodszych dzieci, które boją się strzykawki.

Na rynku dostępne są szczepionki 3-walentne (zawierające antygeny dwóch szczepów grupy A i jednego grupy B) i 4-walentne (zawierające antygeny dwóch szczepów grupy A i dwóch grupy B).

Jak czytamy na stronie Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: "U dzieci po ukończeniu 6 m.ż. zaleca się stosowanie 4-walentnej szczepionki przeciw grypie zamiast 3-walentnej w sytuacji, gdy obie szczepionki są dostępne. Wynika to z szerszej ochrony oraz porównywalnego bezpieczeństwa szczepionek 4-walentnych oraz 3-walentnych".

Państwowy Zakład Higieny rekomenduje kilka szczepionek przeciwko grypie dla dzieci:

  • dzieciom od ukończenia 6 m. ż. do 17 r. ż. można podawać szczepionkę 3- i 4-walentą w zastrzyku w dawce 0,5 ml - dwie dawki w odstępie co najmniej 4 tygodni. Jeżeli dziecko było szczepione przeciw grypie w poprzednim sezonie podaje się 1 dawkę szczepionki.
  • dzieciom, które ukończyły 24 m. ż. do poniżej 18 r. ż. można podawać donosową w dawce po 0,1 ml do każdego nozdrza. To 4-walentna szczepionka zawiera żywe wirusy. Są one jednak osłabione, dzięki czemu nie powodują grypy.
  • dzieciom, które ukończyły 3 lata można również podawać 4-walente szczepionki w zastrzyku.

Szczepienie na grypę: kiedy zaszczepić dziecko?

Dobrym czasem na szczepienie na grypę jest październik i kolejne miesiące. Sezon zachorowań na tę wirusową chorobę przypada na październik-kwiecień (najwięcej przypadków notuje się między styczniem a marcem). Jednak zaszczepić można malucha przez cały rok, ważne, by w momencie zaszczepienia dziecko było zdrowe, a w trakcie nabierania odporności (2 tygodnie) nie stykało się z chorymi.

Uwaga: żadna szczepionka nie daje 100-procentowej ochrony przed zachorowaniem. Warto też mieć na uwadze, że szczepionka na grypę nie działa na wirusy wywołujące przeziębienie u dziecka. Nie można szczepić niemowląt do 6. miesiąca życia, dzieci uczulonych na białko jaja kurzego oraz takich, u których poprzednia szczepionka wywołała reakcję alergiczną.

Czytaj: Aktualny kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Szczepienie dziecka z alergią

Zapalenie mięśnia sercowego - poważne powikłanie po grypie

Grypa żołądkowa u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza