Zabawa balonem może być śmiertelnie niebezpieczna!

2017-08-09 11:01

Jakiś czas temu, internet obiegła informacja o tragicznej w skutkach zabawie helem z balona. 7-letni chłopiec omal nie stracił życia! Dlaczego wdychanie helu jest tak niebezpieczne? 

trujący-hel
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Niewinna zabawa tragiczna w skutkach
  2. Jak działa hel na nasz organizm? Dlaczego jest tak niebezpieczny?
  3. Jak rozpoznać objawy zatrucia helem?

Każdy z nas zna zabawę z helem. Jest to substacja, która jest lżejsza od powietrza (dzięki temu balony nie opadają, dając przyjemny wizualnie efekt). Hel miewa niestety także inne zastosowanie - kiedy znajdzie się w naszych drogach oddechowych, wywołuje śmieszny, "kreskówkowy" głos. A to za sprawą oddziaływania na struny głosowe - gaz ten wprowadza je w drganie, czego skutkiem ubocznym jest właśnie śmieszny głos. Niestety potem może już nie być tak śmiesznie...

Niewinna zabawa tragiczna w skutkach

Balon kojarzy się z beztroską dzieciństwa. Żadne dziecko nie może przejść obojętnie obok straganu z balonami. Zabawka uwielbiana przez wszystkie dzieci, jest jednak tylko z pozoru niewinna. Jakiś czas temu przekonała się o tym mama 7-letniego dziecka, które zatruło się helem. Mama znalazła chłopca w jego pokoju nieprzytomnego, całego sinego... obok leżał rozcięty balon z helem... Chłopiec ledwo uszedł z życiem tylko dzięki szybkiej reakcji mamy, która udzieliła mu natychmiast pierwszej pomocy. Teraz ostrzega innych rodziców. Niestety znane są przypadki dzieci, które nie miały tyle szczęścia, co 7-latek i zabawę z helem przypłaciły życiem. Dlatego, rodzice: bądźcie ostrożni! 

Jak działa hel na nasz organizm? Dlaczego jest tak niebezpieczny?

Sam gaz, jako taki nie jest toksyczny. Problem pojawia się wtedy, kiedy dostanie się on do organizmu w dużej ilości np. bezpośrednio z pojemnika z helem, pod ciśnieniem. Hel jest gazem, który przenika do krwi. Dzięki swoim właściwościom, wypiera stamtąd tlen i tym samym prowadzi do niedotlenienia, uszkodzenia płuc i śmierci mózgu. Jeśli ten stan jest długotrwały, może nawet zakończyć się śmiercią.  

Jak rozpoznać objawy zatrucia helem?

Objawy zatrucia nie są jednoznaczne i mogą świadczyć o każdej innej dolegliwości. Jeśli jednak wynikają z zatrucia helem, są bardzo niebezpieczne. Jeśli podejrzewasz, że u dziecka doszło do zatrucia, a dodatkowo ma ono objawy takie jak:

  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • zawroty głowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • zaburzenia świadomości, łącznie z jej utratą,

koniecznie udaj się z dzieckiem do szpitala! Dziecku zostanie podany tlen, aby wyrównać jego stężenie we krwi. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza