Chodź, zagramy w grę! Jak zachęcić dziecko do zabawy z planszówkami?

2021-07-09 15:36 Materiał sponsorowany
Rebel
Autor: Rebel

Gdy myślimy o grze planszowej, większość z nas ma przed oczami klasyczne elementy: kostki, pionki i, co zupełnie zrozumiałe, typową planszę do gry. Jednak w ostatnich latach to pojęcie znacznie się poszerzyło. Dzisiaj ktoś mówiący o “planszówce” może mieć na myśli także niewielkie karcianki, logiczne łamigłówki czy kalambury.

Gdy nasze dziecko rozpoczyna swoją przygodę z planszówkami, to, niezależnie od jego wieku, możemy skorzystać z takich właśnie nietypowych tytułów, by dodatkowo zachęcić je do zabawy. Takie gry zwykle są dynamiczne i angażujące, mają neutralne tematy i prostsze zasady, dzięki czemu są znacznie bardziej uniwersalne i przyjazne dla początkujących. A gdy zakrzewimy w swoich pociechach miłość do gier, same będą chętnie sięgały po kolejne, bardziej rozbudowane tytuły.

Walizka się nie domyka!

Jedną z takich nietypowych gier jest logiczna zabawa Get Packing. To łamigłówka o różnych poziomach trudności, w której uczestnicy rywalizują o to, kto najszybciej poukłada w walizce elementy wskazane na karcie. Znajdują się wśród nich klasyczne atrybuty wakacyjne: klapki, okulary, piłka plażowa, a każdy z nich ma swój własny, charakterystyczny kształt. Kluczem do zwycięstwa jest umiejętna analiza przestrzenna i koordynacja ręka-oko, która pozwoli nam odpowiednio dopasować do siebie elementy, a w razie potrzeby zmodyfikować strategię i wprowadzić w układzie niezbędne poprawki.

Co ciekawe, Get Packing prezentuje się równie dobrze jako gra rywalizacyjna, jak i klasyczna łamigłówka: możemy po prostu próbować ją rozwiązać w jak najkrótszym czasie. Nawet najprostsze zadania z puli wymagają bowiem skupienia i stanowią nie lada wyzwanie dla uczestników zabawy.

Get packing
Autor: Rebel Link: Sprawdź

Kto zna odpowiedź?

Ciekawą propozycją wśród gier na początek są również wszelkiego rodzaju quizy – najlepiej dotyczące tematów, które nasz maluch bardzo lubi! To nie tylko dobra okazja do pogłębienia wiedzy, ale też szansa, żeby się wykazać i zbudować pozytywne skojarzenia z grami.

Jeśli mamy w swoim otoczeniu fanów opowieści o Harrym Potterze, świetnym wyborem będzie Magiczny Quiz. To gra, w której mamy okazję zabłysnąć wiedzą na temat znanych bohaterów i wydarzeń, przynosząc tym samym chwałę swojemu domowi. W pudełku znajduje się mechanizm, który głosem dyrektora Hogwartu poprowadzi nas przez całą rozgrywkę: przedstawi zasady, odczyta pytania oraz przypilnuje przestrzegania reguł. Pozostaje wyłącznie udzielanie poprawnych odpowiedzi!

Harry Potter i magiczny quiz
Autor: Rebel Link: Sprawdź

Zanurkuj z pluskiem po zwycięstwo!

Gry planszowe i woda? Brzmi jak niemożliwe połączenie! A jednak te dwa elementy mogą ze sobą współgrać i zapewnić nam i naszym dzieciom doskonałą zabawę. Wystarczy sięgnąć po Jungle Speed Plaża: specjalną, wodoodporną wersję popularnej gry rodzinnej.

Jungle Speed to szalona gra karciana, w której nasza spostrzegawczość i refleks zostaną poddane nie lada próbie. Podczas zabawy każdy z uczestników będzie kolejno odkrywał kartę ze swojego stosu. Na każdej z nich jest jeden z kolorowych symboli. W momencie, gdy na stole pojawią się dwa identyczne obrazki, ich właściciele muszą stoczyć pojedynek o to, kto jako pierwszy chwyci totem, znajdujący się pomiędzy nimi.

Jungle Speed
Autor: Rebel Link: Sprawdź

Jajcarska zabawa

Do wspólnej zabawy możemy też wykorzystać gry ruchowe, które skutecznie zaktywizują nasze dzieci i zapewnią im mnóstwo śmiechu. Jedną z nich są Skaczące jajeczka: uniwersalna, prosta i pełna wyzwań rozrywka.

Na samym początku gry każdy z graczy rzuca białą kością i umieszcza jedno z pomarańczowych jajek między częściami ciała, które wylosował. Gracze trzymają zdobyte jajka przez cały czas trwania rozgrywki. Oznacza to, że po rzucie kością części ciała i umieszczeniu jajka zgodnie z grafiką jajko nie powinno zmieniać swojego położenia. W kolejnych rundach pierwszy gracz rzuca kością akcji. Wszyscy uczestnicy starają się jak najszybciej wykonać polecenie widoczne na ściance, która wypadła. Gracz, który zrobi to jako pierwszy, otrzymuje w nagrodę jajko… które musi umieścić w odpowiednim, wskazanym przez kostkę miejscu! W ten sposób zbieramy punkty, ale też zwiększamy poziom trudności kolejnych wyzwań.

Skaczące jajeczka
Autor: Rebel
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka