Mamo, kiedy północ? Sylwestrowe rozgrywki dla małych i dużych

2019-10-31 14:54 Materiał sponsorowany
rebel X4
Autor: Getty images

Sylwester z dzieckiem jednym jawi się jako koszmar, innym z kolei kojarzy się ze świetną zabawą i okazją do spędzenia wspólnie wartościowego czasu. Nie ma znaczenia, do której grupy należysz – jeśli Cię czeka, lepiej nastawić się do niego pozytywnie. Aby uniknąć niepotrzebnych pytań o to, kiedy północ i dlaczego jeszcze nie teraz, warto zawczasu zastanowić się, czym będziemy chcieli zająć nasze pociechy i jak poradzimy sobie z ewentualną nudą. Może warto rozejrzeć się za odpowiednią grą?

Gdy przed sobą mamy kilkugodzinne oczekiwanie, nie musimy przejmować się długością rozgrywki – to właśnie ten moment, kiedy na stole mogą pojawić się bardziej rozbudowane planszówki, które zaangażują nas na dłuższą chwilę.

I choć wybranie gry, która będzie atrakcyjna dla najmłodszych, a jednocześnie nie zanudzi dorosłych, wydaje się abstrakcyjne, to z nowoczesnymi planszówkami nie stanowi absolutnie żadnego problemu! Łączenie ludzi w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach jest jedną z głównych idei przyświecających ich powstawaniu.

Kto odgadnie hasło?

Jak Sylwester, to impreza, a jak impreza to… kalambury! W pokazywaniu i odgadywaniu różnorodnych haseł jest coś magicznego, co sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych rozrywek na świecie. Zawsze znajdzie się jednak ktoś, kto nie ma ochoty, żeby wychodzić na środek i żywo gestykulować, albo po prostu się tego wstydzi. W tym przypadku z pomocą przychodzą nam gry.

Koncept Kids – Zwierzaki to kalambury w pełni przystosowane do potrzeb maluchów: po pierwsze ze względu na dobór haseł (nazwy zwierząt), a po drugie z racji kooperacyjnego charakteru rozgrywki. W podstawowym wariancie jedna osoba odgaduje hasło, a pozostałe wspólnie wybierają dla niej podpowiedzi.

Nikt nie może nic mówić ani pokazywać – cały proces odbywa się poprzez zaznaczanie odpowiednich cech na specjalnej planszy z obrazkami. Dzięki temu dziecko nie jest pozostawione samemu sobie, a dodatkowo uczy się tworzenia tzw. kategorii nadrzędnych, czyli przyporządkowywania poszczególnych obiektów do różnych kategorii (np. według koloru, wyglądu lub miejsca występowania danego zwierzaka).

Warto zagrać
Koncept Kids – Zwierzaki

Autor: Rebel

W grze Koncept waszym celem jest odgadywanie haseł pokazywanych przez innych graczy. Ale... pokazujący nie może się odzywać ani nic pokazywać, czy rysować, do dyspozycji ma tylko planszę z różnymi obrazkami i za pomocą znaczników będzie wskazywał te, które będą miały was naprowadzić.

Koncept jest grą elastyczną i podatną na drobne zmiany i nowinki w zasadach. Zadowolenie graczy jest wartością nadrzędną! W grze mogą się sprawdzić nawet najbardziej szalone pomysły, o ile wszyscy gracze je zrozumieją.

Kraina wyobraźni

Kolejną grą, która łączy w sobie wszelkie zalety imprezówki, a jednocześnie doskonale nadaje się dla dzieci, jest Dixit. To pobudzająca wyobraźnię, pełna niezwykłych pomysłów zabawa, która pozwala nam miło spędzić czas w gronie najbliższych. Do wspólnych rozgrywek może zasiąść aż 12 osób!

W każdej rundzie jeden z graczy zostaje Bajarzem. Spośród posiadanych na ręce kart z wieloznacznymi grafikami wybiera jedną, a następnie wymyśla do niej skojarzenie i podaje je pozostałym graczom. Skojarzeniem może być wszystko: słowo lub całe zdanie, tytuł jakiegoś utworu lub jego fragment… Cokolwiek przyjdzie nam do głowy.

Następnie pozostali gracze spośród kart ze swojej ręki wybierają po jednej, która ich zdaniem pasuje do podanego skojarzenia. Wszystkie karty są tasowane, a uczestnicy, głosują, która karta była tym pierwszym skojarzeniem Bajarza.

Warto zagrać
Dixit

Autor: Rebel

Dixit to wesoła i zaskakująca gra skojarzeń do wspólnego odkrywania w gronie przyjaciół i rodziny. Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem, wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie, następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła bajarza. Bajarz zdobywa punkty jeśli któryś z graczy zagłosuje na poprawną kartę.

Proste rozwiązania

Na koniec propozycja dla tych, którzy wolą klasyczne planszówki – takie, w których planujemy poszczególne ruchy, układamy przedmioty i staramy się przewidzieć strategie przeciwników. Jeśli tytuł ten ma dodatkowo mieć proste do przyswojenia zasady i nadawać się dla początkujących, otrzymujemy prosty przepis na jedną z najpopularniejszych gier planszowych: Wsiąść do Pociągu.

Podczas zabawy naszym celem będzie budowanie tras kolejowych na mapie Europy. Na początku losujemy karty biletów, które wskażą nam, jakie dwa miasta mamy ze sobą skomunikować.

W trakcie gry będziemy zbierać kolorowe karty wagonów, które pozwolą nam zająć wybrane odcinki na planszy i dzięki temu realizować indywidualne cele. Czeka nas sporo planowania i opracowywania prostych strategii, a czasem również dopasowywania się do warunków panujących na planszy.

Warto zagrać
Wsiaść do pociągu

Autor: Rebel

We Wsiąść do Pociągu: Europa gracze otrzymują na początku zestaw biletów (zadań), które mają zrealizować - na przykład "Warszawa - Madryt" czy "Paryż - Ateny". W czasie gry budują trasy z wagoników na mapie Europy, przy czym dwie osoby nie mogą przejechać tą samą trasą (chyba że jest tam podwójna linia).

 Gra wymaga strategii i taktycznego myślenia, które pozwoli jak najkorzystniej zrealizować swoje zadania, zablokować przeciwników i przechwycić najlepsze trasy. Jednocześnie ma bardzo proste zasady, które można wyjaśnić w ciągu kilku minut!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Sprawdź
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE