Postaw na gry i zabawy edukacyjne

2010-10-14 14:14

Prawo do zabawy to nie tylko jeden z najprzyjemniejszych aspektów bycia dzieckiem, ale przede wszystkim wyzwanie dla prawdziwego rodzica, odpowiedzialnie podchodzącego do kwestii rozwoju swojej pociechy. Z codziennej obserwacji wynika, że wciąż wielu rodziców zapomina o tym, że istnieje alternatywa, która stosom często bezużytecznych zabawek przeciwstawia pełnowartościową rozrywkę opartą na połączeniu zabawy i edukacji.

Nauka wkracza do gry
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Im wcześniej tym lepiej
  2. W świecie literek
  3. Nauka przez zabawę
  4. Do wyboru do koloru

Im wcześniej tym lepiej

Rozwój dziecka i kształtowanie jego umysłu jest równie ważne co dbałość o jego kondycję i sprawność ruchową. Każdemu z rodziców powinno zależeć na tym, by ich pociecha, oprócz szczęśliwych chwil beztroskiego dzieciństwa, wykorzystała ten wyjątkowy okres jak najkorzystniej dla pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności. Nie można bowiem zapominać o tym, że przynajmniej 50 proc. zdolności do uczenia się jest rozwijanych w ciągu pierwszych pięciu lat życia dziecka, a następnych 30 proc. rozwija się jeszcze przed jego ósmymi urodzinami. Idąc tym tropem niezwykle istotną staje się potrzeba zapewnienia mu pełnowartościowej rozrywki opartej na zabawie, zaspokojeniu ciekawości otaczającego świata oraz wszechstronnej, cennej nauce.

W świecie literek

Jedną z pierwszych dziecięcych przygód na szlaku edukacji jest zapoznawanie ze światem liter. Tak naprawdę nie potrzeba jednoznacznie wskazywać granicy, od której dziecko mogłoby zacząć naukę literek. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości i zainteresowań malucha oraz podejścia rodziców. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podróż w świat liter, a co za tym idzie wstęp do nauki czytania i pisania, rozpocząć jeszcze przed oficjalną edukacją pod okiem pedagogów. Trzeba pamiętać, że nawet przy pozornie prostym i przyjemnym poznawaniu literek, zbyt natarczywe  i oparte na nacisku podejście rodzica może skutecznie zniechęcić dziecko do dalszej edukacji. Najważniejsze to zadbać o to, by nauka stała się dla najmłodszych ciekawą, zajmującą i pełnowartościową zabawą.

Nauka przez zabawę

Dla młodego człowieka, którego świat obraca się głównie wokół zabawy, równie ważne jest skuteczne opanowanie wiedzy i umiejętności niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i pokonywania kolejnych szczebli na drabinie edukacji. Jednym ze sposobów połączenia tych dwóch nieodłącznych aspektów życia dziecka są zabawy i gry edukacyjne, które całkiem łatwo i przy odrobinie fantazji można zorganizować w swoim domowym zaciszu. Po prawdzie wystarczy choćby kartka papieru i kredki, dzięki którym będziemy mogli wspólnymi siłami poznawać tajniki pisania i czytania. Poza tym rodzic ma dziś do dyspozycji cały wachlarz przeróżnych gotowych pomocy naukowych, choćby w postaci książeczek dla najmłodszych. Dzięki temu zwykła lektura może być dla pociechy prawdziwą ekspedycją w nieznany świat literek i świetnym wstępem do nauki czytania. Ciekawa historyjka o literce-bohaterze nie tylko zaintryguje malucha, ale łatwiej utrwali się w jego pamięci.

Do wyboru do koloru

Jeśli pociecha przejawia zainteresowanie grami, czekają na nią rozmaite układanki, zgadywanki, klocki i puzzle z literkami w roli głównej. Dzieci, podobnie jak dorośli, mają swoje zamiłowania. Dla przykładu małym miłośnikom fauny z pewnością przypadnie do gustu puzzlowa układanki ze zwierzątkami.  Dla małych budowniczych skuteczną zachętą mogą być klocki literkowe. Przy odrobinie chęci nawet zwykły spacer może być cenną nauką. Mijane po drodze szyldy, reklamy i znaki drogowe to świetna pomoc w nauce i utrwalaniu umiejętności czytania.Jak widać na podstawie wybranych przykładów, rodzice mają możliwość sięgania po różnorodne gotowe pomysły. A te w połączeniu z własną pomysłowością mogą przynieść naprawdę ciekawe rezultaty. Nie należy zapominać o tym, że różnego rodzaju gry to również doskonały sposób budowania zdrowych relacji i więzi rodzinnych oraz rówieśniczych. Dziecko uczestniczące w grze wraz z rówieśnikami uczą się współdziałania w grupie, wyzwala w sobie istotne cechy jak koncentracja, motywacja i współzawodnictwo. Słowem jest to przyczynek ku zdobyciu wielu cennych umiejętności i wartości, doskonałej zabawy oraz umacniania więzi łączących rodziców i ich ich dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza