Moja pierwsza gra planszowa. Kiedy zapoznać dziecko z grami?

2021-04-27 8:51 Materiał sponsorowany
Rebel
Autor: rebel

W ostatnim czasie wiele mówi się o korzyściach płynących z grania w gry planszowe. Nie tylko tych oczywistych, związanych rozrywką czy pielęgnowaniem więzi z najbliższymi, ale też bardziej konkretnych. Planszówki są bowiem naszym sprzymierzeńcem jeśli chodzi o rozwój procesów poznawczych dziecka i doskonale nadają się do ćwiczenia rozmaitych funkcji mózgu. Nic więc dziwnego, że rodzice coraz chętniej decydują się na wykorzystanie gier do wspólnej zabawy z dzieckiem już od najmłodszych lat.

Duża część gier dla maluchów opiera się na ćwiczeniu pamięci w prostych zabawach typu memo. Zadaniem dziecka jest wówczas zapamiętanie, co znajduje się na drugiej stronie karty i nazwanie tego obrazka lub wskazanie, gdzie znajduje się drugi taki sam. Nie są to jednak jedyne gry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze, zwłaszcza że zapamiętywanie możemy ćwiczyć również przy okazji rozwijania innych ważnych umiejętności.

Spis treści

  1. Moje pierwsze słowa
  2. Koncentracja i uwaga
  3. Duże i małe
  4. To jeszcze nie koniec

Moje pierwsze słowa

Jedną z najważniejszych kompetencji, jaką dziecko nabywa we wczesnym dzieciństwie, jest posługiwanie się językiem. W tym okresie maluchy uczą się bardzo intensywnie i każdego dnia przyswajają nowe słowa: z otoczenia, zasłyszanych dialogów, książek, które im czytamy, ale też ćwiczeń, jakie z nimi wykonujemy, np. zachęcając do nazywania przedmiotów na obrazkach. W ten sposób nie tylko aktywnie wpływamy na poszerzenie zasobu słownictwa naszego dziecka, ale też przygotowujemy je do rozwoju kolejnej ważnej umiejętności: kompetencji narracyjnej związanej z opowiadaniem historii i budowaniem coraz bardziej złożonych zdań.

W tym zakresie mogą nas wspomóc gry z serii BrainBox, czyli edukacyjne karcianki stworzone z myślą o ułatwieniu nauki. Do maluchów około 4 roku życia skierowane są 2 tytuły: BrainBox - Obrazki oraz BrainBox - ABC, oba ukierunkowane na poznawanie nowych słów i naukę alfabetu w oparciu o przedmioty znane dziecku z najbliższego otoczenia. Podczas zabawy naszym zadaniem jest przyjrzenie się obrazkowi i zapamiętanie jak największej liczby szczegółów, a następnie odpowiadanie na pytania znajdujące się po drugiej stronie karty. Dzięki temu dziecko nie tylko uczy się nowych wyrazów, ale też ćwiczy pamięć i spostrzegawczość.

Koncentracja i uwaga

Kolejną ważną kompetencją, jaką możemy ćwiczyć z wykorzystaniem gier planszowych, jest koncentracja, czyli umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas na jednym zadaniu. Jest to ważne w kontekście późniejszej nauki szkolnej, ale przyda się również, gdy będziemy chcieli z czasem proponować dziecku coraz bardziej rozbudowane gry. Wiadomym jest, że maluch będzie miał ograniczoną zdolność do koncentracji na jednym zadaniu, dlatego na samym początku naszym sprzymierzeńcem będą proste gry karciane, które z jednej strony mają krótki czas pojedynczej rozgrywki, a z drugiej są bardzo angażujące.

Jedną z najpopularniejszych gier wspierających rozwój koncentracji są Dobble. Dzieje się tak nie bez powodu, bowiem ta dynamiczna karcianka potrafi wciągnąć uczestników tak bardzo, że rozgrywają kolejne rundy jedna po drugiej! W tej grze naszym zadaniem jest odnajdywanie na kartach par identycznych symboli. Dowolne dwie karty z talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek, a my musimy jak najszybciej go wypatrzeć i nazwać – zanim zrobią to przeciwnicy! Co ważne, na rynku znajdziemy się wiele wersji Dobble skierowanych do dzieci od 4. roku życia, a my możemy wybrać taką, która najbardziej spodoba się naszemu maluchowi. Znajdziemy na nich zwierzęta, symbole z popularnych bajek takich jak Psi Patrol czy Kraina Lodu, a także bohaterów znanych chociażby z książeczek o Kici Koci. Wszystko po to, by zaangażować dziecko i zachęcić je do wspólnej zabawy.

Duże i małe

Jako że gry planszowe są coraz szerzej wykorzystywane w edukacji – zarówno tej szkolnej i przedszkolnej, jak i podstawowej, domowej – powstaje coraz więcej tytułów ukierunkowanych na rozwój konkretnych umiejętności. Takie planszówki zapewniają maluchom nie tylko doskonałą zabawę, ale również pole do praktycznych ćwiczeń.

Jedną z takich gier jest Pluszowych snów! czyli planszówka oparta o szacowanie wielkości poszczególnych elementów. Podczas gry na stole będą pojawiały się koszmary (ale spokojnie, wcale nie takie straszne!), które będziemy pokonywali za pomocą kafelków z pluszakami. Aby to zrobić, musimy wybrać takiego pluszaka, który w całości zakryje koszmar, ale jednocześnie będzie możliwie jak najmniejszy – wtedy zdobędziemy więcej punktów. Gra jest prosta i ciekawa, a dodatkowo niesie za sobą pozytywny aspekt psychologiczny, gdyż aktywna walka z koszmarami umacnia w maluchach umacnia w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i sprawczości.

To jeszcze nie koniec

Oczywiście to nie jedyne sposoby na włączenie do zabaw z dziećmi gier planszowych i karcianych. Jeśli chcemy zaangażować malucha w nieco bardziej zaawansowane tytuły, możemy dostosować do niego zasady, pozwolić mu grać w drużynie z dorosłym lub po prostu wybrać grę opartą na współpracy, w której wszyscy uczestnicy dążą do wspólnego celu i mogą sobie pomagać. Warto jednak pamiętać, by dobierać gry odpowiednio do wieku naszej pociechy i tego, która zabawa sprawia jej radość. Siłą planszówek jest bowiem słynne hasło “nauka przez zabawę”, więc nawet najlepsza gra nie przyniesie korzyści, jeśli nie będzie dostosowana do potrzeb dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE