Wychowanie dziecka a komunikacja niewerbalna. Zasady dobrej komunikacji z dzieckiem

2017-04-10 9:33

W wychowaniu dziecka ważna jest komunikacja niewerbalna. Czasem warto mniej mówić, bo postawa i gest bywają skuteczniejsze, poza tym świetnie wspierają poczucie własnej wartości dziecka. Jakie komunikaty niewerbalne pomagają w komunikacji z dzieckiem? Zobacz, jak mówić do dzieci, aby nas słuchały. Poznaj zasady dobrej komunikacji z dzieckiem!

Wychowanie dziecka zasady komunikacji
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. W komunikacji ważne są gesty, nie tylko słowa
  2. Zasady dobrej komunikacji z dzieckiem
  3. Elementy, o których trzeba pamiętać rozmawiając z dzieckiem
  4. Polecamy wideo: Pielęgnacja zębów mlecznych

Kiedy rodzi się dziecko, mama jest dla niego całym światem – troskliwym opiekunem i najważniejszym przewodnikiem. Początkowo niemowlę nie zna znaczenia słów. Za każdym jednak razem, gdy jesteś blisko niego – bierzesz je w ramiona, głaszczesz, uśmiechasz się, starasz się mieć łagodny, radosny ton głosu. Używasz więc szerokiej palety gestów komunikacyjnych, które dziecko bardzo szybko odczytuje we właściwy sposób. To są elementy komunikacji niewerbalnej, których twoja pociecha uczy się, a potem je zapamiętuje.

W komunikacji ważne są gesty, nie tylko słowa

Do tej gamy zachowań dopiero później dołącza mowa. Najpierw dziecko poznaje znaczenie poszczególnych słów. Z czasem zaczyna wypowiadać je samodzielnie. Każde nowe słowo połączone jest z szeregiem gestów, ruchów, działań, jak również przedmiotów. Wraz z rozwojem społecznym dziecko poznaje znaczenia i możliwość korzystania z coraz większej liczby słów.

Ty również używasz coraz więcej mowy w komunikacji z dzieckiem, co jest dobre i pożądane. Jednocześnie jednak twoja uważność na gesty zmniejsza się, w późniejszym życiu słowo i gest idą w parze automatycznie. Czasem są spójne, a czasem nie. Możesz na przykład na pytanie „Mamusiu, czy dobrze to robię?” odpowiedzieć „tak”, nie odwracając wzroku znad komputera albo popatrzeć na dziecko i jeszcze się do niego uśmiechnąć. Dlatego warto sobie zdawać sprawę z tego, jak ważna jest komunikacja niewerbalna w wychowaniu dziecka.

Zasady dobrej komunikacji z dzieckiem

Bardzo ważne jest, aby rodzic znał zasady dobrej komunikacji z dzieckiem. Każdemu rodzicowi zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko odmawia zrobienia czegoś, o co zostało poproszone, robi coś inaczej czy zajmuje się nie tym, czym w danej chwili powinno. Przyjmij za fakt, że twoje dziecko ma prawo sprawdzać, co może, a czego nie, na ile mu pozwolisz, a co już jest nieodpowiednie – w ten sposób poznaje świat, a dopóki jest małe, to ty jesteś dla niego wykładnią świata.

Jednocześnie pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest wyznaczanie granic dziecku, których przekroczyć nie wolno. Granice bowiem dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nauka umiejętności poruszania się w świecie z uwzględnieniem tych granic jest podstawą gwarantującą osiąganie sukcesów w przyszłości. Warto wtedy zastanowić się, jakiej komunikacji niewerbalnej używasz. I czy jest ona na pewno potwierdzeniem twoich słów? Istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, kiedy zdarzy ci się niepożądana sytuacja w zachowaniu dziecka.

Elementy, o których trzeba pamiętać rozmawiając z dzieckiem

  • UWAGA. Upewnij się, że kiedy o coś prosisz dziecko, skupiasz całą jego uwagę – patrzy na ciebie i czeka w skupieniu, co masz do powiedzenia.
  • ODLEGŁOŚĆ. Wołanie z drugiego pokoju może być skazane na porażkę, twoje dziecko może nie słyszeć lub być akurat bardzo zajęte tym, co właśnie robi. Jeśli masz jakieś oczekiwanie, podejdź bliżej i upewnij się, że uwaga dziecka jest skoncentrowana na tobie.
  • SPÓJNOŚĆ. Jeśli prosisz o coś, komunikuj to całą sobą, spójnie i jednoznacznie – poprzez postawę, ton głosu, mimikę.
  • WIEDZA. Jeśli twoje dziecko nie wykonuje twojej prośby lub całym sobą neguje ją (krzyczy, płacze), może tak robić z dwóch powodów. Po pierwsze: nie chce – utrzymuj wtedy swoją postawą stanowczość, to ty jesteś sterem, żaglem i okrętem. Nie trzeba w tym celu używać zbyt wielu słów – wystarczy, że twoja postawa będzie to komunikować, twoje dziecko wie od urodzenia, jak czytać ciebie. Po drugie: nie umie – wtedy warto jest pomóc. Ty sama wiesz najlepiej, czy twoje dziecko nie umie, czy nie chce.
  • DOCENIENIE. Kiedy już dziecko zrobi to, czego od niego oczekujesz, pochwal je. To nie musi być rozbudowana komunikacja. Wystarczy uśmiechnąć się, pogłaskać, przybić piątkę i powiedzieć: „Dobra robota”, „Zrobiłeś to, o co cię prosiłam”, „Potrafisz!”.

Przeczytaj też:

Wychowanie bez kar i nagród

Wychowanie bez krzyku. Jak mówić do dzieci, aby nas słuchały?

Polecamy wideo: Pielęgnacja zębów mlecznych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza