5 komunikatów, które ukoją dziecko. Powtarzaj je tak często, jak się da

2024-07-01 13:40

Czasami jeśli chodzi o nasze dzieci, zapominamy, jak ważne są komunikaty, które, je koją. W ferworze spraw codziennych i najróżniejszych emocji, mogą one bowiem umknąć naszej uwadze. Warto jednak znaleźć każdego dnia chwilę, by im je przekazać.

5 komunikatów, które ukoją dziecko. Powtarzaj je tak często, jak się da
Autor: fot. Getty Images 5 komunikatów, które ukoją dziecko. Powtarzaj je tak często, jak się da

Czasami niektórzy z nas zapominają, jak ważne są słowa. Przekładają się one bowiem na myśli, z których później kształtują się uczucia, a z nich zachowania i nawyki. To może kształtować całe życie. Dlatego warto pamiętać o pozytywnych komunikatach dla naszych pociech. Pomogą one nie tylko je ukoić, ale również pozwolą im się rozwijać. 

Wiele polega na pozytywnych przesłaniach od rodzica dla dziecka. Dzięki temu możemy je "karmić" pozytywnymi emocjami i pomagać zrozumieć otaczający je świat. Samoregulacja może pomóc w późniejszym życiu. Dzieci bowiem będą rosły zdrowsze i silniejsze, jeśli zapewnimy im zasoby, gdy coś wytrąci je z równowagi. 

Ekspertka radzi, co mówić dziecku codziennie

Zuzanna Gruner certyfikowana ekspertka Self-Reg oraz bajkoterapii, która na swoim profilu instagramowym @bajkologia_pl, dzieli się z rodzicami wieloma ciekawymi poradami, opublikowała komunikaty, które powinniśmy poznać i powtarzać bardzo często, jeśli chcemy ukoić dziecko.

Na początek pojawił się komunikat: Kocham Cię zawsze: gdy się dobrze zachowujesz i gdy się źle zachowujesz. Ten komunikat jest jednym z najważniejszych. Pomaga upewnić naszego malucha, że niezależnie od jego zachowania, zawsze będziemy go kochać. Choć możemy być źli czy smutni nie zmieni to uczuć, jakim go darzymy.

Słoneczko z Teletubisiów urodziło dziecko!

O tych komunikatach pamiętaj. Pomogą dziecku na dłuższą metę

Ekspertka podkreśliła również, jak ważne jest upewnianie dzieci, że każdy z nas popełnia błędy i zaznaczenie, że możemy je naprawiać. Dzięki temu, dziecko nie będzie postrzegało błędu, jako "koniec świata", a będzie szukało sposobów, aby je naprawić. 

Równie ważne jest upewnianie dziecka, że jeśli coś mu nie wychodzi, to nie znaczy, że powinno się poddać. Wówczas komunikat: Czujesz, że to trudne, rozumiem; ale wiem też, że potrafisz sobie z tym poradzić, zadziała jak złoto. W ten sposób zapewnimy dziecko, że rozumiemy, jego trudy, ale wierzymy w nie i wiemy, że poradzi sobie z każdą przeszkodą. 

Nie możemy również zapominać o zapewnianiu dziecka o tym, że lubimy spędzać z nim czas i nie jest to dla nas obowiązek. Jest to szczególnie ważne, ponieważ często praca, obowiązki i zobowiązania sprawiają, że musimy odmówić chwilowo zabawy z maluchem. Dzięki temu komunikatowi zapewnimy pociechę, że lubimy spędzać z nią czas. 

Zapewnienie dziecka o tym, że jest dla nas kimś wyjątkowym, nigdy nie przestaniemy go kochać, oraz że jesteśmy zachwyceni tym, na jakiego człowieka wyrasta. Dzięki temu będzie dumne ze wszystkiego, co udało mu się osiągnąć i będzie mogło dalej iść przez życie i się rozwijać, wierząc w siebie. 

Sonda
Czy rodzic powinien przyjaźnić się ze swoim dzieckiem?