Bądź EKO ze swoim dzieckiem. 10 prostych kroków

2020-07-20 13:31 Dagmara Osińska
Bądź EKO ze swoim dzieckiem. 10 prostych kroków
Autor: Getty Images

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym może w przyszłości pięknie pachnieć! Dlatego warto dawać dzieciom dobry przykład i angażować całą rodzinę w ekologiczne działania. Dobre nawyki wykształcone w dzieciństwie na pewno zaprocentują.

Nie musisz zmieniać całego życia, by przyczynić się do uratowania planety. Wystarczy, że każdego dnia ty i twoja rodzina zrobicie coś niewielkiego, by być bardziej eko.

Proekologiczne działania mogą być dla dziecka nie tylko cenną lekcją, ale też świetną zabawą.

Co to może być? Oto kilka małych i większych kroków:

  1. Używajcie mydła w kostce zamiast żelu pod prysznic, a jeśli wolicie żel, kupuj taki w dużym, ekonomicznym opakowaniu. Ta zmiana pozwoli wam uniknąć sporej ilości plastikowych śmieci.

  2. Kup bidony na wodę dla całej rodziny, by ograniczyć zużycie plastikowych butelek. W sklepach dostępne są zarówno takie z wkładem węglowym (idealne do kranówki), jak i z miejscem na wkład z owoców (by woda miała ciekawszy smak).

  3. Róbcie rodzinne spacery do lasu lub parku, na przykład w każdą niedzielę po obiedzie. Taki rytuał to bardzo wartościowy czas spędzony razem, który naładuje wasze wewnętrzne baterie na kolejny tydzień. Kontakt z naturą jest bardzo ważny dla zdrowia psychicznego i fizycznego każdego człowieka, a dla dzieci to dodatkowo najlepsza lekcja przyrody. Na spacer możecie zabrać reklamówkę, w którą będziecie zbierać znalezione śmieci.

  4. Oddajcie innym dzieciom zabawki, których twoje dziecko już nie używa. Dzięki takim porządkom zyskacie wolną przestrzeń w domu, a maluch nauczy się, że nie warto przywiązywać się do rzeczy. Na własnym przykładzie pokaż mu, że dzielenie się z innymi jest fajne - zrób przegląd swojej szafy i oddaj to, czego nie potrzebujesz, osobom, którym może się to przydać - do domu samotnej matki, domu dziecka czy domu pomocy społecznej.

  5. Zasadźcie wspólnie drzewo. Obserwowanie, jak rośnie, sprawia ogromną przyjemność, a z czasem jest źródłem dobrych wspomnień. Poza tym drzew powinniśmy sadzić jak najwięcej, ponieważ produkują tlen, którym oddychamy, a także ochładzają przestrzeń, na której rosną - co jest szczególnie ważne w perspektywie wciąż ocieplającego się klimatu.

  6. Ograniczcie spożycie mięsa. Hodowla i przetwórstwo mięsne to jedna z najbardziej nieekologicznych gałęzi przemysłu na świecie. Poza tym mięso nie jest obecnie zbyt zdrowe.

  7. Jedźcie rowerem wszędzie tam, gdzie nie musicie jechać samochodem. Przynajmniej dopóki ścieżek rowerowych nie pokryje lód - później można się przesiąść na sanki.

  8. Naprawcie wspólnie przedmiot, który się zepsuje, zamiast kupować nowy. Majsterkowanie czy drobne robótki domowe są dla dzieci świetną zabawą, a pomagając rodzicowi, maluch zdobywa nowe umiejętności i rozwija sprawność manualną.

Czytaj także: Książki o ekologii dla dzieci. Te tytuły warto czytać razem z dzieckiem

Jak nauczyć dziecko szacunku do roślin i zwierząt? Edukacja ekologiczna dla dzieci

Zabawy z dzieckiem w ogrodzie czyli lekcja przyrody na żywo

Dieta wegańska dla dziecka: czy weganizm u niemowlaka to dobry pomysł?

Butelka filtrująca Dafi
Butelka Dafi

Autor: Ceneo

Butelka filtrująca z wkładem węglowym. Nie zawiera szkodliwego Bisfenolu A. Jeden wymienny filtr zastępuje 300 półlitrowych butelek PET. Dostępna w różnych rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych.

Żel pod prysznic Derma Family
Żel pod prysznic Derma Family

Autor: Ceneo

Żel pod prysznic w ekonomicznym (i ekologicznym) opakowaniu 1000ml. Kosmetyk jest hipoalergiczny, wolny od substancji zapachowych i barwników. Polecamy go szczególnie przy atopowym zapaleniu skóry, wrażliwej cerze, a także profilaktycznie, aby uniknąć alergii. 

Areta Szpura "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety"
Jak uratować świat - czyli co dobrego możesz zrobić dla planety

Autor: Ceneo

Pierwsza tak przystępna książka pokazująca, jak każdy z nas może uratować świat. To zbiór rozmów ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste i zdrowego (dla nas i dla planety) żywienia, zawiera także ciekawe opowieści oraz porady, jak każdy z nas, metodą małych kroków, może zadbać o planetę. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE