Dzieci i pieniądze. Kiedy warto zacząć uczyć dzieci zarządzania finansami?

2020-09-29 10:36 Materiał sponsorowany
Dzieci i pieniądze. Kiedy warto zacząć uczyć dzieci zarządzania finansami?
Autor: Getty Images

Zarządzanie finansami to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu dorosłego człowieka. Mądre dysponowanie pieniędzmi i rozkładanie wydatków na cały miesiąc pomaga uniknąć tzw. życia od pierwszego do pierwszego. Kiedy człowiek nabywa zdolność zarządzania finansami? Otóż warto o to zadbać już w dzieciństwie. Nawet kilkuletnie dziecko powinno wiedzieć skąd biorą się pieniądze i jak nimi mądrze dysponować.

Już trzy-, czy czterolatek potrafi poprosić rodzica o kupienie zabawki lub słodyczy. Jeszcze wtedy nie do końca zdaje sobie sprawę skąd biorą się pieniądze, jak nimi dysponować i przede wszystkim nie wie, że pieniądze w portfelu rodzica są limitowane. Dlatego warto już nawet takiemu maluchowi tłumaczyć skąd biorą się pieniądze oraz, że trzeba je oszczędzać, bo mogą się skończyć.

Kiedy dziecko powinno samodzielnie zarządzać pieniędzmi?

Dawanie dzieciom pieniędzy utarło się jako forma nagrody czy prezentu. Wróżka zębuszka przynosi maluchowi gotówkę za zgubiony ząb, rodzice nagradzają za drobne sukcesy, a dziadkowie dają pieniądze na zabawki. Skąd dziecko ma wiedzieć co z nimi zrobić?

Polskie szkoły nie uczą zarządzania finansami, dlatego to rola rodzica, aby dziecko nauczyło się nimi mądrze dysponować. Jak wynika z raportu Banku Pekao S.A., prawie 80 proc. rodziców uważa, że jedną z najważniejszych wartości, które chcieliby przekazać dzieciom, jest niezależność, a prawie 70 proc. uważa, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest kolejnym naturalnym krokiem w wychowaniu.

Warto wiedzieć

Wychodząc z dzieckiem na zakupy, wyjeżdżając na wakacje czy biorąc udział w różnego rodzaju festynach, warto przed wyjściem z domu dać dziecku określoną kwotę i uprzedzić, że to są pieniądze na jego wydatki. Może je wydać na co chce, ale więcej gotówki już tego dnia lub podczas całego wyjazdu nie otrzyma i to jego sprawa czy kupi sobie jakiś drobiazg słodycze/przekąskę czy zaoszczędzi pieniądze.

Jak uczyć dziecko zarządzać finansami?

Kilkulatek najlepiej przyswaja wiedzę poprzez zabawę, dlatego pierwsze kroki w edukacji finansowej również warto zrobić w formie zabawy. Jak się bawić z maluchem, aby uczył się dysponować pieniędzmi?

  1. Zabawa w sklep - młodsze dzieci mogą mieć problem z przeliczaniem prawdziwych pieniędzy, więc do zabawy warto wybrać jakąś ich imitacja, np. żetony czy kasztany. Podczas zabawy w sklep dzieci uczą się, że za "kupione" przedmioty należy zapłacić.
  2. Wspólne zakupy - podczas zakupów należy zwracać uwagę na ceny, co można kupić i ile to kosztuje oraz pozwolić dziecku na uczestniczenie w płaceniu przy kasie.
  3. Zabawy matematyczne z pieniędzmi - czyli przeliczanie drobnych pieniążków lub dla młodszych dzieci klasyfikacja - grosze, monety, bilon.
  4. Wrzucanie do skarbonki - czyli zbieranie swoich pieniążków otrzymanych od rodziców lub dziadków. Warto dać dziecku możliwość odkładania tych pieniędzy na wymarzoną zabawkę, ale ważne jest też, aby przed oszczędzaniem porozmawiać z dzieckiem i ustalić, na co będą zbierane oraz wspólnie przeliczać oszczędności, aby maluch wiedział ile jeszcze brakuje mu do celu.
  5. Wycieczka do banku - bardzo ważne jest wprowadzanie dziecka w świat pieniędzy, udając się do banku dobrze jest wziąć dziecko ze sobą i wyjaśnić mu co to za instytucja i do czego służy.
  6. Starsze dzieci, które już posiadają smartfony mogą zacząć posługiwać się wirtualnym pieniądzem. Banki wprowadzają możliwość zakładania dzieciom kont. Konta dla najmłodszych są oczywiście specjalnie dla nich przystosowane, a aplikacje do ich obsługi mają wiele ciekawych, edukacyjnych funkcji.

Jakie konto wybrać dla dziecka?

Najważniejsze jest to, aby dziecięce finanse były pod kontrolą rodziców. By wspomóc rodziców w tym zakresie, Bank Pekao S.A. wdrożył PeoPay KIDS – pionierskie rozwiązanie, za pomocą którego dzieci postawią pierwsze kroki w świecie mobilnych finansów.

Pakiet PeoPay KIDS został stworzony z myślą o dzieciach w wieku 6-13 lat. Jest to odpowiedź na potrzeby rodziców i samych dzieci, ponieważ produkt był tworzony razem z dziećmi. Pakiet PeoPay KIDS składa się z Konta Przekorzystnego, rachunku oszczędnościowego Mój Skarb, kart PeoPay KIDS i aplikacji PeoPay KIDS. Co warto podkreślić Konto Przekorzystne rośnie razem z dzieckiem i jest prowadzone bezpłatnie do 26 roku życia.

Rodzic w usługach bankowości elektronicznej w Panelu rodzica może w dyskretny sposób prowadzić kontrolę nad wydatkami dziecka.  Aplikacja PeoPay KIDS jest niezwykle prosta w obsłudze. W zarządzaniu finansami podczas korzystania z aplikacji, dzieciom pomaga wirtualny trener. Dziecko może samo wybrać trenera w postaci Lisa, Złotówki lub Żubra. Wirtualny trener uczy podstawowych pojęć oraz wspiera dzieci w oszczędzaniu i gospodarowaniu pieniędzmi.

Jakie jeszcze funkcje posiada aplikacja mobilna PeoPay KIDS? Najmłodsi mają możliwość tworzenia wirtualnych skarbonek, które pozwolą im odkładać pieniądze na wybrane cele i sprawdzać postęp zbiórki. W dodatku konto oszczędnościowe Mój Skarb jest wyżej oprocentowane niż zwykłe konto osobiste.

W aplikacji PeoPay KIDS dziecko może zainicjować przelew i doładowanie telefonu, ale akceptacja jest już po stronie rodzica oczywiście w Panelu rodzica.

Panel rodzica to coś w rodzaju centrum dowodzenia, które pozwala w dyskretny sposób kontrolować dziecko.

Kiedy dziecko może zacząć korzystać z aplikacji bankowej?

Założenie konta w banku dla dziecka to indywidualna decyzja rodziców. Przed jej podjęciem warto upewnić się, że dziecko zna wartość pieniędzy i będzie potrafiło w odpowiedni sposób nimi dysponować. Jeśli już decyzja zapadnie, rodzic może założyć pakiet PeoPay KIDS całkowicie zdalnie, bez wychodzenia z domu.

 Wystarczy wejść do swojej aplikacji PeoPay lub w serwisie Pekao24 do Panelu rodzica i wybrać Pakiet PeoPay KIDS. Jeśli rodzic nie posiada konta w Banku Pekao może je szybko i wygodnie założyć na selfie, a następnie w Panelu rodzica założyć dziecku Pakiet PeoPay KIDS.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE