83 procent rodziców NIE MA CZASU na zabawę z dziećmi. Z czego to wynika? [FILM]

2014-04-09 14:23

Dane Instytutu Millward Brown są alarmujące: ponad 80 procent polskich rodziców nie ma czasu na zabawę z dziećmi. Nie dają też dzieciom przykładu, jak aktywnie spędzać czas wolny i dostrzegają zalety w długim przesiadywaniu dzieci przed komputerem.

Polscy rodzice nie bawią się z dziećmi - taki smutny wniosek wynika z badań Instytutu Millward Brown. 83 procent rodziców nie ma czasu na zabawę z własnymi dziećmi. A jeśli już znajduje chwilę, to nie wie, jak się bawić z dzieckiem.

Współczesne dzieci NIE SĄ SZCZĘŚLIWE? Zaskakujące wyniki badań: lepszy trzepak niż  konsola

Większość rodziców sądzi, że zabawy z dzieckiem powinny być mądre i ambitne, aby mogły przynieść jakiś pożytek. Jeśli wracają późno z pracy i są potwornie zmęczeni, wolą całkowicie zrezygnować ze spędzenia z dzieckiem czasu, niż np. wspólnie przygotować kolację. A to błąd - z obowiązków domowych również można uczynić zabawę.

Rodzice przegrywają z komputerem

Dla dziecka ważne jest, że rodzic poświęca mu czas. Tymczasem ten zwykle uważa, że więcej pożytku dziecko będzie miało, jeśli spędzi wieczór na zdobywaniu nowych umiejętności, np. graniu w edukacyjną grę, niż na zabawie. Z badań Instytutu Millward Brown wynika, że rodzice uważają, że nie mogą konkurować z dzisiejszymi multimediami. I choć większość z nich nie jest zadowolona z tego, ile czasu spędzają dzieci przed komputerem, to docenia zalety takiego obrotu sprawy.

I nie potrafią aktywnie spędzać czasu

Rodzice nie potrafią też aktywnie spędzać z dziećmi wolnego czasu. Zamiast zabrać je na wycieczkę rowerową, pójść na spacer do parku, na basen czy quady, wolą zapisać je na kolejne dodatkowe zajęcia. Co ciekawe, dzieci odbierają te zajęcia jako obowiązek, a nie przyjemność. Gdyby zamiast kolejnych zajęć, rodzice pobawiliby się z dzieckiem lub zabrali je do zoo, z pewnością to odczucie byłoby inne.

Badanie Instytutu Millward Brown zostało przeprowadzone w lutym, w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Przeprowadzono je na 305 rodzicach dzieci w wieku 5-10 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza