Aktywizujące gry planszowe – trening ciała i umysłu

2022-08-01 10:20 Materiał sponsorowany

Według większości z nas gry planszowe to doskonała rozrywka na jesienno-zimowe wieczory, kiedy szybciej robi się ciemno, a pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu. Wtedy chętniej wybieramy dłuższe rozgrywki i bardziej rozbudowane tytuły. A co z cieplejszymi okresami, obfitującymi w piękną pogodę i liczne spotkania towarzyskie?

Rebel
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Klasyka w nowej odsłonie
  2. Rozmiar ma znaczenie
  3. Śmiech to zdrowie

Oczywiście klasyczne gry średnio nadają się do zabawy na świeżym powietrzu – niewielkie elementy mogą się pogubić, a karty z pewnością pozwiewa nam wiatr. Jednak na rynku nie brakuje tytułów specjalnie przystosowanych do aktywności outdoorowych! Dzięki wytrzymałym materiałom są bardziej odporne na zniszczenie, a ich mechanizmy często zmuszają nas do dynamicznego ruchu. Co więcej, takie gry cechują też proste zasady, dzięki czemu możemy wykorzystać je w każdym towarzystwie.

Klasyka w nowej odsłonie

Gry Dobble nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – to bardzo popularny tytuł o charakterystycznych, okrągłych kartach, tak doskonale pasujących do dziecięcych rączek. Rozgrywka polega na szukaniu par identycznych symboli. I choć gra zamknięta jest w solidnej puszce, która ułatwia transport, same karty są zrobione z papieru, a więc stosunkowo łatwo jest je wybrudzić, jeśli bawimy się w plenerze. Na szczęście twórcy wyszli nam naprzeciw i stworzyli specjalną wodo-, piasko- i dziecioodporną wersję, której nie straszne biwakowanie, ogniska na plaży czy nawet zabawa w przydomowym basenie. Dobble Woodoporne zawierają symbole związane z wakacjami, a ich karty wykonane są z odpornego na zabrudzenia materiału.

Rebel - Dobble wodoodporne
Autor: materiały prasowe Link: Dobble Woodoporne

Podobnie ma się sprawa w przypadku Jungle Speed Plaża – outdoorowej wersji innej popularnej karcianki opierającej się na refleksie i spostrzegawczości. Podczas zabawy uczestnicy kolejno odkrywają karty, a gdy na stole pojawi się para identycznych symboli, ich właściciele muszą jak najszybciej chwycić za dołączony do zestawu totem. Podobnie jak w przypadku gry Dobble, tutaj również mamy do czynienia z edycją specjalną. Karty są wykonane z plastiku i widnieją na nich symbole związane z plażą. W zestawie znajdziemy też wodoodporny totem, z którym wiążą się specjalne zasady gry!

Jungle Speed Plaża - rebel
Autor: materiały prasowe Link: Jungle Speed Plaża

Rozmiar ma znaczenie

Oprócz alternatywnych wersji różniących się materiałami, z których wykonane są elementy, na rynku znajdziemy też popularne gry w wydaniu XXL. Za przykład może posłużyć Latające Burrito: Ekstremalna edycja podwórkowa, zawierające 120 wodoodpornych, wielkich kart i 2 olbrzymie, nadmuchiwane burrito (każde z nich ma 91 cm!), którymi gracze będą w siebie rzucać podczas zabawy. Sama gra opiera się na szybkim dobieraniu i odrzucaniu kart w taki sposób, by zbierać zestawy i korzystać z ich efektów. Do zwycięstwa przyda się refleks, dobry cel i umiejętność szybkiego unikania lecących z każdej strony przedmiotów!

Latające Burrito - rebel
Autor: materiały prasowe Link: Latające Burrito

Powiększonej edycji doczekały się również wspomniane wcześniej Dobble. W wersji Dobble XXL znajdziemy 20 "kart" wykonanych z wytrzymałego materiału PVC, z których każda ma 45 centymetrów średnicy. Podstawowa zasada rozgrywki pozostaje niezmienna: naszym celem jest odnalezienie i wskazanie identycznych symboli, zanim zrobią to przeciwnicy. Dowolne dwie karty z zestawu zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek. Jednak w tej edycji znajdziemy zupełnie nowe warianty rozgrywek indywidualnych i drużynowych oparte o ruch.

Dobble XXL - rebel
Autor: materiały prasowe
Dobble xxl 2 rebel
Autor: materiały prasowe Link: Dobble XXL

Śmiech to zdrowie

W plenerze doskonale sprawdzają się też wszelkiego rodzaju kalambury, czyli gry, w których staramy się przekazać hasło pozostałym uczestnikom zabawy. Zawarte w nich elementy ograniczają się do kart z hasłami, więc niełatwo je zniszczyć, a gestykulowanie może być nawet uznane za aktywność fizyczną! Wśród gier tego typu na uwagę zasługuje Time’s Up! – klasyczna, rodzinna zabawa, w której hasła są przekazywane w kilku rundach najpierw za pomocą słów, a potem gestów. Oprócz nietypowych form komunikacji ćwiczymy też zapamiętywanie, bo słowa powtarzają się między kolejnymi rundami. Jeśli bawimy się z dziećmi, wybierzmy wersję Family, w której hasłami są przedmioty codziennego użytku, zwierzęta itp. Chyba że mamy w swoim gronie maluchy, które jeszcze nie umieją czytać – wówczas możemy wykorzystać wersję Kids, w której hasła-słowa są zastąpione obrazkami.

Time’s Up! - rebel
Autor: materiały prasowe Link: Time’s Up!

Nieodłącznym elementem kalamburów są też wszechobecne salwy śmiechu. I to właśnie łączy je z naszą kolejną propozycją! Gra w kotka i pyszczek to dwuosobowy pojedynek, w którym używamy magnetycznych kocich łapek, by strzelać do siebie plastikowymi piłkami. No, może niekoniecznie chcemy trafić w przeciwnika – wystarczy, że piłeczki jak najszybciej znajdą się po jego stronie. Gdy padnie sygnał rozpoczęcia gry, należy szybko chwycić piłeczki po swojej stronie planszy i wystrzelić je w stronę przeciwnika. W tym celu używamy kocich łapek: umieszczamy na niej piłeczkę, a następnie odciągamy i puszczamy. W grze nie ma tur, a punkty zdobywamy, gdy uda nam się wstrzelić przeciwnikowi jedną czarną piłeczkę, 3 białe lub 8 żółtych.

Gra w kotka i pyszczek - rebel
Autor: materiały prasowe Link: Gra w kotka i pyszczek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza