Bajkowy kocyk

Lekki niczym chmurka polar to doskonałe przykrycie dla dziecka. Bez trudu ozdobisz go efektownymi aplikacjami. Polar jest miękki i miły w dotyku, cienki, a jednocześnie ciepły. Ale najważniejsze, że nie strzępi się, więc nie trzeba go obrębiać. Możesz z niego zrobić oryginalny kocyk ozdobiony aplikacjami.

Gotowe naszywki, które można kupić w pasmanterii, są dość sztywne i raczej nie nadają się do kocyka dla niemowlaka. Aplikację łatwo wykonasz sama, wycinając wybrany wzór z materiału. Można wykorzystać do tego niepotrzebną bawełnianą pościel dziecięcą.

Jak to zrobić?

Zanim przystąpisz do pracy, zdekatyzuj materiał, z którego będą pochodzić wybrane przez ciebie motywy – upierz go w temperaturze 60 st.C, i wyprasuj. Z polaru wytnij kwadrat o wymiarach 1x1 m. Potem ostrymi nożyczkami wytnij z bawełny wybrane motywy, dodając wokół każdego 6–8 mm zapasu. Przyszyj każdy motyw wzdłuż jego konturu, na maszynie lub ręcznie, ściegiem, który masz najlepiej opanowany.
Wybierz nitkę w kolorze zbliżonym do barwy tkaniny. Nie musisz podkładać brzegów pod spód. Wybrana aplikacja powinna się lekko strzępić na brzegach. Co więcej, możesz nawet delikatnie „rozczesać” brzegi aplikacji szczoteczką, żeby tworzyły wokół niej miniaturowe frędzelki. Na koniec na dwóch przeciwległych brzegach kocyka wytnij frędzle o długości ok. 10 cm i szerokości 2–3 cm.

Brzeg polaru nie strzępi się, więc możesz wycinać go w dowolny sposób. Przed wycinaniem nie musisz rysować wybranego kształtu. Złóż materiał w harmonijkę, a na wierzchu przyciśnij szklankę – jej brzeg odbije się na miękkim materiale. Wystarczy, że wytniesz teraz wszystkie warstwy polaru, a powstanie falisty kształt. Jeśli chcesz natomiast, by brzeg był w zęby, do tkaniny przyłóż na przykład róg książki i odciśnij jego kształt.

Co ci będzie potrzebne?

  • 1 metr polaru
  • star pościel z bawełny, z której wytniesz wzory; sprawdź, jak ułożony jest motyw na tkaninie. Im rzadziej jest rozrzucony, tym więcej materiału będziesz potrzebowała
  • maszyna do szycia lub igła i nici w kolorze doszywanych aplikacji
  • ostre nożyczki
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE