Basen dla dzieci: jaki wybrać do ogrodu?

2015-06-17 13:54
Basen dla dzieci
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Basen dla dzieci to świetna inwestycja - każde dziecko uwielbia się w nim pluskać.

Basen dla dzieci zapewni im świetną zabawę w wodzie. Jednak aby mogły się w nim bawić bezpiecznie i nawet przez kilka lat, trzeba dokonać odpowiedniego wyboru tego sprzętu. Radzimy, jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając basen dla dzieci.

Basen dla dzieci stał się w ostatnich latach obecny w prawie każdym ogrodzie. Ceny tych sprzętów są tak różne, że można wybierać pomiędzy basenami kosztującymi kilkaset złotych i konstrukcjami, których cena dochodzi do kilkunastu tysięcy. To, ile basen kosztuje, zależy od wielu czynników: jego wielkości, rodzaju, materiału, z jakiego został wykonany. Przeczytaj, na jakie kwestie zwracać uwagę, wybierając basen dla dzieci, by zakupić produkt trwały i bezpieczny.

>>Przeczytaj również, dlaczego pływanie z niemowlakiem korzystnie wpływa na jego rozwój>>

Basen dla dzieci: rodzaje basenów

Wyróżniamy trzy popularne rodzaje basenów na polskim rynku: baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe.

Basen dla dzieci dmuchany jest bardzo często wybierany przez rodziców małych dzieci. Nic dziwnego - tego typu sprzęty nie są drogie - kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych - zazwyczaj mienią się mnóstwem kolorów, mają wzory z postaciami ze znanych bajek, co dzieciom bardzo się podoba. Kolejną zaletą basenów dmuchanych jest fakt, że mając odpowiednią pompkę, bardzo łatwo je nadmuchać i rozłożyć - zajmuje to dosłownie kilka minut. Można je również łatwo transportować i szybko rozkładać w różnych miejscach. Tego typu basen dla dzieci ma również swoje wady. Łatwo daje się przebić i traci swoją trwałość pod wpływem promieniowania słonecznego. Zazwyczaj nie starcza na więcej niż jeden-dwa sezony, jednak skoro jego koszt nie jest taki duży, w konsekwencji jego wybór i tak może się okazać tańszy niż zakup jednego, ale trwalszego basenu. Baseny dmuchane to idealny wybór dla najmłodszych dzieci, zazwyczaj nie są głębokie i nie mogą się w nim kąpać dorosłe osoby. Kupując go zwróć uwagę, czy ma niezależne komory powietrzne - nawet jeśli w którymś miejscu zostanie przebity, dłużej utrzyma swoją użyteczność.

Basen dla dzieci rozporowy to basen trwalszy niż dmuchany, ale mniej potężny niż basen stelażowy. Tego typu baseny mogą być znacznie bardziej głębokie niż dmuchane, co umożliwia korzystanie z nich całej rodzinie. Są przeznaczone raczej dla starszych dzieci i nastolatków niż najmłodszych maluchów. Jego działanie polega na tym, że woda, którą są napełnione wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ściany, tym samym formując ich kształt. Baseny rozporowe nierzadko mają dołączone drabinki, które umożliwiają do nich wejście. Baseny rozporowe posiadają również, na samej górze, bezpieczny kołnierz rozporowy, którego mogą się uchwycić. Basen dla dzieci rozporowy można kupić w cenie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Baseny rozporowe rozkłada się około godziny.

>>Dowiedz się również, jak działa pływanie na kobietę w ciąży>>

Basen dla dzieci stelażowy to już potężny sprzęt. Może w nim pływać nawet kilkanaście osób. W takiej konstrukcji swobodnie można uczyć dzieci pływania. Jest i trwały, i drogi - kosztuje od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych, jednak wytrwa nawet kilkanaście lat. Baseny stelażowe mają ścianki, które podtrzymują właśnie stelaże. Tego typu sprzęty rozkłada się najdłużej ze wszystkich typów basenów - razem z pompami, akcesoriami nawet 2-3 godziny. Odmianą basenu dla dzieci typu stelażowego są baseny drewniane. A raczej - niemal drewniane, ponieważ obudowane są materiałem, który tylko imituje drewno. Nie zaszkodzi więc on jego konstrukcji, za to świetnie wpasuje się w wygląd ogrodu.

Basen dla dzieci: materiał, z jakiego zostały wykonane

Baseny dmuchane są najczęściej wykonane z winylu, co sprawia, że mogą się przebić łatwiej niż wzmocnione dodatkowo baseny rozporowe i stelażowe. Jednak warto dodać, że są od nich znacznie tańsze i że nie grozi im przebicie od każdej najmniejszej gałązki. Baseny rozporowe są trwalsze - wyprodukowane z PVC lub poliestru, co zapewnia im nawet kilkuletnią wytrzymałość. Najbardziej trwałe są baseny stelażowe - mają wypełnienie PVC i metalową konstrukcję, utrzymującą je przez długie lata. Baseny stelażowe nie są jednak wykonane z gumy, dziecko ma styczność z metalem, co nie zawsze musi być bezpieczne.

>>Przeczytaj również, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz wybudować w swoim ogrodzie basen stacjonarny>>

Basen dla dzieci: wielkość basenu

Wielkość basenu dla dzieci należy dostosować do ich wzrostu i wieku. Baseny dmuchane są idealne dla najmłodszych - 2-3-latków. Można im dokupić całą masę akcesoriów: piłeczki, zwierzątka, pływaczki, by czuły się w nich jeszcze lepiej. Dla starszych - kilkuletnich dzieci - idealne będą dmuchane place zabaw. Oprócz basenu, dołączone są do nich minizjeżdzalnie, dmuchane zwierzątka, parasole przeciwsłoneczne i inne atrakcje. Dla dzieci przed 7-8-letnich i starszych dobrym wyborem okażą się baseny rozporowe, a dla nastolatków - baseny stelażowe.

Basen dla dzieci: bezpieczeństwo

Pamiętaj również o bezpieczeństwie dziecka w basenie. Nawet jeśli przebywa ono w płytkim baseniku dmuchanym, nie znaczy to, że nic mu nie grozi - może się zakrztusić czy niebezpiecznie zanurkować. Nie pozostawiaj nigdy dziecka w basenie bez opieki. Bezpieczeństwo dziecka wzmocnią na pewno dmuchane koło i rękawki.

Polecamy wideo: nauka pływania dla niemowląt

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE