Gry łączące pokolenia

2019-07-08 16:51 Materiał sponsorowany
Wsiąść do pociągu - Rebel
Autor: Rebel

Wakacje to okres, kiedy częściej widujemy się z naszymi najbliższymi: czy to rodziną, czy też znajomymi. Zdarza się, że spędzamy czas w grupach bardzo zróżnicowanych pod względem wieku. Niby chcielibyśmy robić coś razem, ale wiadomo, jak jest – dzieci nie zawsze są zainteresowane zajęciami czy rozmowami dorosłych, a jednocześnie chcą, aby poświęcać im maksimum uwagi.

W takim przypadku warto korzystać z dobrodziejstw, jakie oferują wszelkiego typu gry. Zaproszenie do wspólnego stołu osób w różnym wieku pomoże lepiej się zintegrować i poznać, a także miło spędzić czas. Współczesne planszówki są tak zaprojektowane, aby satysfakcję z zabawy mogli czerpać wszyscy – zarówno młodsi, jak i starsi. Epoka zmuszania się do grania w nudne i powtarzalne dziecięce tytuły już dawno się skończyła!

Jak zatem wybrać odpowiednią grę do wspólnej zabawy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, aby jej zasady były proste, odpowiednie do wytłumaczenia w kilka minut. Mało kto lubi czytać długie instrukcje, a potem godzinami przygotowywać rozgrywkę, zwłaszcza w wakacje. Dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego typu gry logiczne, które mają niewiele reguł, a stanowią wyzwanie dla osób w każdym wieku. Ich oprawa często jest bardzo atrakcyjna dla dzieci, jak chociażby w Get packing, które polega na umieszczaniu wskazanych przedmiotów w walizce w taki sposób, aby dało się ją domknąć. Choć zadanie wydaje się banalne, wcale takie nie jest – czeka nas sporo kombinowania, a nasza wyobraźnia przestrzenna będzie pracowała na najwyższych obrotach.

Kolejną grą logiczną, która przyciąga dziecięcą uwagę, a jednocześnie doskonale uczy planowania ruchów z wyprzedzeniem, jest Hej, to moja ryba! Tutaj naszym zadaniem jest zdobywanie jak największej liczby ryb poprzez poruszanie się po lodowych krach. Za każdym razem, kiedy opuścimy dany fragment planszy, zdejmujemy go, tworząc tym samym powiększające się wyłomy w lodzie. Oznacza to, że musimy poruszać się mądrze i nie dać się odciąć od reszty pola.

Szukając gier, które świetnie sprawdzą się w zróżnicowanym towarzystwie, warto zwrócić uwagę na wszelkie zabawy słowne i skojarzeniowe. Nie potrzebujemy do nich żadnej wiedzy czy specyficznych umiejętności, a sama rozgrywka służy raczej integracji niż zdobywaniu punktów. Świetnym przykładem może być popularny Dixit, w którym będziemy wymyślać i odgadywać skojarzenia do wieloznaczych, bogatych grafik znajdujących się na kartach.

Z kolei jeśli lubimy współpracować, warto zwrócić uwagę na Jednym słowem – to właściwie typowa gra słowna, z tym że naszym zadaniem jest podawanie jednemu z uczestników haseł-podpowiedzi. Teoretycznie działamy jako grupa, jednak każdy z nas wybiera swoją podpowiedź indywidualnie. Musimy starać się, aby na naszych tabliczkach znalazły się inne słowa niż u pozostałych, po powtarzające się hasła zostaną usunięte z gry.

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby skorzystać z planszówkowych klasyków, które już od lat łączą ludzi przy wspólnym stole. Tytuły takie jak chociażby popularna seria Wsiąść do Pociągu sprawdzają się świetnie zarówno u wytrawnych graczy, jak i początkujących. Budowanie tras kolejowych potrafi wciągnąć na długie godziny i świetnie sprawdzi się jako plan na leniwe popołudnie przy planszy.

Tak naprawdę tytułów, które z powodzeniem sprawdzą się w zróżnicowanym gronie jest całe mnóstwo – wszystko zależy od tego, jaki typ zabawy lubimy i w czym jesteśmy dobrzy. Warto pamiętać, że grę powinniśmy dopasować do możliwości i chęci uczestników zabawy w taki sposób, aby każdy z nich czerpał z niej radość i satysfakcję.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE