Gry planszowe dla dzieci, które nie lubią przegrywać

2022-04-29 13:14 Materiał sponsorowany
Rebel, Harry Potter: Hogwarts Battle, MjM, 2022
Autor: materiały prasowe

Z czym kojarzą nam się gry planszowe? Wiadomo: pionki, kostki, karty, ale też liczenie punktów i rywalizacja o to, kto zajmie pierwsze miejsce. Jednak prawda jest taka, że nie wszystkie tytuły opierają się na tym samym schemacie! Wśród planszówek nie brakuje takich, które zachęcają uczestników do współpracy w dążeniu do wspólnego celu, stanowiąc jednocześnie ciekawe wyzwanie dla naszych umysłów i zdolności planowania.

Gry kooperacyjne niosą też ze sobą ważny aspekt edukacyjny, który warto wykorzystać w pracy z dziećmi. Uczą, że współpraca podparta skutecznym podziałem obowiązków potrafi zdziałać cuda. Wskazują, że zwycięstwo smakuje lepiej przeżywane w gronie najbliższych, a porażkę w takich warunkach znacznie łatwiej znieść. A do tego często wykorzystują motywy przygodowe i zapewniają wiele godzin doskonałej rozrywki i niebanalnych wyzwań angażujących zarówno młodszych, jak i starszych uczestników zabawy.

Książka inna niż wszystkie

Któż z nas nie marzył choć raz, aby przenieść się do świata aktualnie czytanej książki? Jako bohaterowie Księgi cudów doświadczymy czegoś takiego na własnej skórze! Ta wyjątkowa gra z planszą w formie rozkładanki zapewni nam nie tylko mnóstwo przygód, ale też detali do odkrycia wśród ruchomych, poukrywanych elementów. Tylko nie zaglądajcie do nich, zanim nie zostaniecie o to poproszeni!

Rebel, Księga cudów, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Księga cudów"

Podczas zabawy wcielamy się w grupę żądnych przygód nastoletnich przyjaciół, z których każdy ma własny styl walki, inną wytrzymałość oraz specjalną umiejętność, co składa się na indywidualny styl gry. Sama rozgrywka składa się z 6 następujących po sobie scenariuszy i opiera się na przygodzie, przez którą prowadzą nas talie poszczególnych rozdziałów. Uczestnicy będą rozgrywali swoje akcje, eksplorowali kolejne plansze, używali specjalnych umiejętności i walczyli z pojawiającymi się przeciwnikami, by zrealizować postawione przed nimi zadania i dotrzeć do końca tej fantastycznej opowieści.

W miarę upływu historii będziemy też zdobywali nowe przedmioty, a także umiejętności, które pozwolą wyspecjalizować się naszym postaciom. Na małych i dużych graczy czeka też ogrom aktywizujących elementów, począwszy od kart, pozwalających na czytanie z podziałem na role, poprzez zaskakujące rozkładanki, aż po zagadki i decyzje do podjęcia. To wyjątkowa, stymulująca umysł, a przede wszystkim niezwykle wciągająca przygoda, która z powodzeniem zaangażuje dzieci, a i dorosłym dostarczy mnóstwo frajdy.

Rebel, Księga cudów 3, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Księga cudów"

Bohaterki i bohaterowie

Podczas gdy Księga cudów jest zamkniętą historią, której karty dopiero zostaną przed nami odkryte, Kroniki zamku Avel stanowią przygodę rozpoczynającą się na nowo w każdej kolejnej partii. Tutaj również wcielamy się w bohaterów i bohaterki odpowiedzialnych za uratowanie magicznej krainy. Każda rozgrywka w Avel rozpoczyna się jednak od tworzenia własnej postaci: możemy nadać jej imię, wybrać herb, pokolorować uniwersalną ilustrację i wylosować ekwipunek.

Rebel, Kroniki zamku Avel 3, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Kroniki zamku Avel"

Podczas zabawy będziemy eksplorować świat, poruszając się po modułowej planszy. W czasie podróży napotkamy wiele niebezpieczeństw, z którymi będzie trzeba walczyć, a każde zwycięstwo przyniesie nam określoną nagrodę: nową broń, zbroję, eliksiry i złoto. Zgromadzone dobra pozwolą nam przygotować się do finałowego starcia z Monstrum, które zagraża królestwu Avel. 

Świat małego czarodzieja

A skoro mowa o magicznych krainach, nie sposób nie wspomnieć o tej najpopularniejszej opowieści, na której wyrastają kolejne pokolenia małych czarodziejów. Mowa oczywiście o Harrym Potterze! Niezależnie, czy jego historię znamy z książek, czy filmów, z pewnością nie raz marzyliśmy o tym, by samemu znaleźć się w Hogwarcie i móc stoczyć własną walkę z siłami ciemności.

Harry Potter: Hogwarts Battle to gra karciana w której wcielamy się w bohaterów znanych z sagi i wspólnie stawiamy czoła serii mrocznych zdarzeń w tytułowej szkole dla czarodziejów. W trakcie gry zmierzymy się z drużyną czarnych charakterów, którzy stopniowo, miejsce po miejscu, próbują podporządkować sobie świat czarodziejów. Gra składa się 7 scenariuszy o narastającym poziomie trudności prowadzących do ostatecznej bitwy z Sami-Wiecie-Kim. Początkowe z nich służą wprowadzeniu do świata gier karcianych z mechaniką budowania talii. Kolejne scenariusze wprowadzać będą do gry nowe wyzwania, dodatkowe czarne charaktery, ale także coraz więcej sposobów na ich pokonanie!

Rebel, Harry Potter: Hogwarts Battle 2, MjM, 2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Harry Potter: Hogwarts Battle"

Przygoda na wyspie

Jednak gry kooperacyjne to nie tylko fantastyczne światy i magiczne krainy. Wiele tytułów tego typu odnosi się do bardziej przyziemnych tematów i pozwala rozgrywać przygodę na nieco bardziej neutralnym gruncie. Doskonałym przykładem jest nagradzana, kultowa już gra planszowa Zakazana Wyspa, w której wcielamy się w zespół śmiałków poszukujących czterech zaginionych skarbów.

Rebel, Zakazana Wyspa, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Zakazana Wyspa"

W tym przypadku rozgrywka toczy się na obszarze złożonym z kafelków wyspy – dzięki temu, że ich układ jest zmienny, każda partia stanowi zupełnie nowe wyzwanie. Zadaniem graczy jest poruszanie się po dostępnych polach, poszukiwanie artefaktów oraz ucieczka z wyspy w odpowiednim czasie. Co ważne, wraz z upływem czasu, wyspa pogrąża się w wodzie – losowe obszary najpierw ulegają zalaniu, a następnie stają się niedostępne dla graczy. Możemy w ten sposób stracić możliwość znalezienia artefaktów lub drogę ucieczki, musimy zatem umiejętnie planować kolejne posunięcia i jak najlepiej korzystać ze zdolności naszych bohaterów.

Rebel, Zakazana Wyspa, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Zakazana wyspa"

Na ratunek światu

Do klasycznych gier kooperacyjnych należy również Pandemic. To zabawa nieco bardziej rozbudowana i skierowana do trochę starszych uczestników, jednak wciąż bardzo satysfakcjonująca i angażująca. Podczas zabawy gracze wcielają się w grupę naukowców, którzy muszą opracować szczepionki na 4 rozprzestrzeniające się po świecie choroby zanim te opanują zbyt duży obszar.

Rebel, Pandemic, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Pandemic"

Kluczowym aspektem rozgrywek w Pandemica jest skuteczny podział zadań i jak najlepsze wykorzystanie umiejętności swoich postaci. Część graczy będzie miała zdolności związane z szybszym poruszaniem się, co przydaje się podczas gaszenia ognisk choroby, inni z kolei będą mieli ułatwione zadanie podczas poszukiwania lekarstwa. Każda cecha jest równie wartościowa i istotna dla osiągnięcia celu, a uczestnicy muszą być niczym tryby dobrze działającego mechanizmu, ponieważ przyjdzie im zmierzyć się nie tylko z mechanizmem gry, ale też z nieubłaganie upływającym czasem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza