Hulajnogi dla dzieci: działanie na rozwój najmłodszych i pomoc w wyborze

2015-07-02 16:27
hulajnoga dziecko
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Hulajnogi dla dzieci to świetny sposób na dobrą zabawę i rozwijanie ich umiejętności.

Hulajnogi dla dzieci stają się w Polsce coraz popularniejsze. Nic dziwnego - łączą w sobie przyjemność jechania takim niecodziennym "pojazdem" z tak bardzo dzieciom potrzebną aktywnością fizyczną. Przeczytajcie, jak jazda na hulajnodze wspomaga rozwój dziecka i na co zwrócić uwagę, kupując dla niego tego typu sprzęt.

Hulajnogi dla dzieci mają także swoje niewątpliwe zalety, więc na pewno warto sprezetować więc dziecku, któremu jazda na niej na pewno przypadnie do gustu. Poza tym, może to być dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu. Bo choć hulajnoga kojarzy się przede wszystkim ze sprzętem dla dzieci, jej zalety odkrywają również, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, ale także i w Polsce, dorośli. Mężczyzna w garniturze, pod krawatem, z taczką pod ramieniem, jadący na tym sprzęcie do pracy to wcale nie tak rzadki widok. Nie dość, że dzięki hulajnodze pozostajemy w ruchu, to jeszcze szybciej niż pieszo, to jeszcze świetnie się przy tym bawimy.

Przeczytaj również, dlaczego wolne popołudnie warto spędzić, uprawiając sport

Hulajnogi dla dzieci: rozwój ruchowy i... intelektualny

Powodów, dla których warto zastanowić się nad kupieniem dziecku hulajnogi jest kilka. Przede wszystkim, sprzęty te kształtują w dzieciach zmysł równowagi. Jeżdżąc na hulajnodze trzeba przecież zachować pionową pozycję, a po kilku próbach nawet najmłodszym adeptom sztuki jazdy na tym sprzęcie to się udaje. Dzięki temu najmłodszym łatwiej przesiąść się na rower, a później - już w karierze szkolnej - wykonywać m. in. ćwiczenia na równoważni.

Dzieci nie mają wrodzonej umiejętności oceniania odległości. Widząc nadjeżdżający samochód, mogą błędnie ocenić, że zdążą przedostać się przed nim na drugą stronę przejścia dla pieszych. Nie potrafią stwierdzić, z jaką szybkością zbliża się pojazd. Dzięki hulajnogom dla dzieci same stają się częścią ruchu, więc uczą się, jak rozpoznawać konkretne odległości. Oczywiście nie należy pozwalać dziecku samodzielnie wyruszać na niebezpieczne wycieczki, gdzie konieczne jest pokonanie ulicy, ale pod opieką rodzica - jak najbardziej jest to wskazane. Zasada ta działa nie tylko podczas pokonywania jezdni, ale także podczas jazdy chodnikiem, na którym znajduje się wielu pieszych, po ścieżce rowerowej czy po osiedlowych uliczkach.

Jazda na hulajnodze pomoże dziecku lepiej opanować własne ruchy, zwiększyć kontrolę nad swoim ciałem. Nauczy się ono zwalniania, hamowania, manewrowania hulajnogą w zależności od pojawiających się na jego drodze przeszkód.

Korzystanie z hulajnogi poprawia również formę fizyczną dzieci. Dzięki ćwiczeniom na niej, których wcale nie odczuwają jako obowiązku, wzmocnione zostają mięśnie ich nóg, brzucha i pleców.

Hulajnogi dla dzieci sprzyjają również rozwojowi ich umiejętności językowych. Ośrodek mowy oraz równowagi znajdują się bowiem w tej samej części mózgu, a dzięki jeździe na hulajnodze dochodzi do wytwarzania połączeń między tymi dwoma ośrodkami. Co więcej, jeśli kilkulatek, po dłuższej nauce, nie może utrzymać na hulajnodze równowagi, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie w przyszłości dyslektykiem.

Dowiedz się również, dlaczego warto ćwiczyć w ciąży

Hulajnogi dla dzieci: jak wybrać konkretną?

Przed wyborem hulajnogi dla dzieci rodzice zastanawiają się przede wszystkim, czy ich dziecko nie jest za małe, by móc na niej jeździć. Z hulajnogi mogą korzystać już 2-latki. Jeśli jednak będą z niej spadać - nie ma powodu do zmartwień, można przecież jeszcze raz spróbować za rok. Hulajnoga jest o tyle bezpiecznym sprzętem, że można z niej zeskoczyć, no i nie osiąga takiej prędkości jak rower.

Jako pierwsza w życiu hulajnoga najlepiej sprawdzi się taka z trzema kołami - dwoma z przodu i jednym z tyłu. Dzięki temu 2-3-letnie dziecko łatwiej się na niej utrzyma i będzie się również bezpieczniej czuło. Hulajnogi dla dzieci z dwoma kołami wybieramy dla 5-6-latków i jeszcze starszych dzieci.

Nie bez znaczenia jest również budowa hulajnogi i materiał, z którego ją wykonano. Przede wszystkim pamiętaj, by jej rozmiary były dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. Hulajnogi z 3 kołami są bardzo lekkie, te z dwoma - niewiele cięższe, więc transport takiego sprzętu nie powinien sprawiać problemu. Zwróć uwagę, czy hulajnoga, którą chcesz kupić ma duże gumowe koła - dzięki nim dziecku będzie łatwiej utrzymać równowagę, a sprzęt będzie się lepiej trzymał podłoża.

Kształt kierownicy i podnóżków powinien idealnie pasować do budowy dziecka - przed zakupem hulajnogi dla dzieci sprawdź więc jeszcze w sklepie razem ze swoim potomkiem, czy kokretny model jest dla niego odpowiedni. Dobrze, by sprzęt był wykonany z wytrzymałego aluminium.

Hulajnogi dla dzieci: bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo użytkowania przez dziecko hulajnogi jest sprawą kluczową. Pamiętaj, aby do sprzętu dokupić dziecku kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie. Kask powinien być odpowiednio dopasowany - jesli będzie za duży lub za mały, nie ma sensu go w ogóle kupować.

Towarzysz dziecku w jego eskapadach na hulajnodze - z rodzicem zawsze będzie bezpieczniejsze. Może sama też sobie taki sprzęt sprawisz?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE