Jak podróżować z dzieckiem i nie zwariować?

2019-07-08 16:52 Materiał sponsorowany
Dobble - Rebel
Autor: Rebel

Wakacyjne wyjazdy, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z podróżowaniem. Z kolei przemieszczanie się z miejsca na miejsce dla wielu rodzin stanowi synonim koszmaru. No bo co można zrobić, gdy upał daje nam się we znaki, pociąg opóźnia się o kolejną godzinę, a nasze zdenerwowanie rośnie wprost proporcjonalnie do znudzenia odbijającego się w oczach dzieci? Wystarczy wyciągnąć grę, żeby zająć czymś ręce i umysł, zanim wszyscy oszaleją.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Fakty są następujące: nie mamy żadnego wpływu na pogodę i opóźnienia, które czekają na nas na trasie. Dlatego warto mieć w zanadrzu coś, co pozwoli nam rozładować stres i da zajęcie najmłodszym towarzyszom podróży. Na szczęście gier w formacie podróżnym mamy mnóstwo, a większość z nich spełnia najważniejsze warunki zabawy w trasie: są lekkie, niewielkie, poręczne, rozgrywka wymaga co najwyżej kawałka płaskiej powierzchni, a podczas zabawy nie krzyczymy jak szaleni, poszerzając granice podróżnego piekła o kolejnych współpasażerów.

Nawet kilkuminutowa rozgrywka potrafi skutecznie odciągnąć naszą uwagę od problemów i pozwala skupić się na czymś znacznie przyjemniejszym. Nasze myśli przestają się koncentrować na tym, ile jeszcze mamy czasu i po prostu się relaksujemy. A jeśli jesteśmy już w trakcie jazdy, czas mija nam szybciej (i znacznie przyjemniej). Same plusy, prawda? Zatem przejdźmy do konkretów.

Solo lub w duecie

Jeśli mamy w swoim towarzystwie kogoś, kto bardzo potrzebuje zajęcia, ale brak mu współtowarzyszy, warto skorzystać z opcji, jaką są gry jednoosobowe. Wbrew pozorom jest ich na rynku całkiem sporo, a dla niejednego rodzica okażą się bezcenną walutą, za którą można nabyć nieco ciszy i spokoju. Jedną z takich gier jest Cat Stax, który z pewnością przyciągnie uwagę dziecka kolorowymi figurkami kotów. Podczas zabawy z tym tytułem nasze zadanie jest proste: musimy zmieścić wymienione koty na rozrysowanym obszarze. To klasyczna łamigłówka wykorzystująca wyobraźnię przestrzenną, ciekawa i angażująca.

Z kolei dla duetów, które szukają zajęcia w klasycznym formacie podróżnym dobrą opcją będzie Abalone Travel. To prosta gra logiczna, w której staramy się wypchnąć przeciwnikowi 6 kul poza planszę. Poruszać możemy jedną, dwie lub trzy swoje bile, a jeśli mamy ich w rzędzie więcej niż przeciwnik – możemy przepychać również jego. To gra wspierająca ćwiczenie przewidywanie ruchów przeciwnika oraz planowanie własnych. Świetnie sprawdzi się jako rozgrzewka przed nauką gry w szachy.

Rozrywka dla każdego

Jednak gry podróżne to nie tylko zabawy logiczne, które skłaniają nas do wytężonej pracy umysłowej. Niewielki format i wciągająca rozgrywka to również cechy dynamicznych karcianek. W podróży świetnie sprawdzą się popularne Dobble, ale jeśli chcemy wypróbować coś nowego, warto sięgnąć również po Kto to zrobił? To jedna z tych gier, w które możemy zagrać kilka partii pod rząd i nadal nie będziemy znudzeni. Naszym celem jest pozbycie się wszystkich kart z ręki. Aby to osiągnąć, musimy szybko reagować, a przy tym zapamiętywać, jakie karty już spadły. Do tego rozgrywka zapewni nam sporo śmiechu.

W warunkach podróżnych świetnie sprawdzi się również Przechlapane! – zamknięta w solidnej puszce gra oparta o blef. Każdy z uczestników losuje kolor pionków, które będą należeć do niego, następnie rozstawiamy figurki wokół basenu. I choć latem najchętniej wskoczylibyśmy do wody, tutaj nasz cel będzie odwrotny – musimy jak najdłużej pozostać niezamoczeni. Gracze będą kolejno poruszali pionkami i spychali je do basenu. Ważne, by nie pozwolić innym odgadnąć, jaki kolor należy do nas.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE